Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu ...

este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu deschis?
Legea 55/2020 nu prevede masca in aer decat in locuri comerciale. Aia cu masca in aer peste tot e o hotarare de prefect (pt. Bucuresti) si mi se pare destul de slaba (adica ilegala). Unde gresesc?
Prevederile legii 55/2020 sunt suficiente, iar hotărârea nu e de prefect, ci a unui comitet pentru situații de urgență.

Greșiți, pentru ca nu exista nicăieri o interdicție explicită, de a nu putea decide purtarea măștii în spațiu deschis.
Si credeti ca purtarea mastii in spatiul deschis va atenua problema? Daca port masca in spatiul liber, apoi ma urc in tramvai (purtand masca in continuare) si cineva (pozitiv, asimptomatic, bolnav) tuseste in imediata apropiere, credeti ca masca minune va opri virusul? Poate daca imi tin respiratia pana la statia unde vreau sa cobor...
E problema dvs. daca nu credeti. Deocamdata unii au cercetat problema si au ajuns la concluzia ca, daca doua persoane poarta masca (una infectata) si interactioneaza la o distanta mai mare de 2m intre ele, riscul de transmisie e zero, si de 1,5% daca distanta e mai mica.

Altii au experimentat (involuntar) situatia, calatorind intr-un autoturism ore bune, cu o persoana infectata, dar purtind masti. Nu s-a transmis infectia. Am cunoscut cazuri.

Unii s-au gindit ca e bine si sa povesteasca:
[ link extern ] /

sadrian a scris:

Si credeti ca purtarea mastii in spatiul deschis va atenua problema? Daca port masca in spatiul liber, apoi ma urc in tramvai (purtand masca in continuare) si cineva (pozitiv, asimptomatic, bolnav) tuseste in imediata apropiere, credeti ca masca minune va opri virusul? Poate daca imi tin respiratia pana la statia unde vreau sa cobor...

latka, moderator
Perfect de acord. Sa vedem daca masura purtarii mastii pretutindeni va avea efectele asteptate. Poate, daca vanzarile de masti cresc, vor fi multumiti si vor ajusta din condei, in minus, procentele de infectati.