Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Și SUA pare sa confirme previziunile mele despre Omicron.

Omicron este mai „blând”

,,Potrivit studiului, persoanele infectate cu Omicron aveau un risc înjumătăţit (mai mic cu 53%) de a fi spitalizate faţă de cele contaminate cu Delta. În acelaşi timp, riscul de a ajunge la terapie intensivă s-a redus cu 74%, iar cel de deces cu peste 90%."

[ link extern ] -
sua.html#

Eu gândesc ca ar trebui regândite restricțiile.
Masca obligatorie în spatii închise.
Și în spatiile.deschise ar merge oarecum mastile deoarece oamenii de rand nu stiu sa se protejeze suficient.

Statele ar trebui sa stie ce va urma cu Omicron intrucat avem Africa de Sud și alte state.
Ma refer la ce risc exista sa se ajunga iarăși la o versiune de COVID-19 agresiva precum delta.
Pana acum nu am remarcat sa existe probleme.

China pare sa facă mai mult exerciții pentru o apărare pentru un război virusologic decât sa ia masuri inteligente în această etapă pandemica.
Nu ca ar exista riscul de a-i ataca cineva ci ca se spune ca vor mai apărea viruși periculoși pentru omenire.
Dar, chiar și asa, depinde când ar apărea intrucat degeaba faci exerciții și un virus va apărea peste mulți ani.

Se pot face exerciții pentru câteva zile dar nu pentru o luna sau doua pentru ca este prea mult și uzează nervii oamenilor, și apoi, dacă vor apărea probleme deosebit de serioase totul se va dovedi un eșec.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cazul Djokovici din Australia îmi pare exagerat.
Omul se poate antrena și poate juca tenis fără probleme, fără a exista riscul de a transmite Covid-19 .
Poate păstra o distanta de cel puțin 2-3 metri fata de toată lumea în timpul meciului de tenis.Poate păstra o distanțare sociala și de 5 metri.

[ link extern ]

Sportul nu trebuie afectat din motive care nu se impun mai ales ca la tenis nu este ca la sporturile de contact.

Eu am.dezavuat situatia impusa de autoritățile australiene de foarte mult timp.

Era atât de simplu a se bloca virusul in China atunci când a apărut dar nimeni nu pare sa se fi gândit la asa ceva.Asta era varianta simpla și eficienta care se impunea în decembrie 2019.Nu ce au făcut statele și toată nebunia creata ca urmare a lipsei de pregatire a ,,specialistilor" acestora...
Acum...se culege ceea ce au semănat statele lumii...

Și acum greșesc statele printre care și Australia pentru ca nu pot face distincție între pericol ridicat și pericol scăzut.

Chiar nu înțeleg care ar fi problema sa joace tenis Djokovici.daca nu poate infecta pe nimeni.
Australia imi aduce aminte de noile legi din România cu privire la noile.coduri trâmbițat ca fiind excepționale și criticate de bine mai înainte de a intra în vigoare.
Și a tot ciuntit la ele Curtea Constituțională asa cum era firesc.

Exista o mare problemă cu specialiștii la nivel mondial in epoca actuală, observ eu...

Nu se remarca deloc specialiști la nivel mondial.
Sunt niște indivizi complet depasiti de realitatea actuală din toate punctele de vedere.
Unii poate vor spune ca au circumstanțe atenuante intrucat nu a mai existat Covid-19 dar nimeni nu trebuie sa învețe din propriile greșeli și poate sa nu greșească chiar dacă nu a întâlnit în viata sa o astfel de experiență.
Aceasta este cea mai mare problemă în clipa de fata...
Sunt tot felul.de oameni care nu au nicio scuza sa greșească chiar dacă nu au întâlnit în viata lor asa ceva, un virus care a apărut de la lilieci după mai mult de 5000 de ani de când mănâncă lilieci chinezii...

Este vorba de întreaga omenire și nu de cativa oameni aflați la munca câmpului...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Și medicii romani confirmă ceea ce se afirma de specialiștii internaționali cu privire la Omicron.

[ link extern ]

Se impune o reorganizare inteligenta a gestionarii pandemiei.
Este absurd sa adopți aceleași metode pentru situatii de risc excepțional atunci când riscul este relativ redus.
Cred ca toate guvernele lumii au obosit.
Și eu am fost obosit câteva zile dar am inteles ca trebuie sa fim tonici și sa gândim rațional.

De când a apărut Covid-19 și pana acum cred ca e a doua oara când sunt de acord cu OMS:

,,Organizația Mondială a Sănătății și-a spus părerea despre situația lui Novak Djokovic

Până când Australia decide ce va face cu Djokovic, Organizația Mondială a Sănătății și-a exprimat părerea despre această situație, prin vocea celor doi directori Mike Ryan și Katherine O'Bryen.

Aceștia au explicat că OMS recomandă vaccinarea obligatorie doar ca ultimă soluție. Mai mult, intrarea persoanelor în alte țări nu ar trebui să depindă de statutul lor de vaccinare, așa cum se întâmplă în prezent în Australia. "

[ link extern ]

OMS pare sa fie la curent cu Omicron.
Este îmbucurător acest lucru.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Se impune o reorganizare inteligenta a gestionarii pandemiei.
Este absurd sa adopți aceleași metode pentru situatii de risc excepțional atunci când riscul este relativ redus.
Cred ca toate guvernele lumii au obosit.

De acord 100%.
Din pacate tot masuri pompieristice se iau in unele tari. A se vedea si la noi. Pai s-au lasat masti decorative pe timpul Delta si acum teoretic nu mai ai voie cu d-alea. Absurd.
Intre timp, apar si din ce in ce mai multe informatii, din toate colturile lumii si guvernele nu prea mai au pe unde sa scoata camasa. Unele guverne incep sa lase lucrurile sa mearga cum ar trebui. In UK s-a declarat ca mai e un pic si scapa definitiv de pandemie. Daca se creeaza un precedent, vor urma si altii in Europa.

Referitor la Djokovici, au vrut sa "il execute" in mod exemplar pentru ca se creeaza un precedent de impotrivire contra opresiunii si absurditatii. Daca era un neica nimeni il loc, pot pune pariu ca nici in stirile de mana a doua nu ar s-ar fi mentionat cazul. Dar in situatia in care unul de valoare lui Djokovici iese inainte, altfel se pune problema, alta e influenta si altele sunt contramasurile.

BX, utilizator
Da, cineva, un stat trebuie sa dea un exemplu pozitiv și sa se vadă și efectele.
Insa, cam toți se tem.
Singurul risc major ar exista în caz de evoluție spre agresivitate a unei mutații Omicron.
Pana în prezent nu am văzut sa existe asa ceva dar nu este absolut sigur ca nu pot apărea surprize neplăcute.

Eu zic de mastile puternice de foarte mult timp dar degeaba se poarta masti puternice dacă nu se respecta mai multe lucruri.

In cazul Djokovici lucrurile au luat o turnura împotriva lui.

[ link extern ]

Insa, am inteles ca 90% din australieni ar fi dorit asa ceva.
Este ceva cum a fost în comunism la început, voința poporului care a tot avut restricții dure.
Poporul australian a gândit ca dacă ei s-au chinuit de ce sa nu se chinuie și Djokovici. Cum este la romani cu capra vecinului...

Din păcate, oamenii au rămas ancorați în trecutul pandemic.
Daca Djokovici ar fi fost în perioada delta as fi dat dreptate ministrului australian sa procedeze cum a procedat.
Insa, avem Omicron și nu exista nici risc de transmitere a virusului.

Sa vedem ce va mai fi în continuare deoarece Djokovici se luptă în continuare în justiția australiana.

Daca ne raportam la voința poporului roman în clipa de fata lucrurile stau altfel decât în Australia.
Statul.roman nu cred ca i-ar fi creat probleme lui Djokovici.
Nici poporul român nu ar fi vrut asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat