Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID-19. A emis cineva vreo opinie cu privire la momentul in care se va finaliza infectarea cu COVID-19 in Romania?

Desi numarul infectarilor au scazut apar, zilnic noi infectari si se pare ca se va intinde foarte mult in timp aceasta situatie.

[ link extern ]

Ceea ce este bine este faptul ca spitalele de COVID-19 sunt goale si ca nu au existat explozii de infectare precum in tari din vestul Europei.

Nu am inteles ce forme de COVID 19 mai sunt acum preponderente in Romania.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
UK si Suedia incep sa renunte la restrictii.

Cea mai importanta masura din UK mi se pare reuntarea la masca in scoli.
Declaratie oficiala:
[ link extern ]

Australia e un fel de experiment social. Daca acolo se mentine sub control situatia sociala in contextul actual, asta va reprezenta un precedent extrem de periculos pentru toata Planeta.

La noi eu ma asteptam sa ne spuna Arafat ca vrea cresterea restrictiilor, ca avem nr de cazuri in crestere.
BX, utilizator
Interesant acest raport saptamanal oficial:

[ link extern ]

Acum sa vad cine stie sa interpreteze corect datele de acolo.
Nu contează decât numărul de decese.
Asa se măsoară o pandemie.

Nu avea cum sa dea restrictii suplimentare Arafat.
Chiar nu se justifica.
România îmi pare mai inteligenta decât alte state din UE.
Și președintele României a fost bine informat cu certificatul Covid ca nu se impune.

Eu sunt de părere ca ar trebui recalculat numărul de infectari pentru a se intra în scenariu roșu.
Se intra cam aiurea în scenariul roșu în acest moment.

Ar trebui dat un act normativ cu titlu provizoriu pentru a nu ne afla in scenariul roșu pentru ca ne aflam în alt scenariu și nicidecum roșu pe situație reală de periculozitate.

În ceea ce privește școlile nu cunosc situația.
Acolo este alta discutie dar nu am fost atent la asa ceva.
Poate ca ar trebui analizat separat acest aspect cu scenariul roșu în scoli pentru ca este altceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Și Israel a înțeles situația cu Omicron.

[ link extern ]