Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
"În Africa de Sud, autoritățile au renunțat să impună carantină celor infectați cu Omicron - Stirileprotv.ro" [ link extern ]

Mie imi pare corect ce face Africa de Sud.
Ei gândesc ca si mine doar ca ei au experienta practica în timp ce eu am inteles teoretic ce trebuie făcut înaintea lor.
Sunt însă tari, după aprecierea mea.

"Sinistra, "cel mai puternic om din Belgia", a fost răpus de COVID-19. Abia se externase" [ link extern ]

Pe el l-a ucis delta, cred eu.
Delta extrem de ucigătoare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
"Veşti bune din partea cercetătorilor britanici: Persoanele care se îmbolnăvesc cu Omicron au cu 50% până la 70% mai puţine şanse de a avea nevoie de internare în spital" [ link extern ]

"Bilanț provizoriu: Numărul cazurilor de COVID s-a dublat față de ziua anterioară | Digi24" [ link extern ]

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
latka a scris:

Exista si o alta posibilitate in afara vaccinului, sau testarii, aparuta in Elvetia !
[ link extern ]

"Studiu: Infecția Cu Omnicron îmbunătăţeşte Capacitatea Sistemului Imunitar De A Neutraliza Varianta Delta | Libertatea" [ link extern ]

,,Un studiul sud-african a descoperit că persoanele infectate cu varianta Omicron, în special cele vaccinate, dezvoltă o imunitate îmbunătăţită împotriva variantei Delta, care merge până la neutralizarea acesteia, informează Reuters, citată de Agerpres.

Poate fi o veste buna dacă nu se mai face Delta.

,,Franța a anunțat restricții mai stricte pe fondul îngrijorărilor legate de varianta Omicron. De asemenea, guvernul restrânge intervalul pentru doza booster la trei luni de la patru. Ministrul Sănătății a avertizat că urmează un „mega val”.

[ link extern ]

Franța se teme ca la un număr foarte mare de infectati vor fi și spitalizării multe.
Va fi și în funcție de cota parte care oricum ar fi inevitabila indiferent de tulpina Sars-Cov-2.

Vor fi și ceva decese dar acest lucru este inevitabil.
Și o gripa poate ucide acei oameni.
Deci, degeaba ii ferești de COVID-19 dacă pot muri de gripa.

Suntem intr-o etapa în care trebuie totul regândit profund.

Nu îmi e clar cât va ajuta Omicron intrucat sunt oricum prea putini imunizați cu adevărat adică rezistenți la infectare.

Daca stam după COVID-19 vom avea probleme foarte mulți ani.
Trebuie văzut exact cât ajuta Omicron.
Va mai apărea și o alta tulpina sau mutație...foarte probabil...

Mie nu imi pare în regula atitudinea Franței fata de Omicron.
Mai ales ca nu se stie ce va mai urma...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
"Orașul cu peste 10 mii de camere video. Cetățenii vor fi urmăriți pentru a combate pandemia"
,,Așa, în doar câteva minute, poate fi reconstituit traseul unei persoane infectate, se poate verifica dacă a purtat mască sau nu și, în plus, poate fi făcută ușor o listă cu persoanele cu care cel infectat a intrat în contact. Proiectul, pus la punct de Ministerul Științei și Technologiei, are 110 pagini și a ajuns, integral, în posesia jurnaliștilor de la Reuters. Sursa? Un parlamentar care se opune acestei inițiative, care va ușura mult munca celor care fac anchete epidemiologice, dar va ciunti serios intimitatea cetățenilor."

[ link extern ] /

Nu îmi este clar de ce s-ar proceda acum asa intrucat nu va fi deloc funcțională o astfel de abordare în acest moment pandemic.

"Africa de Sud renunţă la măsura depistării contacţilor după ce varianta Omicron a devenit dominantă | Digi24" [ link extern ]

Îmi pare mai realista abordarea Africii de Sud.

"Record de contaminări şi în Franţa. Sunt aproape 180.000 de cazuri în 24 de ore" [ link extern ]

În Franța nu cred ca Omicron creaza problemele cu spitalizarea la ATI.
Din articol nu rezulta acest lucru.
Nu se precizează nici vârstă persoanelor internate.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat