Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu ...

este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu deschis?
Vezi anexa 2 din HG 553/12.07.2020.
O sursa de informare ar fi: [ link extern ] /
Daca sunteti din Bucuresti puteti lectura Hotararea nr. 24/19.10.2020 emisa de Comitetul Municipiului Bucuresti pentru Situatii de Urgenta.

In cuprinsul acestui act normativ regasiti si alte acte normative care formeaza cadrul legal in baza caruia se instituie obligatii precum purtarea mastii in spatii deschise, inchiderea scolilor, aplicarea de amenzi (potrivit art. 64-70 din Legea nr. 55), etc.

sadrian a scris:

"...daca vreti sa va feriti de infectarea cu noul coronavirus ar trebui sa purtati masca pe strada. Asa afirma medicii specialisti." Asa afirma unii medici specialisti. Stiam ca masca trebuie purtata in spatii inchise. Nu mai vorbim de recomandarea initiala a specialistilor OMS conform careia masca trebuie purtata de catre persoanele simptomatice, nu de catre toata lumea. S-a schimbat comportamentul virusului intre timp? Opinia mea esta ca masurile luate pentru pandemie sunt un amalgam de confuzii (ca sa nu zic lipsite de logica), dar care, odata aplicate, scutesc de raspundere anumite autoritati. Cu ce ma ajuta o masca purtata in aer liber? (Am vazut oameni izolati, fara nimeni in jurul lor pe o distanta de 100 m, purtand masca...)

Fiind un virus nou a fost nevoie de timp pentru a se putea face teste. Și OMS a schimbat recomandările pe masura ce a primit date relevante.
Într-adevăr nu te ajută masca daca esti singur pe strada dar ar fi practic imposibil de reglementat si de urmarit purtarea mastii în funcție de proximitatea fata de alte persoane.
Ratiunea purtarii măștii pe strada cred ca are în vedere si ipoteza ca oamenii stau pe la scările blocului de vorba.
In afara de zonele aglomerate eu personal nu vad o ratiune.
Sunt tari unde purtarea măștii pe strada este obligatorie si cu toate acestea numarul de infectari confirmate este în creștere.
De exemplu, Franța unde au 32 000 de infectari confirmate pe zi.
Si Italia cu peste 10 000.
Iranul este în aceeasi situatie crunta si are al treilea val.

Fara o izolare de genul celei din starea de urgenta nu se va reduce numărul de infectari zilnice.
15 zile de izolare ar da rezultate.
Insa, o izolare foarte bine gandita cu reducerea numărului de persoane pe strazi fara a se opri întreaga e.conomie.
Vor fi infectari in fabrici și in alte locuri dar va fi ceva controlat cu scăderea numărului de infectari.

Intre timp a devenit obligatorie masca si la București.
Initial era obligatorie doar in anumite zone ale tarii, asa cum am arătat in prima mea postare.

Desi, purtarea măștii pe strada te poate proteja eu nu am convingerea ca va duce la scăderea numărului de infectari.
La București, metroul constituie o sursă de infectare masiva pentru ca circula prea multi oameni.
Încă din luna martie 2020 am menționat pe forum pericolul cu metroul si la ce va duce.
A.dus la ce avem azi si era ceva de așteptat.
Nu doar metroul a contribuit la ceea ce este astazi.Si terasele au crescut numarul de infectari.

Ca sa fi protejat ar trebui sa folosești masti de protectie puternica de genul N95, dar nu se găsesc astfel de masti si sunt scumpe.
Eu deja voi începe sa folosesc mastile N95 in spatii inchise daca sunt mai mult de 40 de persoane.
Pana acum am.folosit mastile simple.
Am vazut ca si Arafat si ministrul sănătăți poartă masti cu protectie puternică.
Eu nu am arsenalul lor pentru ca nici nu se găsesc decât foarte greu pentru ca altfel as fi purtat de vreo 7 zile.

Din martie am tot zis ca ar trebui fabricate în România masti de protecție puternica, de cand era dezastrul din Italia.

O alta problema pentru care critic eficacitatea purtarii măștii in aer liber se bazeaza si pe faptul ca te poți infecta pe calea ochilor.
In aer liber viziera nu ajuta.
Ajuta doar ochelarii inchisi ermetic in jurul ochilor.
Multe infectari s-au produs si prin intermediul ochilor.

As concluziona asa, in spatii inchise ar trebui purtate masti N95 care nu se gasesc.
De acolo a pornit marea problema.
Mastile N95 ar fi dus la inexistenta situatiei de astazi din București deoarece aceste masti protejeaza efectiv.

Mai rămâne si problema cu mastile simple.
O masca trebuie purtata 2 ore.
Oamenii nu isi permit sa poarte masca 2 ore și le trebuie 3-4 masti pe zi.
Problema financiara există si nu cred ca a fost rezolvata.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat