Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am nevoie de ajutor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am nevoie de ajutor

buna seara vin cu o problema mai delicata putin am varsta de 17 ani si 7 luni ,si sunt bisexual,sunt intr-o relatie cu un baiat de 6 luni de zile,totul decurge bine intre noi nu ne-am certat niciodata , si da momentul actual ma simt fericit langa el, ne iubim pe scurt si tinem mult unul la altul ( chiar daca pentru unii din voi nu suna prea bine)
problema ar fii faptul ca parintii mei au aflat ,văzând niste conversatii intre mine si iubitul meu in telefon
Evident ca nu a iesit prea bine,din nefericire am fost si lovit de catre tatal meu, intrebarile ar fi:
- Daca as pleca de acasa, ce consecinte penale as putea avea eu si iubitul meu?
-Care e opinia dumneavostra in legatura cu cazul meu?
vreau sa precizez fapul ca nu incurajez plecatul de acasa
sa fiu sincer daca parintii mei ai fii de acord cu orientarea mea sexuala,si cu iubitul meu ,nu as mai pleca
Astept opiniile voastre
alex145, utilizator
Am citit și eu cazul aseară, ar trebui sa înțelega ca nu este o alegere, asa te naști, pe lângă asta suferim și noi foarte mult înainte de a se afla asta, multe lupte interioare, etc.
Pentru niște părinți care contează doar părerea lumii și a persoanelor apropiate, o sa fie foarte greu sa accepte
Saftul meu ar fii sa îl iubească asa cum este el,
Nu cred ca ar fii un lucru mai bun de făcut acum, după cum spuneam și eu mai sus dacă părinți mei ar accepta nu as mai pleca

gi-jane2 a scris:

www.avocatnet.ro/forum/discu...

cam cum ai sfatui o mama sau tata sa procedeze ?