avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Gratar la parterul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Gratar la parterul blocului

Locuiesc la et 1 al unui bloc cu 3 etaje dintr-un complex rezidential; apartamentul de la parter are gradina de 3X3 m2 in care vecinul si-a amplasat un gratar barbecue cu toate ca Regulamentul de Ordine Interioara interzice acest lucru. Am discutat cu administratorul care imi spune ca ar fi dreptul lui sa aiba gratar pe proprietatea privata si ca de fapt in ROI s-ar face referire doar la spatiile comune din complex.
Chiar asa sa fie? Stiam ca gratarele sunt permise doar in spatii special amenajate (de catre primarie)...
Ultima modificare: Duminică, 1 Noiembrie 2020
doctorATU, utilizator
latka a scris:

Legea mirosurilor, 123 /2020 nu e de sine stătătoare și nu ai ce sa discuți sau sa comentezi despre ea, e un act legislativ de modificare a unei alte prevederi, OUG 195 /2005.

Sper să nu se înțeleagă greșit: ce scrieți e util d-nei avocat, care a considerat-o lege nouă. Eu știam acest lucru. Sigur că sunt multe alte legi pe care dumneaei le știe și eu nu.


latka a scris:


Am precizat deja ca acel articol e posibil sa fie de folos doar dacă persoana respectiva e grataragiu de profesie :).

Adică persoană juridică, deci exact, exact ce spuneam eu :)
am spus de la inceput ca nu am studiat legea, nu e nevoie de aere de superioritate. Nimeni nu stie toate legile, iar eu nu am avut nevoie sa ma familiarizez cu detaliile acesteia. Am indicat de la inceput ca e o pista care ar merita cercetata. Atat. Aici avem discutii care se doresc a fi folositoare si respectuoase. Sper.

Emilika40 a scris:


Adică persoană juridică, deci exact, exact ce spuneam eu :)

Nu chiar, e o persoana fizica ceva mai needucata, una e sa faci un grătar duminică, în grădina proprie (dar la bloc) și alta să-ți faci din asta un obicei zilnic. A doua variantă mi se pare sancționabila prin Oug 195 /2005. E o expresie, cea cu grataragiul :).
Ultima modificare: Joi, 5 Noiembrie 2020
latka, moderator
Nimeni nu face gratar zilnic.Legea picniculuo nu are aplicabiliate aici nici legea mirosurilor.La bloc vine miros de mancare si de la bucatarii.Se face grill si in bucatarie si miroase.Parca traim intr-o lume ideala nu in cea reala.Cred ca este doar invidie pentru ca cei de la parter au si gradina unde pot face din cand in cand si un gratar.
Ultima modificare: Joi, 5 Noiembrie 2020
mitabiciclista, utilizator


mitabiciclista a scris:

Nimeni nu face gratar zilnic.Legea picniculuo nu are aplicabiliate aici nici legea mirosurilor.La bloc vine miros de mancare si de la bucatarii.Se face grill si in bucatarie si miroase.Parca traim intr-o lume ideala nu in cea reala.Cred ca este doar invidie pentru ca cei de la parter au si gradina unde pot face din cand in cand si un gratar.


Doamna Biciclista, vecinul meu are un gratar profesional de mari dimensiuni. Face gratar in fiecare weekend pt 2-3-4 familii care-i vin in vizita. In plus coace vinete si ardei cand nu face fripturi. Nu cred ca e corect sa imi tin geamurile inchise toata ziua.
In concluzie ma voi adresa ISU si va voi tine la curent cu demersul meu.

Alte discuții în legătură

Gratar tescan elena tescan elena Buna ziua, locuiesc intr-un cartier rezidential la parterul unui bloc. Am cumparat apartamentul impreuna cu o gradina de cca 80 de metrii patrati cu latime de ... (vezi toată discuția)
Gratar la bloc in curte proprietate privata. buna ziua. va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns! locuiesc ... Codrinvld Codrinvld Buna ziua. Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns! Locuiesc intr-un complex rezidential de blocuri insiruite, intr-un bloc parter+ 2 etaje. Apartamentele ... (vezi toată discuția)
Gratar la bloc dragodado dragodado buna ziua. stau intr_un bloc care la parter are apartamente cu mici curti in care proprietarii mai nou fac gratar aproape in fiecare seara creand disconfort ... (vezi toată discuția)