Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire cu masina din tara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire cu masina din tara

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie cu privire la urmatoarea situatie: urmeaza sa calatoresc in Grecia (pentru o perioada de 0 saptamana) cu automobilul mamei mele (purtam acelasi nume), am nevoie de vreo imputernicire sau un document asemanator? Ma refer atat la trecerea prin punctele de frontiera cat si la eventualitatea unui control de rutina al politistilor bulgari sau greci.

Va multumesc!
Va multumesc pentru raspunsuri. Am transmis si catre MAE o cerere de informatii cu privire la acest aspect.

gi-jane2 a scris:

Conditiile in care un cetatean poate parasi Romania cu un autoturism care apartine legal unei alte persoane sunt neclare si genereaza nenumarate confuzii. Unii spun ca este nevoie de o procura speciala de la notar, altii sustin ca este necesar un contract de comodat pentru utilizarea autoturismului respectiv in afara tarii.

Confuzia tine de pregatirea notarului si de intentia partilor.
Candva a fost o practica intocmirea unei procuri, practica ce ulterior a fost apreciata ca fiind gresita.
Daca ii dau masina mea lui X ca sa imi aduca din Italia un pachet, X actioneaza si conduce masina in numele meu si pentru mine. Deci ii fac procura.
Daca ii dau masina mea lui X, ca se se plimbe in interes personal, intocmim un contract de comodat.
raluk0207, utilizator
Imi cer scuze.. tot mesajul anterior este citat dintr-un articol publicat pe net. Acel link duce catre acel articol, si din acel articol in care se citeaza si raspunsul politiei de frontiere, rezulta ca cel putin in UE nu e nevoie de procura/ contract de comodat.
nu vreau sa va contrazic dar cum va explicati aceasta postare a Politiei de Frontiera: [ link extern ] ?
Miha111, utilizator
Sa ii cred pe ei sau pe notarii publici care imi cer 250 de lei pentru un contract de comodat?