Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu ...

este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu deschis?
Buna ziua "eduard27".

Interesanta speta.

Si mai mult, amuzante sau revoltatoare unele comentarii, tinand cont de urmatoarele :

- "Depinde de mai multe lucruri.";
- "Depinde ce norme de drept se aplica acolo unde circulati pe strada dvs.";
- "In ce oras sau comuna va aflati?";
- "Pentru cultura dvs. generala ..."
- "Romania este mare."
- "Depinde unde va aflati";
- "Legea data la nivel local se aplica."
- "Nu va luați cu mine în discuții pe.contre pt ca nici 50 de.milioane de oameni ca dvs. nu imi fac fata.".
- "Cu modestie va spun asa...."

Pe cale de consecinta si tinad cont de ierarhia legislativa din Romania, va raspund la intrebarea specificata in speta initiata :

- Legile sunt votate in Parlamentul Romaniei;
- Romania este una singura, inca (mare sau mica);
- Anumite HG sau ordine comune ale diverselor ministere nu au capacitatea juridica de a modifica sau completa un text de lege publicat in M.Of;
- Dispozitiile emise de catre diferite "comitete si comitii" (vorba lui Caragiale), au efect juridic doar in conditiile in care respecta legislatia romana inca in vigoare;
- Mai mult, a se citi, in M.Of, motivarea CCR privitoare la neconstitutionalitatea anumitor amenzi referitoare la spete conexe;
- Pe cale de consecinta, trecand mai mult de 45 zile de la motivarea CCR, publicata in M.Of, fara a se implementa in textul legii decizia CCR, prevederile legii contestate, sunt nule de drept (a se studia si Dreptul Constitutional).

NU "este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu deschis"

DAR, s-ar putea sa primiti o amenda, in sensul celor ce le-ati mentionat.

In aceasta situatie, va sugerez sa o contestati in instanta din proximitate.
Veti castiga cu siguranta.

Regret faptul ca am lezat orgoliile si arogantele unor distinsi domni avocati.

Imi asum.

Cu riscul de a-mi fi stearsa postarea, ca fiind considerata "atac la persoana".

Succes.
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari

@ Adrian Sulea

Citiți cu atenție mai jos. Aveți si adnotările cu decizia CCR care desființează unele prevederi. Poate va revizuiti postarea.

[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Purtarea mastii in spatiu deschis este implicit prevazuta ca o masura ce se poate lua conform art. 5 din legea 55/2020 :
Masuri sectoriale
Art.5
.....................................
(2) Măsurile pentru asigurarea rezilienței comunităților sunt:
........................................
d) măsuri de protecție a vieții și pentru limitarea efectelor tipului de risc produs asupra sănătății persoanelor, inclusiv instituirea carantinei sau a izolării la domiciliu;
Articolul 65
Constituie contravenții, în măsura în care nu sunt săvârșite în astfel de condiții încât să fie considerate potrivit legii penale infracțiuni, următoarele fapte săvârșite pe durata stării de alertă:
...................................
h) nerespectarea de către persoanele fizice a măsurilor individuale de protecție a vieții și pentru limitarea efectelor tipului de risc produs asupra sănătății persoanelor, stabilite conform art. 5 alin. (2) lit. d);
..........................

Articolul 66
Contravențiile prevăzute la art. 65 se sancționează după cum urmează:
a) cu amendă de la 500 lei la 2.500 lei contravențiile prevăzute la art. 65 lit. c), d), e), g), h), k), m), n) și ș);
Nu sunt avocat, va rog sa-mi explicati unde gresesc:

Din Constitutie:

Art. 53 – Restrângerea exerciţiului unor drepturi sau al unor libertăţi

(1) Exerciţiul unor drepturi sau al unor libertăţi poate fi restrâns numai prin lege şi numai dacă se impune, după caz, pentru: apărarea securităţii naţionale, a ordinii, a sănătăţii ori a moralei publice, a drepturilor şi a libertăţilor cetăţenilor; desfăşurarea instrucţiei penale; prevenirea consecinţelor unei calamităţi naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.
(2) Restrângerea poate fi dispusă numai dacă este necesară într-o societate democratică. Măsura trebuie să fie proporţională cu situaţia care a determinat-o, să fie aplicată în mod nediscriminatoriu şi fără a aduce atingere existenţei dreptului sau a libertăţii.

Cei pro-masca in spatiu deschis se bazeaza pe un articol din legea 55/2020 care este extrem de vag si care intra in contradictie cu alt articol (art. 13 a NU permite obligavitatea mastii in orice spatiu exterior):

Art.5
.....................................
(2) Măsurile pentru asigurarea rezilienței comunităților sunt:
........................................
d) măsuri de protecție a vieții și pentru limitarea efectelor tipului de risc produs asupra sănătății persoanelor, inclusiv instituirea carantinei sau a izolării la domiciliu;

Cum definesti "masuri de protectie a vietii"? Legea trebuie sa fie clara altfel orice abuz poate fi justificat. Ce ii opreste de exemplu sa invoce Art 5 2 d pentru a:

- confisca masini
- demola TOATE cladirile construite inainte de 77 (pentru "protectia" ta)
- obliga populatia sa poarte prezervative permanent

Este absurd oameni buni, nu platiti NIMIC, constestati tot. Hai in strada.
AES87, utilizator
E dreptul dvs. sa contestati. Asta nu inseamna si ca vi se va admite contestația. Momentan legea este constituțională. A fost atacata si CCR s-a pronunțat.
Cornel Vasile, Consilier juridic