Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat e mostenitor pe o suprafata intabulata de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat e mostenitor pe o suprafata intabulata de altcineva

Buna ziua.

Am moștenit pe tatăl si bunicul meu care mi-au lăsat câteva loturi de teren.
Le am in certificatul de moștenitor.
Am dat actele la o firma de cadastru sa facă pe ele cărți funciare.
M-a sunat doamna de la firma ca la o suprafață mi-a dat negație de la OCPI ca e intabulata de altcineva acum 20 de ani.
Dar eu o am in certificatul meu ca fiind proprietatea mea.
Știu ca notarul înainte de a-mi face certificatul de moștenitor a solicitat la primărie acte referitoare la suprafețele de teren si a făcut o interogare la OCPI pentru acestea si abia apoi mi le-a trecut in certificat. Asta eu cred ca înseamnă ca erau libere daca după interogarea la OCPI mi-a făcut certificatul de moștenitor pe ele.
Ce credeți ca este de făcut in aceasta situație?
V-ati gandit ca poate un angajat a "dat din casa"? Probabil ca nu...
Doamna jurist, exista o diferenta intre un act de proprietate (ceea ce este certificatul dvs de mostenitor) si publicitatea imobiliară pentru opozabilitate fata de terți.
În momentul de fata sunteti proprietar pe bunurile menționate în certificatul de mostenitor, deci sunt ale dvs.
Buna ziua,

Solicitati extrase de carte funciara pentru terenurile respective. Ulterior, dupa ce se verifica temeiul in baza caruia s-a inscris in CF persoana respectiva se poate stabili o strategie. La o prima analiza, ar fi vorba de o actiune in revendicare impotriva persoanei inscrise, sa spunem "nelegal" (dupa studierea documentelor se poate spune cu certitudine), in CF.
Sunt de analizat documentele, poate fi vorba de o actiune in revendicare sau o actiune in granituire, dupa caz.

Cu stima,

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Solicitati extrase de carte funciara pentru terenurile respective. Ulterior, dupa ce se verifica temeiul in baza caruia s-a inscris in CF persoana respectiva se poate stabili o strategie. La o prima analiza, ar fi vorba de o actiune in revendicare impotriva persoanei inscrise, sa spunem "nelegal" (dupa studierea documentelor se poate spune cu certitudine), in CF.
Sunt de analizat documentele, poate fi vorba de o actiune in revendicare sau o actiune in granituire, dupa caz.

Cu stima,

Nu are ce extrase de carte funciara sa ceara, pentru ca nu are documentatie cadastrala si intabulare.
Iar numarul cadastral al persoanei terte, evident, nu il detine.
S-a explicat asta deja, mai sus.
La nota de respingere de la OCPI se arata:
Documentația cadastrală a fost respinsă din următoarele motive:
- Imobilul are număr cadastral XXX, înscris in CF vechi XXX (conversie XXXXX)

Astăzi am primit documentele.
cereti Extras pentru informare de la CF si vedeti cum a intabulat cel care figureaza ca proprietar in extras, in baza carui titlu; apoi reveniti cu raspunsul sa puteti primi un sfat pertinent in ceea ce priveste actiunile pe care le puteti (sau nu) intreprinde

giv a scris:

La nota de respingere de la OCPI se arata:
Documentația cadastrală a fost respinsă din următoarele motive:
- Imobilul are număr cadastral XXX, înscris in CF vechi XXX (conversie XXXXX)

Astăzi am primit documentele.