Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu ...

este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu deschis?
asta prevede legea:
Articolul 13
Pe durata stării de alertă, prin ordin comun al ministrului sănătății și ministrului afacerilor interne se poate institui:
a) obligativitatea purtării măștii de protecție în spațiile publice închise, spațiile comerciale, mijloacele de transport în comun și la locul de muncă;
nu scrie nimic de obligativitatea purtarii mastii in spatii deschise,e precizat f clar de spatii inchise

latka a scris:

Este legală. Legea 55 /2020 prevede astfel de contravenții.

Mai citiți și restul.
Inclusiv art. 5 alin 2 litera d.
latka, moderator
nu scrie nicaieri negru le alb despre purtarea mastii in spatii deschise.

latka a scris:

Mai citiți și restul.
Inclusiv art. 5 alin 2 litera d.

eduard27 a pus o intrebare clara si concisa si ma asteptam si eu la un raspuns conform normelor legale in vigoare astazi . Se pare ca NU exista . Raspunsurile sunt doar recomandari . As mai putea spune ca "ce nu e interzis prin lege , este permis" . Nu-i asa ?
Da este obligatorie purtarea măștii in spatiul public, in jurul școlilor, piețelor, in stațiile de transport în comun, chiar și în mașina personala daca nu sunteți singur și au dreptul să va amendeze