avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.


[ link extern ]


Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.


Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


BX a scris:

Aberant., latka. In mai toate tarile unde a inceput masiv vaccinarea au fost observate spike-uri in decese, pe langa faptul ca nu s-a imbunatatit nimic. Informati-va. Uitati exemplul Indiei, IS si UK:
[ link extern ] /
[ link extern ] /
[ link extern ] /

Unde e scadearea, unde e eficienta?


Chiar ma uit la cele doua tari care au vaccinat foarte mult (Israel si UK) si chiar se vede ca numarul de noi infectii si noi decese a scazut foarte mult. Ati gresit "ochelarii" sau altceva. Lasati-o balta, dovediti exact contrariul.
BX, am inteles ca va refereati la acest lucru dar nu am inteles rationamentul.
Ce anume v-a dus la aceasta concluzie?

AstraZeneca si Pfizer folosesc procedee diferite prin care sa se ajunga la imunitate.
UK folosește AstraZeneca iar Israel folosește Pfizer ca si România.

Am inteles ca deținuții din penitenciarele din România se vor vaccina cu Johnson&Johnson.
Ultima modificare: Luni, 10 Mai 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Domnul meu, la imunitate nu se ajunge. Vedeti statistica de la noi. Nu imunizeaza, amelioreaza simptome (daca o face si asta, ca nu e demonstrabil). Avem vreo 30000 care au iesit pozitivi dupa prima doza si cateva mii pozitivi si dupa a doua. Pare rau, nu functioneaza.


@latka vine vara. Folositi logica. Sa vedeti la toamna-iarna ce distractiv o sa fie.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
@BX
Fiti consistent, coerent si consecvent cu postarile anterioare. Postati date doveditoare.
Vorbeati de Israel si UK.

"Avem" cine si unde ?
Unde o sa fie distractiv ?
Ultima modificare: Marți, 11 Mai 2021
latka, moderator
In Romania ii avem. Vedeti statisticile oficiale.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

M-ar interesa daca cunoaste cineva situatia cu infectariile covid-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce se insanatosesc CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Nu am intalnit niciun studiu de specialitate cu infectariile COVID-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce acestia se insanatosesc. In mare, cunosc ... (vezi toată discuția)
Elevii in tabere ar duce la evitarea scolii online CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Elevii in tabere ar duce la evitarea scolii online. In toate orasele cu grad ridicat de infectare aceasta este singura soluție. Elevii neinfectati se pot ... (vezi toată discuția)
Strategia de vaccinare împotriva covid-19 o necesitate de interes national CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național. Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact ... (vezi toată discuția)