avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Pe scara avem un apartament cu datorii la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Pe scara avem un apartament cu datorii la intretinere ...

Buna ziua,
Pe scara avem un apartament cu datorii la intretinere de 4-5 ani.
Posibil ca beneficiaza de termenul de prescriere de 3 ani. Am dreptul , ca proprietar sa cer presedintelui o lista cu apartamentele restante la intretinere de peste 3 luni si sa-mi raspunda in scris de ce doar unii sunt dati in judecata si unii nu?

Eu sunt cu intretinerea la zi si nu vreau ca vecinii mei sa beneficieze de prescriptie doar pentru ca sunt prieteni cu presedintele si sunt membrii in comitetul executiv al asociatiei de proprietari.
Ce pot sa cer in scris , in cererea mea, adresata presedintelui?
Ultima modificare: Marți, 29 Septembrie 2020
psimona22, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 09:15, 22 Aprilie 2021
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua "psimona22".


1. Referitor la " ... Apeland la un avocat, acesta ar intoarcea situatia in favoarea dvoastra, obligand, acesta e termenul ... ", este impropriu mentionat.
Avocatul nu poate "obliga" , intrucat nu are capacitate decizionala, precum are instanta de judecata, in cazul pronuntarii unei hotarari/decizii .
Distinsul avocat poate formula eventuale solicitari, catre asociatia de proprietari, in numele reclamantilor.

2. O eventuala actiune in instanta poate dura peste doi ani pana la pronuntarea unei solutii definitive.

3. Repet " Cu siguranta primiti un raspuns scris in termen de 30 zile calendaristice " in situatia in care utilizati varianta sesizarii Biroului pentru coordonarea si supravegherea activitatii asociatiilor de proprietari/locatari" din cadrul primariei din proximitate.
Termenul de 30 zile calendaristice este reglementat de catre legiuitor.

Decizia va apartine.

Mult succes.

Cu deosebita stima si consideratie.
Revin cu noutati.
Am depus si sesizare la Primarie, am vorbit si cu persoana care se ocupa de asociatiile de proprietari.
Sesizarea a fost semnata de 2 proprietari din 10 pentru ca din ceilalti 8 sunt 3 restantieri si 3 apartamente nelocuite.
Raspunsul este ca se va face un control dar nu se stie cand, din motiv de pandemie.
Asteptam controlul de 2 luni.
Deci "am rezolvat".
Ori cu reclamatii, ori fara, presedintii de asociatii "au liber" la ilegalitati.
Am o rugaminte la cei care stiu, pot eu sa xeroxez lista de intretinere de la avizier, ca sa merg cu copia la primarie sau e ilegal sa iau lista de la avizier ca sa fac xerox?
Lista este publica.
Puteti face fotografie.
Aveti dreptul și sa va dea asociatia xerox dar poate dura mult timp.
Ultima modificare: Joi, 1 Aprilie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Asociatie locatari - cenzori / verificari contabilitate Maria Neagu Maria Neagu Va rugam un sfat! Ne confruntam cu urmatoarea situatie: Desi Adunarea Generala a proprietarilor unei asociatii de locatari a ales o comisie de cenzori, ... (vezi toată discuția)
Asociație de proprietari fără activitate: nu avem președinte iar firma care administrează imobilul nu-mi răspunde la întrebări ancamaria11 ancamaria11 De la infiintare, acum citiva ani buni, asociatia den mproprietari n-a avut nicio sedinta. Nici nu tin sa fie, nu prea mi-au placut niciodata sedintele de ... (vezi toată discuția)
Președintele asociației de proprietari refuză primirea oricărei cereri trimise prin poștă. ce se poate face în acest caz ca să avem dovada că i-am cerut să deschidă contul bancar al asociației? wazz wazz Presedintele asociatiei de proprietari refuza primirea oricarei cereri trimise prin posta cu confirmare de primire/scrisoare cu valoare declarata/etc ce se ... (vezi toată discuția)