avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1859 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat e mostenitor pe o suprafata intabulata de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat e mostenitor pe o suprafata intabulata de altcineva

Buna ziua.

Am moștenit pe tatăl si bunicul meu care mi-au lăsat câteva loturi de teren.
Le am in certificatul de moștenitor.
Am dat actele la o firma de cadastru sa facă pe ele cărți funciare.
M-a sunat doamna de la firma ca la o suprafață mi-a dat negație de la OCPI ca e intabulata de altcineva acum 20 de ani.
Dar eu o am in certificatul meu ca fiind proprietatea mea.
Știu ca notarul înainte de a-mi face certificatul de moștenitor a solicitat la primărie acte referitoare la suprafețele de teren si a făcut o interogare la OCPI pentru acestea si abia apoi mi le-a trecut in certificat. Asta eu cred ca înseamnă ca erau libere daca după interogarea la OCPI mi-a făcut certificatul de moștenitor pe ele.
Ce credeți ca este de făcut in aceasta situație?
Cel mai recent răspuns: giv , utilizator 19:15, 7 Februarie 2021
EXTRAS DE CARTE FUNCIARĂ
PENTRU INFORMARE

Înscrieri privitoare la dreptul de proprietate şi alte drepturi reale
XXXXX / 03/11/2014
Act Notarial nr. XXX, din 31/10/2014 emis de NP XXXXX XXXXXXXXXXXX;
Intabulare, drept de PROPRIETATE mostenire, dobandit prin
Succesiune, cota actuala 1/1
1) XXXXXX XXXXXXXX
Cu alte cuvinte, este intabulat pe numele dvs. ca dvs. ati dobandit prin succesiune. Nu se poate dezbate aceeasi succesiune in paralel, de catre mai multe persoane, fara sa aiba cunostinta una de cealalta sau la mai multi notari. Foarte ciudat. Daca doriti si fara nici o obligatie, imi puteti scrie si poate va pot lamuri mai bine.

giv a scris:

EXTRAS DE CARTE FUNCIARĂ
PENTRU INFORMARE

Înscrieri privitoare la dreptul de proprietate şi alte drepturi reale
XXXXX / 03/11/2014
Act Notarial nr. XXX, din 31/10/2014 emis de NP XXXXX XXXXXXXXXXXX;
Intabulare, drept de PROPRIETATE mostenire, dobandit prin
Succesiune, cota actuala 1/1
1) XXXXXX XXXXXXXX

Ultima modificare: Marți, 12 Ianuarie 2021
Irina Pricop, Consilier juridic
Am trimis la notarul care mi-a făcut "actul" buclucaș toate actele necesare sa îmi răspundă la întrebarea de ce a trecut in proprietatea mea un bun intabulat de alta persană de dinaintea dezbaterii succesiunii mele.
Nu am niciun răspuns de o luna de zile.
Se face ca nu înțelege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, am și eu o situație mai delicata.mi s-a eliberat ... Cameliadiac Cameliadiac Bună ziua, Am și eu o situație mai delicata.Mi s-a eliberat de către primărie un certificat de punere in posesie pe numele tatălui decedat în loc de ... (vezi toată discuția)
Cum se poate proceda pentru pentru a nu plăti în plus la o succesiune? M.I.C. M.I.C. Soția mea este unic moștenitor al tatălui ei, care a fost ultimul decedat dintre părinții săi. Moștenește mai multe bunuri, printre care și câteva ... (vezi toată discuția)
Intabulare refuzata iulia bumbu iulia bumbu In anul 2004 mi se respinge cererea de intabulare a unui imobil avand in vedere ca acest imobil a fost atribuit statului in temeiul prevederii art.680 din ... (vezi toată discuția)