Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Creez materiale audio-video a căror realizare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Creez materiale audio-video a căror realizare produce, uneori, destul de mult zgomot, iar vecinii m-au reclamat la poliție. Care e programul de liniște la bloc?

Buna ziua! In primul rand, m-ar interesa care este intervalul (programul) de liniste pe care trebuie sa il respect ca locatar intr-un bloc.

In al doilea rand, eu creez materiale audio-video și, de multe ori, realizarea lor produce destul de mult zgomot! M-am trezit cu politia de cateva ori la usa in urma unor reclamatii din partea vecinilor. Întrebarea mea ar fi urmatoarea: am voie legal sa fac zgomot in afara programului de liniste? Exista vreo limita in acest fel? Pot obtine o adeverinta prin care sa-mi justific aceasta activitate? Multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
Exact asta vroiam sa stiu! In AFARA programului de liniste extista vreo limita de decibeli impusa de lege?
Legea 61/1991
Art. 2
Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
25. tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
Acum depinde de interpretarea organelor de control, daca tulburati "cu drept" sau "fara drept" linistea locatarilor.
Bună ziua, din câte știu eu, există o limită de decibeli si ziua.

Loredana080 a scris:

Bună ziua, din câte știu eu, există o limită de decibeli si ziua.

Detalii
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ionut.ion, utilizator
Daca zgomotul este prea mare nu se poate desfasura activitatea nici in afara orelor de odihna.
Incercati sa izolati fonic apartamentul si asa ati rezolva.