avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.


[ link extern ]


Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.


Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Mai 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am văzut ca președintele României a dat semnale bune.
Mi-a plăcut cum a pus problema mai ales ca si-a facut și a treia doză de vaccin acum vreo 2-3 săptămâni.
Mie imi pare un model bun de urmat pentru ca și face ceea ce recomanda altora, ceea ce este esențial,în opinia mea.

Se pare ca, de aceasta data a fost corect informat și a înțeles foarte bine situatia.
Este normal daca cei care au obligația sa îl informeze corect o fac...corect sau cum ați vrea să spuneți...

Niciodată,din decembrie 2019 pana astăzi, nu îmi pare ca președintele României sa fi fost mai bine informat decat astazi.

Insa, rămâne de vazut ce vor decide în concret ceilalți mai mici.
Ii lasă pe ei sa decidă.

Ne păștea o stare de urgență la modul clar de tot doar ca nu ajuta.
Cam de aceea i-a chemat la Cotroceni pe cei mai mici.
Aceștia insa, par ca si-au facut și ei temele de aceasta data.

Trebuie ca oamenii sa devina disciplinați, sa se respecte reciproc și...sa se vaccineze ca sa ieșim din această criză pandemica.
Tom Hanks, actorul de la Hollywood, a spus de prin martie 2020 ca nu ii respecta decât pe cei care îl.respecta și fac tot ce pot ca sa respecte regulile.
El a avut Covid-19 încă de prin ianuarie sau februarie 2020.
Am avut mari emoții pentru el când am auzit ca s-a infectat.
Dar, a scăpat cu viață și apoi a spus chestia cu respectul...
A avut dreptate...
Ultima modificare: Miercuri, 20 Octombrie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Manuela Rășină a scris:

BX a scris:

SUA, Italia, UK sunt cam ca la noi la raport nr. morti. Ne depasesc, culmea, Bulgaria, Ungaria si Moldova.
Franta sta mai bine, cu toata debandada de acolo. Rusia la fel, sta mai bine ca cei de mai sus.



Nu înțeleg despre ce vorbiți. Ce raport număr morți, ce înseamnă asta? Ce date comparați dvs.? Am încercat să las discuția liberă, dar dacă ajungem din nou la dezinformări o să se schimbe asta.
Puneți sursa celor scrise sau vă șterg mesajul.

Am mai spus, este nr decedati la 100 000 locuitori.
Sursa aici: [ link extern ]
Faceti selectie dupa criteriul "death rate".

Mai bine stergeti deziformarile dovedite, aberatii cu "Romania pe primul loc".
Ultima modificare: Joi, 21 Octombrie 2021
BX, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs. ați văzut perioada iau în considerare?
JAN 2020 - OCT 2021

In Italia, Franța, Cehia și Austria deja s-a implementat certificatul verde pentru toate activitățile publice.
În Austria de la 1 noiembrie 2021.

Sunt tari democratice dar sunt obligate sa procedeze în acest fel.

Se urmărește reducerea substanțială a numarului persoanelor internate în spital și mai ales la ATI.
Nu exista alta cale decât vaccinarea a cât mai multor persoane.
Oamenii trebuie sa înțeleagă acest lucru.

Pandemia nu se va sfarsi dar va exista un anumit control.
Sa vedem ce va fi și cu tulpina delta Plus.

Sa nu cauzeze un mare deranj din ianuarie-februarie 2022.
Daca vor fi 30% persoane nevaccinate tot ar putea fi un dezastru intrucat 30% de persoane infectate în termen scurt ar duce la ceea ce avem astazi in România.

Știe cineva care este situația în UK?
La ei exista probleme din acest motiv.
Ultima modificare: Joi, 21 Octombrie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este relevant de urmarit acolo progresul in timp; ajungem mai sus sau mai jos in clasament. Asa vedem daca evoluam in combatere sau nu.

Putem compara si pe zile intre orice tari, dar pe o zi anume problema e variabilitatea.

Ro 18 oct:
[ link extern ]
261 decese
Ro 19 oct, cea mai "neagra" zi:
[ link extern ]
561 (conform MSN)-574 decese (in functie de surse)

La fel avem variatii in multe tari.
D-aia o stastistica macar saptamanala e mai relevanta ca una zilnica.

@Claudiu: UK e undeva la 80% rata vaccinare daca tin minte bine, iar pe 19 au avut 223 decedati.
Ultima modificare: Joi, 21 Octombrie 2021
BX, utilizator

Alte discuții în legătură

M-ar interesa daca cunoaste cineva situatia cu infectariile covid-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce se insanatosesc CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Nu am intalnit niciun studiu de specialitate cu infectariile COVID-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce acestia se insanatosesc. In mare, cunosc ... (vezi toată discuția)
Elevii in tabere ar duce la evitarea scolii online CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Elevii in tabere ar duce la evitarea scolii online. In toate orasele cu grad ridicat de infectare aceasta este singura soluție. Elevii neinfectati se pot ... (vezi toată discuția)
Strategia de vaccinare împotriva covid-19 o necesitate de interes national CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național. Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact ... (vezi toată discuția)