avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire cu masina din tara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire cu masina din tara

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie cu privire la urmatoarea situatie: urmeaza sa calatoresc in Grecia (pentru o perioada de 0 saptamana) cu automobilul mamei mele (purtam acelasi nume), am nevoie de vreo imputernicire sau un document asemanator? Ma refer atat la trecerea prin punctele de frontiera cat si la eventualitatea unui control de rutina al politistilor bulgari sau greci.

Va multumesc!
Când veți fi verificat la frontierele statelor din UE de către notari, îi puteți crede pe ei.
Până atunci eu zic că ar trebui să luați în seamă ce spune Poliția de Frontieră.

Citiți acest articol:
www.avocatnet.ro/articol_461...
Poliția de frontieră...
Dar de unde stiti ca nu cer polițiștii care va opresc in Italia, Germania sau unde circulati dvs?
In principal de-asta face lumea comodate. Pentru poliția din străinătate și le traduc in limba respectiva.
Iar 250 lei ca să circulati cu mașina câțiva ani...vi se pare mult?
Dacă citeați cu puțină răbdare măcar articolul al cărui link l-am pus ați fi știut și dumneavoastră.

Toate țările din UE (și nu doar ele, dar noi despre cele din UE vorbim) sunt semnatare ale Convenției de la Viena asupra circulației rutiere (1968), care stabilește ca autoturismele aflate în circulație internațională pe teritoriul statelor semnatare trebuie să fie
- înmatriculate;
- asigurate pentru răspunderea civilă;
- corespunzătoare din punct de vedere tehnic, și
- conducătorul auto trebuie să dețină un permis de conducere valabil și corespunzător categoriei de vehicul la volanul căruia se află.
Atât.

Aveți aici textul Convenției de la Viena:
[ link extern ]

În plus, există baze de date cu auto furate pe care polițiștii le pot consulta dacă au suspiciuni iar interogarea lor durează câteva minute. Dacă suspiciunea nu se adeverește, polițiștii rutieri din țările UE nu au dreptul să întrerupă călătoria unui cetățean membru UE pentru că nu le prezintă un contract de comodat.

În opinia mea, nici măcar cinci lei nu ar trebui plătiți pentru un pericol imaginar.
linkul atasat trimite direct pe site-ul politiei de frontiera. Intrebarea mea se referea fix la Grecia via Bulgaria


Ares-3 a scris:

Dacă citeați cu puțină răbdare măcar articolul al cărui link l-am pus ați fi știut și dumneavoastră.

Toate țările din UE (și nu doar ele, dar noi despre cele din UE vorbim) sunt semnatare ale Convenției de la Viena asupra circulației rutiere (1968), care stabilește ca autoturismele aflate în circulație internațională pe teritoriul statelor semnatare trebuie să fie
- înmatriculate;
- asigurate pentru răspunderea civilă;
- corespunzătoare din punct de vedere tehnic, și
- conducătorul auto trebuie să dețină un permis de conducere valabil și corespunzător categoriei de vehicul la volanul căruia se află.
Atât.

Aveți aici textul Convenției de la Viena:
[ link extern ]

În plus, există baze de date cu auto furate pe care polițiștii le pot consulta dacă au suspiciuni iar interogarea lor durează câteva minute. Dacă suspiciunea nu se adeverește, polițiștii rutieri din țările UE nu au dreptul să întrerupă călătoria unui cetățean membru UE pentru că nu le prezintă un contract de comodat.

În opinia mea, nici măcar cinci lei nu ar trebui plătiți pentru un pericol imaginar.


Sunt perfect de acord

Alte discuții în legătură

Folosirea mașinii unei alte persoane in bulgaria BCosmin1 BCosmin1 Bună ziua. Aşi dori să aflu dacă pentru a folosi masina aflată în proprietatea altei persoane (cumnatul meu) în Bulgaria este necesar un contract ... (vezi toată discuția)
Se poate circula in ue cu dovada inlocuitoare a certificatului de înmatriculare? cristi4n cristi4n Buna ziua, Procesul de inmatriculare in Romania este luuung si complicat. Dupa o asteptare de 3 luni (3 LUNI) pentru programarea la RAR, am aplicat zilele ... (vezi toată discuția)
Pot iesi din tara cu masina inmatriculata pe numele tatalui ? ContSters72331 ContSters72331 Buna ziua, Problema ar fi urmatoarea : masina este inmatriculata pe numele tatalui meu (este masina mea, dar .... asigurari mai mici :) ) si vreau sa merg ... (vezi toată discuția)