Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca ne uitam la alte state se poate observa ca nici mastile nu ajuta întrucât oamenii nu mentin distanta fizica.
Și dacă ar fi localurile deschise mai târziu de ora 22 ar fi același lucru.
Mie asa îmi pare.

Închiderea localurilor la ora 21 sau 22 nu mai ajuta.
Cel puțin eu asa vad ca este...

Cat ar creste numărul de infectari dacă nu ar mai fi atâtea restricții?
Ar fi cam la fel se pare.
Ne aflam în alt moment pandemic și virusul circula altfel ca și circuit.

Insa, esențial este ca nu se creaza decese aproape deloc iar numărul.de spitalizari este redus.

Cine se ferește de virus o face iar cei care nu se feresc nu o fac oricum.
Acesta ar fi ideea de baza.

Mastile în spatiile inchise ar fi o necesitate și cam atât, după aprecierea mea, cat privește restricțiile.
Și interzicerea adunărilor mari în spatii închise, de tip.congrese, etc.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
O alta problema o constituie vaccinul Johnson&Johnson.
În Austria și Germania dacă nu greșesc nu se ia în seama acest vaccin ceea ce nu este deloc in regulă.
Autoritățile ar trebui sa anunțe mai înainte de vaccinare acest lucru.
Asa ar fi loial deoarece daca o persoana se vaccinează cu Johnson&Johnson nu se va putea revaccina imediat cu un alt vaccin.
În România nu exista probleme cu Johnson&Johnson.
Cel puțin...nu astazi...

,,Doza de rapel a vaccinului Johnson & Johnson are o eficacitate de 85% în prevenirea spitalizării, în timpul valului Omicron, arată un studiu făcut în Africa de Sud."

[ link extern ]

Africa de Sud pare sa stie ca este OK.
Eu am mai mare încredere în Africa de Sud decât statele europene.
Sunt mult mai aproape de ceea ce estimez eu iar ei confirmă.

Se tinde și la doza booster după 4 luni.
Eu am făcut după 6 luni și nu la 8 luni doza 3 asa cum se practica doza booster în acea perioadă.

Cu doza 4 este deruta totală.
Unii zic ca este în regula iar alții zic invers.
Agenția Europeană a Medicamentelor parca nu recomanda încă doza 4.

Trebuie o reglementare legislativă unitara la nivelul UE măcar ca sa se știe clar cu vaccinarea acceptată sau neacceptata.de state.
Este prea mare degringolada în Europa...
Ma refer mai ales la statele din vestul Europei care devin enervante ca nu exista deloc previzibilitate și nu exista o logica.
Fiecare stat face ce îl taie capul și problema este ca fac greșit ce fac.

În opinia mea, statele din UE ar trebui sa rezolve aceasta problemă.
În caz contrar, o va face CJUE, după parerea mea.
Cineva se va supăra suficient de tare și se va ajunge la o judecata la aceasta curte europeană.
Și nu va merge asa cum au procedat autoritățile australiene în cazul Djokovici verso Australia.

În etapa pandemica actuala, o persoana infectata care circulă dar poarta masca FFP2 nu va putea infecta o alta persoana.
Purtarea măștii pe stradă este de fapt o suspiciune ca toți ar putea fi infectati.

În Franța cei infectati lucrează și nu stau acasă în izolare și este corect asa.
Nu mai au oameni suficienți care sa lucreze.
Dar, independent de aceasta circumstanță excepțională măsura este corecta în cazul Omicron sub aspectul apărării sanatatii publice.

Dr. Valeriu Gheorghiţă are alta opinie dar este greșită.
El crede ca pot apărea probleme și ca pot apărea alte tulpini în caz de imunizare în masa.
Practic, la ceea ce este cu Omicron autoritățile nu au nicio șansă să împiedice asa ceva si este o simpla utopie ceea ce crede el.
La Digi24 a susținut asa.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dr. Valeriu Gheorghiţă are o carenta în logica sa și pentru ca nu contează dacă ai 50% persoane infectate sau 70%.
O alta tulpină poate apărea și la 50% din populația lumii infectate, asa cum a zis OMS.
Și aici OMS are dreptate.

Dr. Valeriu Gheorghiţă are o carenta în logica sa și pentru ca nu contează dacă ai 50% persoane infectate sau 70%.
O alta tulpină poate apărea și la 50% din populația lumii infectate, asa cum a zis OMS.
Și aici OMS are dreptate.

Mie imi pare ca este precum in fostul URSS în Australia.
Tanara aceasta nu prea știe cum era în URSS.

[ link extern ]

Este o tipa foarte docila.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat