Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie demolare/constructie casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie demolare/constructie casa

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti/sfatuiti in urmatoarea problema, locuiesc la casa- curtea este orientata catre vecin.
De la hotar pana la constructia lui sunt fix 60 cm.
De la casa mea pana la hotar sunt 3 m.

Casa lui este dispusa total cat hotarul- are in total 80 mp lotul, construit in totalitate, mai putin cei 60 cm de a lungul hotarului.

In acest moment el a demolat si vrea sa construiasca P+1. Mentionez ca nu mi-a cerut acordul, nu a afisat santier in lucru, totul pare facut clandestin.

Intrebarea mea este daca ar avea dreptul sa construiasca pe tot lotul de 80 mp o constructie cu etaj- magazin alimentar parter, tinand cont ca are vecini in toate partile (unul avand casa lipita de a lui), iar mie imi va lua total lumina.

De asemenea catre ce institutie sa ma adresez pentru a verifica daca are autorizatii- demolare/ constructie? Va trebui sa tin cont si de eventuale amenintari, deoarece sunt genul de oameni care isi regleaza problemele in asa fel, forteaza orice limita a legii in a face lucruri. (Pentru ca a functionat cu magazin alimentar, niciodata nu mi-a cerut acord-semnatura pentru nimic)

Va multumesc mult pentru atentie si ajutor!
Cu plăcere.

Vă doresc mult succes.
Bună ziua,

Mă tem că pentru o astfel de acțiune de chemare în judecată este deja prea târziu.

Termenul de prescripție pentru tulburarea de posesie fiind de un an.

Art. 674 alin. 1 Cod procedura civila stabileste trei conditii specifice: sa nu fi trecut un an de la tulburare sau deposedare, reclamantul sa probeze ca a posedat cel putin un an înainte de tulburare sau deposedare, iar posesia sa întruneasca conditiile cerute de art. 1846-1847 Cod civil”

[ link extern ]

Art 951 Cod civil - Termenul de exercitare a acțiunii posesorii

(1) În caz de tulburare ori de deposedare, pașnică sau violentă, acțiunea se introduce în termenul de prescripție de un an de la data tulburării sau deposedării.
geid, utilizator
@administrator - spargeti va rog topicul in doua distincte, nu se mai intelege nimic, spetele sunt total diferite!!!

@zifrumoasa - in afara ca aveti un vecin care a construit ceva nu aveti nimic in comun cu postul initiat de Coman2010, trebuia sa deschideti un topic nou.

@Coman2010 - pentru a vedea care sunt conditiile de construire in zona dumneavoastra (inclusiv limite vecini/strada, regim de inaltime si grad de ocupare al terenului) solicitati la primarie un certificat de urbanism
- referitor la lipsa panou investitie, acesta este obligatoriu, atat la demolare cat si la construire - puteti reclama acest aspect la ISC si la Politia locala (sau Primarie daca nu exista serviciu de politie locala). Avea nevoie de autorizatie inclusiv pentru demolare. Nu stiu de ce, dar am impresia ca de fapt a solicitat consolidare si suprainaltare constructie existenta si nu demolare + construire...
- pentru lipsirea de lumina reclamati la DSP (atentie, sunt niste conditii privind iluminarea si nu se refera la curte ci la cladire - minim 1 ora iluminare fatada la solstitiul de iarna - sper ca nu ma insel)
Bună ziua,

Mă tem că pentru o astfel de acțiune de chemare în judecată este deja prea târziu.

Termenul de prescripție pentru tulburarea de posesie fiind de un an.

Art. 674 alin. 1 Cod procedura civila stabileste trei conditii specifice: sa nu fi trecut un an de la tulburare sau deposedare, reclamantul sa probeze ca a posedat cel putin un an înainte de tulburare sau deposedare, iar posesia sa întruneasca conditiile cerute de art. 1846-1847 Cod civil”

[ link extern ]

Art 951 Cod civil - Termenul de exercitare a acțiunii posesorii

(1) În caz de tulburare ori de deposedare, pașnică sau violentă, acțiunea se introduce în termenul de prescripție de un an de la data tulburării sau deposedării.
Bună seara,

Eu consider ca e posibil sa fi intervenit întreruperea prescripției, în conformitate cu dispozițiile art. 2537 alin. (1) Cod civil prin recunoașterea dreptului:
"printr-un act voluntar de executare sau prin recunoaşterea, în orice alt mod, a dreptului a cărui acţiune se prescrie, făcută de către cel în folosul căruia curge prescripţia;"

Însă, cu siguranță, am avea nevoie de mai multe informații sa vedem dacă ne aflam în aceasta ipoteza.