Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,,Epidemiolog: Nicidecum nu am ajuns la un platou, măsurile sunt insuficiente. Mor oameni ca la Revoluție sau la cutremurul din 1977"

Potrivit acestuia, seturile de măsuri sunt insuficiente.

"Cu același popor, în aceeași țară, în prima parte a pandemiei, când s-au respectat indicațiile autorităților sanitare, România e evoluat bine, nu a fost remarcată ca exemplu negativ ca acum."

[ link extern ]

Medicii epidemiologici nu înțeleg un lucru.
Românii nu prea au respectat nimic nici în perioada la care face referire acest medic.
Doar ca rata de transmitere a virusului nu era atât de accelerată.
Aceasta este diferența care se vede astazi.

Ne aflam în ceasul în care fiecare roman ar trebui sa stie ce are de făcut.
Sa se ferească de virus și sa păstreze distanțarea sociala și sa se vaccineze.
Românii nu prea fac nici una nici alta și nu o vor face nici dacă s-ar dicta asa ceva.

Aceasta este marea problemă.

Ca mor oameni ca la Revoluție și ca la cutremurul din 1977 este adevărat dar ei par sa își aleagă soarta.

Ce Dumnezeu sa faci dacă oamenii nu vor sa înțeleagă?
Și dacă ii aleargă politia pe străzi nu ajuta.
Va fi și mai.mare debandada.

Când eu am zis ca, China a procedat corect am atras critici.In martie 2020 ar fi fost necesare masuri drastice.Nu acum.
Astazi este inutil sa mai procedezi asa cum.a procedat China în decembrie 2019.
Nu ajuta, este mult prea târziu.

Cine nu înțelege democrația va protesta atunci când se impun măsuri mai totalitare și vor cere totalitarism atunci când democrația trebuie sa existe în esenta sa.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
A venit OMS în România și a apărut președintele României sa ne spună ca vor fi anumite restricții.

Daca nu dau varianta Cîțu cu întrarea în magazinele alimentare cu certificat verde este inutil ce vor face, după parerea mea.

Daca dau masuri si împotriva persoanelor vaccinate va fi ceva care va duce la haos total și lipsa de încredere.
Nici nu ar avea o rațiune efectiva daca nu se va merge pe protejarea persoanelor nevaccinate.

Închiderea orașelor nu ajuta cu nimic.
O carantină aiurea nu ajuta cu nimic.

Tare sunt curios e vor face pentru ca o greseala acum ar fi bomboana de pe colivă.
Au tot greșit pana acum.
Sa anunți ca ai învins pandemia și tot aia sa spună ce este de făcut este de noaptea mintii.
Chiar sunt curios dacă cei care l-au dezinformat pe președintele României mai lucrează în domeniul Covid-19.

Incep și eu sa îmi pierd răbdarea.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Atata timp cât persoanele vaccinate nu fac forme grave, cu excepția apariției acestui risc la persoanele vaccinate care au comorbiditati nu vad sensul unor restricții pentru persoanele vaccinate.

Persoanele care sunt vaccinate și au comorbiditati este bine sa se ferească și sa ajute primăriile cu aducerea alimentelor acasă.S-a mai procedat in acest mod.
Poate oferi și biserica voluntari, cred eu.

Deci, în mod logic, dacă ai pe stradă și în magazine doar persoane vaccinate nu exista risc de escaladare în continuare a transmiterii accelerate în mod periculos a virusului pe aceasta nișă.

Oricum, este foarte probabil ca vor merge la serviciu și mare parte din persoanele nevaccinate.
Deci, cum o dai tot ai persoane nevaccinate care vor circula dar trebuie evitat contactul acestora cu persoanele vaccinate cu comorbiditati care ar fi indicat sa nu mai circule asa aiurea.
Marea problemă este aceea ca la serviciu oamenii nu prea stau cu masti.
De acolo va continua escaladarea problemei cu infectarile.daca se infecteaza o persoana și sunt multi nevaccinați.

Deci, apare întrebarea, vor mai merge sau nu la munca persoanele nevaccinate?
Care sa fie răspunsul?
Va veni obligativitatea vaccinării la locul.de.munca?
Aceasta este marea întrebare...
Sa se dea un termen de 10 zile pentru vaccinare?
Pe aici pe undeva ar trebui sa graviteze restricțiile.

Va edicta un decret prezidențial președintele României?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cei infectati anterior cu Covid-19 pana la apariția tulpinei delta au imunitate ori rezistenta crescuta la delta?
Ce rezulta din studiile medicale?
Știe cineva?

Am văzut ca un episcop a spus ca dozele de vaccin au expirat.
Când expira dozele?
Ce termen de valabilitate au?
Am inteles ca se folosesc dozele cumpărate anterior dn ianuarie 2021.

Ciolacu,președintele PSD, merge și el sa facă a treia doză de vaccin astazi.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
De fapt, întrebarea mea este dacă s-a mai infectat vreunul din cei infectati anterior cu alta tulpina si cu tulpina delta?

Sau cât la suta din ei s-au infectat?

Ce fel de forme au făcut, medii sau severe?

La un moment dat se afirma ca trecerea prin boală da imunitate mai mare decât vaccinarea.
Dar, nu am inteles cati din aceștia s-au reinfectat cu tulpina delta.

Ar fi util.de.fortat vaccinarea celor care au trecut prin boală fara a avea forme severe?
Adică...exista risc ridicat pentru aceștia sa facă forme severe în caz de reinfectare cu delta?

Știe cineva cati au fost vaccinați și cati au trecut prin boală la acest moment în București?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat