Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Agresiune verbala si contra lucrurilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Agresiune verbala si contra lucrurilor

A venit dimineata presedintele blocului la noi la usa a batut la usa si a inceput se tipe la sotia cu copii mei de fata, copii minori, ca nu putem se pastram pantofi in fata usii si carucioare pe hol. A tipat tare a dat peste lucrurile noastre cu picior si a plecat. Doresc se folosesc orice mijloc legal pentru ca astfel de lucruri se nu se mai intample. Daca are un avocat un sfat va rog sa ma contactati.
N-am idee de ce aveți impresia că îl aprobă cineva.
Și da, nu pare să aibă caracterul potrivit pentru funcție, dar timpul și nervii consumați căutând să-l pedepsiți cu legea ați putea să-l investiți cu folos în schimbarea lui. Este alesul proprietarilor, nu e numit de cineva din afară. Spuneți că a mai făcut asemenea lucruri. Înseamnă că nu sunteți singurul nemulțumit, de ce nu vorbiți și cu ceilalți membri ai asociației?
Nu cumva trebuia si omul informat in vreun fel ? Sau cel putin sa i se vorbeasca frumos cand i se zice ca nu are voie sa isi lase lucrurile in fata apartamentului, asta daca a fost prima data cand a fost avertizat. Veniti cu tot felul de argumente legale, de parca cine stie ce sa intamplat. Sunt o gramada de oameni care isi lasa incaltamintea si carucioarele in fata usii, si cred ca cel care a postat problema e un om cinstit, ca daca ar fii avut "relatii" mai "interlope" nu cauta rezolvare pe un forum unde intra si avocati. Puteti sa citati inca de zece ori nu stiu ce legi, eu nu dau voie la nimeni sa tipe la nevasta sau la copilul meu, nimeni nu are dreptul.
costica5000, utilizator

costica5000 a scris:

Nu cumva trebuia si omul informat in vreun fel ? Sau cel putin sa i se vorbeasca frumos cand i se zice ca nu are voie sa isi lase lucrurile in fata apartamentului, asta daca a fost prima data cand a fost avertizat. Veniti cu tot felul de argumente legale, de parca cine stie ce sa intamplat. Sunt o gramada de oameni care isi lasa incaltamintea si carucioarele in fata usii, si cred ca cel care a postat problema e un om cinstit, ca daca ar fii avut "relatii" mai "interlope" nu cauta rezolvare pe un forum unde intra si avocati. Puteti sa citati inca de zece ori nu stiu ce legi, eu nu dau voie la nimeni sa tipe la nevasta sau la copilul meu, nimeni nu are dreptul.

Din ce povestește locatarul lucrurile par sa fi fost mai degrabă invers. El crede ca a cumpărat si scara si poate face ce vrea. Nu ai de unde sa stii daca nu a mai fost "informat" inainte. Asta într-adevăr nu justifica o agresare chiar si verbala a locatarilor.
Daca avem bunul simt, chiar daca un om a gresit, si se vede clar ca proprietarul/locatarul nu cunoaste legea si ce inseamna o co-proprietate, nu te duci sa te iei de om si sa dai cu piciorul in lucrurile lui chiar daca sunt in holul blocului, nici sa faci scandal cu sotia si copii, asa ceva se intampla doar daca exista o lipsa crasa de respect fata de acel locatar si familia lui.

DanRo a scris:

costica5000 a scris:

Nu cumva trebuia si omul informat in vreun fel ? Sau cel putin sa i se vorbeasca frumos cand i se zice ca nu are voie sa isi lase lucrurile in fata apartamentului, asta daca a fost prima data cand a fost avertizat. Veniti cu tot felul de argumente legale, de parca cine stie ce sa intamplat. Sunt o gramada de oameni care isi lasa incaltamintea si carucioarele in fata usii, si cred ca cel care a postat problema e un om cinstit, ca daca ar fii avut "relatii" mai "interlope" nu cauta rezolvare pe un forum unde intra si avocati. Puteti sa citati inca de zece ori nu stiu ce legi, eu nu dau voie la nimeni sa tipe la nevasta sau la copilul meu, nimeni nu are dreptul.

Din ce povestește locatarul lucrurile par sa fi fost mai degrabă invers. El crede ca a cumpărat si scara si poate face ce vrea. Nu ai de unde sa stii daca nu a mai fost "informat" inainte. Asta într-adevăr nu justifica o agresare chiar si verbala a locatarilor.

Aici nu raspundeti concret domnului ce a pus intrebarea.De ce?Il faceti din acuzator acuzat.El intreaba ceva voi tot altceva raspundeti.