Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Gratar la parterul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Gratar la parterul blocului

Locuiesc la et 1 al unui bloc cu 3 etaje dintr-un complex rezidential; apartamentul de la parter are gradina de 3X3 m2 in care vecinul si-a amplasat un gratar barbecue cu toate ca Regulamentul de Ordine Interioara interzice acest lucru. Am discutat cu administratorul care imi spune ca ar fi dreptul lui sa aiba gratar pe proprietatea privata si ca de fapt in ROI s-ar face referire doar la spatiile comune din complex.
Chiar asa sa fie? Stiam ca gratarele sunt permise doar in spatii special amenajate (de catre primarie)...
doctorATU, utilizator
va puteti folosi de noua lege a mirosurilor, vedeti acolo daca va puteti agata de ceva pt a face vreun demers oficial
Cam greu, e vorba de disconfort olfactiv, subiectiv si de o activitate curenta. Presupun ca vecinul nu face gratar non-stop si ca nu are un furnal pentru evacuare. iar mirosul de la gratar nu e chiar disconfort. E relativa treaba.
Ioana Cornescu a scris:

va puteti folosi de noua lege a mirosurilor, vedeti acolo daca va puteti agata de ceva pt a face vreun demers oficial

Legea mirosurilor se aplică doar persoanelor juridice.
Art. 96 din OUG 195/2005
(3) Constituie contravenții și se sancționează cu amendă de la 7.500 lei (RON) la 15.000 lei (RON), pentru persoane fizice, și de la 50.000 lei (RON) la 100.000 lei (RON), pentru persoane juridice, încălcarea următoarelor prevederi legale:
4. obligațiile persoanelor fizice și juridice de a diminua, modifica sau înceta activitățile generatoare de poluare și/sau disconfort olfactiv la cererea motivată a autorităților pentru protecția mediului;

Totusi, dupa cum am precizat anterior, e vorba de ceva subiectiv fara a fi o activitate curenta si , dupa cum prevede legea, trebuie o cerere motivata a celor de la mediu, pentru ca acel gratar sa nu mai "arda" tot felul de chestii. Poate ca dovlecei si ciuperci la gratar ai voie sa faci :) . Superi numai veganii.
latka, moderator
eu stiu ca are o aplicabilitate generala. Chiar si aici, pe avocatnet s-au publicat niste articole in acest sens. Nu am studiat legea in detaliu, dar eu asa stiu. Plus, recent, am auzit de niste colegi avocati care au facut niste demersuri pt niste clienti, persoane fizice. E de studiat, totusi, nu as inlatura de plano aceasta pista.