Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat e mostenitor pe o suprafata intabulata de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat e mostenitor pe o suprafata intabulata de altcineva

Buna ziua.

Am moștenit pe tatăl si bunicul meu care mi-au lăsat câteva loturi de teren.
Le am in certificatul de moștenitor.
Am dat actele la o firma de cadastru sa facă pe ele cărți funciare.
M-a sunat doamna de la firma ca la o suprafață mi-a dat negație de la OCPI ca e intabulata de altcineva acum 20 de ani.
Dar eu o am in certificatul meu ca fiind proprietatea mea.
Știu ca notarul înainte de a-mi face certificatul de moștenitor a solicitat la primărie acte referitoare la suprafețele de teren si a făcut o interogare la OCPI pentru acestea si abia apoi mi le-a trecut in certificat. Asta eu cred ca înseamnă ca erau libere daca după interogarea la OCPI mi-a făcut certificatul de moștenitor pe ele.
Ce credeți ca este de făcut in aceasta situație?
EXTRAS DE CARTE FUNCIARĂ
PENTRU INFORMARE

Înscrieri privitoare la dreptul de proprietate şi alte drepturi reale
XXXXX / 03/11/2014
Act Notarial nr. XXX, din 31/10/2014 emis de NP XXXXX XXXXXXXXXXXX;
Intabulare, drept de PROPRIETATE mostenire, dobandit prin
Succesiune, cota actuala 1/1
1) XXXXXX XXXXXXXX
Cu alte cuvinte, este intabulat pe numele dvs. ca dvs. ati dobandit prin succesiune. Nu se poate dezbate aceeasi succesiune in paralel, de catre mai multe persoane, fara sa aiba cunostinta una de cealalta sau la mai multi notari. Foarte ciudat. Daca doriti si fara nici o obligatie, imi puteti scrie si poate va pot lamuri mai bine.

giv a scris:

EXTRAS DE CARTE FUNCIARĂ
PENTRU INFORMARE

Înscrieri privitoare la dreptul de proprietate şi alte drepturi reale
XXXXX / 03/11/2014
Act Notarial nr. XXX, din 31/10/2014 emis de NP XXXXX XXXXXXXXXXXX;
Intabulare, drept de PROPRIETATE mostenire, dobandit prin
Succesiune, cota actuala 1/1
1) XXXXXX XXXXXXXX

Irina Pricop, Consilier juridic
Am trimis la notarul care mi-a făcut "actul" buclucaș toate actele necesare sa îmi răspundă la întrebarea de ce a trecut in proprietatea mea un bun intabulat de alta persană de dinaintea dezbaterii succesiunii mele.
Nu am niciun răspuns de o luna de zile.
Se face ca nu înțelege.