Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Uitati aici sursa actualizata la fiecare cateva ore:
[ link extern ]

- editare afirmații nefondate -
Manuela Rășină, administrator
În satul Barbulesti din jud. Ialomița 99% nu sunt vaccinați.
Cred ca acolo sunt foarte multe persoane de etnie rromă.
Unii invocă ca nu vrea primarul și altii ca ii apara pronia divina.
Totuși, eu din anii 90 am auzit ca acest sat era foarte periculos și nu se poate spune ca oamenii erau chiar ortodocși în manifestări.
E posibil.sa fie baptiști.

Am văzut ca Tzanca Uraganul a înțeles totuși ca e lata treaba și a refuzat sa cânte manele la înmormântări desi au insistat.
El era foarte vehement în urma cu câteva luni.
Chiar consideram ca ar fi foarte util dacă ar vrea sa ajute oamenii la vaccinare.
Faptul ca a refuzat sa cânte manele la înmormântări este insa un semnal bun.
A înțeles ca exista o mare problema cu tulpina delta.

Persoanele.de etnie rromă refuza vaccinarea cu vehementa.

Ar fi util de vazut ce mai crede despre vaccinare în prezent pentru ca persoanele de etnie rromă s-ar putea vaccina în masa dacă acesta ar considera ca ar trebui sa se vaccineze.

Vedeți ca infectionistii au atras atenția ca o persoana infectata cu Sars-Cov-2 care este bine sau pare bine, în 30 de minute poate avea nevoie urgent de oxigen.
Este unul.din motivele pentru care decedează foarte mulți în 30 de.minute.
Unii medici se tem ca a apărut o noua mutație a tulpinii delta.

Aveti mare grija!

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pai posibil sa fi aparut - in afara se vorbeste de o varianta "Delta Plus", mai contagioasa decat ce era pana acum.
Scott Gottlieb, fost comisar FDA, a declarat ca trebuie cercetata rapid aceasta tulpina. Practic iar e lumea cu izmenele in vine.
Virusul a început sa atace tare și copiii și sa fie în forme grave.
Și maternitățile sunt pline au spus la Realitatea Plus.
Eu ziceam ca părinții ar trebui sa se sacrifice pentru copii dacă nu cred în vaccinare.
Pare incredibil ceea ce se întâmplă în România.
Vad ca la romani nu le pasa nici de ei dar nici de cei apropiați lor.
Romanii parca vor sa creeze un genocid chiar dacă sunt și ei victime și familia lor.

Medicii și asistenții medicali sunt disperați.
Este o nebunie totala ceea ce se întâmplă.

Delta Plus e noua tulpină românească sau a apărut independent și în alte tari?
În ce tari e delta Plus?

Autoritățile nu au crezut ca va fi ca în India deoarece au crezut ca suntem bine dotați la nivel de spitale și medical.
Medical am.fi bine dotați dar medicii nu au cum sa mai facă fata la un număr de cazuri asemănător proporțional cu cel din India.
Este ca și cum se afla sub un asediu continuu.
Parca oamenii de rand au întors armele împotriva medicilor și s-au aliat cu noul coronavirus delta.

Am înțeles ca în ritmul actual de vaccinare de abia în 31 de luni se va ajunge la o vaccinare a 70% a populatiei României.
Măcar București sa ajungă la 95%.
Ar fi șanse dar nu stiu ce așteaptă și bucureștenii.
Ar fi 55% în București acum.

Este posibil ca prin iulie 2022 sa ajungem la o imunizare naturala de vreo 70%.
Mor cati mor, scapa cine poate și ajungem și asa la 70%.
Dar, nu este suficient și mor inutil acesti oameni.
Vor tot muri.
Morgile sunt pline și spitalele la.fel.cu saci negri de plastic cu cadavre în ei.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu știu daca este chiar potrivit sa dau aceasta pilda bilica dar mie îmi pare elocventa în cazul Covid-19.
Poate greșesc dar poate veți înțelege situatia de ce unii nu înțeleg sau nu vor sa înțeleagă.
Citez:

Pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar

Sfanta Evanghelie dupa Luca cap.16, vers. 19 -31
19. Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit.
20. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube,
21. Poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului; dar si cainii venind, lingeau bubele lui.
22. Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat.
23. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui.
24. Si el, strigand, a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci ma chinuiesc in aceasta vapaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazar, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti.
26. Si peste toate acestea, intre noi si voi s-a intarit prapastie mare, ca cei care voiesc sa treaca de aici la voi sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu,
28. Caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.
29. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai.
31. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti.

[ link extern ]

Unii nu pot crede ca exista virusul nici acum.

Este atat de înșelător totul încât ma întreb dacă nu cumva ei sunt cei înșelați.

Tot pe parte religioasa mai exista și problema ca cei care rămân fără aer în 30 de.minute nu au timp nici sa se mai.spovedeasca si nici sa se împărtășească, asa cum cere religia Ortodoxă si religia creștină in general.

Daca sunt credincioși crestini oare nu ar trebui sa își dea timpul pentru asa ceva?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat