Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Majorare pensie de întreținere din Germania: cum se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Majorare pensie de întreținere din Germania: cum se va calcula ținând cont că voi mai avea un copil, și se va lua în considerare că minorul primește alocație din Germania?

Buna ziua,

Am divorțat de fosta soție in 2017.Din căsnicia noastră a rezultat un copil căruia instanța a stabilit sa i se plătească o pensie lunara de 25% din salariul obținut la vremea respectivă.
Între timp m-am stabilit in Germania unde lucrez.M-am recăsătorit iar luna această soția mea va naste un copil.
Fosta soție vrea sa ma dea in judecata pentru marirea pensiei pentru ca acum lucrând în Germania câștig mai mult decât în România.
Intrebarea mea este care sunt procedurile legale si cum poate obține ea marirea pensiei tinand cont ca eu voi mai avea un copil, sunt recăsătorit si trebuie să îmi întrețin familia.Se va judeca conform legilor din Romania sau se vor lua în considerare și legile din Germania unde există un nivel de trai de care se tine cont.
Mentionez faptul că primește si o alocație de 204 euro din Germania si asta datorita faptului ca am solicitat acest drept si ca lucrez aici.
Se va lua in considerare si acest lucru sau nu?
Astept un raspuns.
Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Martonze,venitul meu nu este nici 5000 nici 2000 este sub 2000
Probabil vor stabili 1/6 din acest venit.
Sotia munceste ?
Sa nu insistati in instanta ca mama va ia banii si ii foloseste pt ea, sa va concentrati pe alte aspecte.
Propuneti o suma fixa pe care sa o puteti plati, nu cereti sa platiti in natura ca nu vi se va admite fiind la distanta si nici pt dvs nu va fi comod.
Aduceti adeverinta de salariu, dovada a cat platiti chirie, dvs aveti in intretinere si sotia gravida daca nu munceste.
Pensia se plateste raportat la venit, dar si la nevoile copilului. Dovediti ca minorul primeste si alocatie din strainatate care e mai mare decat cea din Romania, ceea ce face ca venitul alocat pt copil sa creasca, si propuneti dvs o suma fixa, dar care sa fie una rezonabila.
ca idee, daca sotia munceste sau poate inca munci, inca nu vi s-a nascut copilul, penia ce o datorati copilului e de maxim 1/4 din venitul net. Abia dupa de se naste copilul, puteti vb de maxim 1/6.
Stimate utilizator, buna dvs credinta si calitatea de parinte responsabil este usor de probat in fata instantelor Ro.
Declarati ca platiti in mod regulat pensia alimentara stabilita, deci aveti cum proba.
Copilul primeste o alocatie de 204€ din De (la curs actual 950 Ron).
Daca se primeste in Ro o astfel de alocatie pt un copil inseamna ca in mod voluntar ati facut demersurile pe langa Familienkasse.
In plus, din cele afirmate de catre dvs, varsarea alocatiei se face direct in contul mamei in Ro.

O alocatie pt copil nu este un drept al copilului!!!
In toate sistemele de securitate sociala o alocatie pt copil este un drept al familiei.
Cum dvs ati facut demersurile pe langa Familienkasse inseamna ca dvs ati declarat copilul ca apartinand familiei dvs!!!
Deci, sunteti cam pe muchie dpdv declarativ in De, mai clar, nu ati mentionat divortul!!!
Conform regulamentelor CE in materie de securitate sociala, Familienkasse nu are nici o obligatie de a varsa alocatii pt familia mamei copilului, mama fiind cetatean Ro si implicit UE dar rezident Ro!!!
In urma actiunii in Ro, daca justitia Ro cere verificari, puteti ajunge in situatia de a fi obligat sa rambursati alocatia varsata, dar nedatorata, incepand de la data pronuntarii divortului sau de la data intrarii in postul de munca!!!

In justitie, ranchiunile, inversunarile, etc..., deservesc cauza celor care le resimt si nu stiu sa le infraneze.
In fata justitiei si in constiinta dvs de parinte interesul copilului dvs trebuie sa fie primordial.

Actiunea de revalorizare a pensiei alimentare nu se poate intenta decat in Ro.
Curtea va judeca cnf dreptului Ro.
Pt ca justitia Ro sa poata stabili in mod echitabil valoarea noii pensii alimentare va revine producerea de probe.
Deci vorbim de:
- veniturile dvs, nu de cele ale sotiei,
- de facturile cheltuielilor necesare unei vieti decente in De pt dvs si familia dvs (deci inclus Internet-ul si facturile de carburant daca pt a lucra va deplasati 100km/zi, se exclude insa sticla de 1L de Chanel n° 5).
Puteti fi insa executat in De daca nu respectati deciziile justitiei Ro.
Manuela Rășină, administrator
Va multumesc frumos pentru raspuns si pentru informatiile oferite.
@Demos

1. Copilul userului face parte și din familia lui, nu doar din a mamei.
2. Românii care lucrează cu forme legale în UE au dreptul de a primi alocație pentru copiii lor de la statele în care muncesc și dacă sunt divorțați, și dacă au o relație de concubinaj. Alocația se acordă fie de un singur stat, fie ca diferenţă în completarea sumei celei mai mari - cum e în cazul userului. E absolut legal ce povestește dumnealui.
Ares-3, moderator