Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... am depus depozit la termen in bcr in dec 2012, cu ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

am depus depozit la termen in bcr in dec 2012, cu capitalizare,acum ...

am depus depozit la termen in bcr in dec 2012, cu capitalizare,acum am vrut sa scaot banii si dna de la ghiseu zice ca depozitele si cont curent sau desfintat in iulie 2013 ,mentionez ca nici nu am mai fost la banca
ce pot sa fac sami recuperez banii, multumesc
la politia locala sau la politia judeteana se fac aceste expertize ? Chitanta de eliberare este in banca nu mia dato doar mia aratat=o ,la politie trebuie sa merg eu sau avocatul
multumesc
Vedeți că sunt și filmările VIDEO ca probă, iar poliția are dreptul să le ceară spre analizare.
Pe filmarea video se va vedea cine a semnat în locul dvs, în anul z, luna d, în ziua c.

Totuși nu vă pot garanta că mai sunt păstrate aceste filmări după atâția ani.

Dar numai dacă faceți plângere penală, altfel nu aveți nici o șanșă să vă recuperați banii.

La poliție puteți împuternici să mearga doar avocatul, dar ar fi în interesul dvs sa sa prezentați.

Chitanța de eliberare a banilor banca nu v-o poate da, pentru pentru ei reprezintă o probă că au eliberat banii titularului până la proba contrară.

La poliția NAȚIONALĂ trebuie să faceți plângerea, nu la cea locală.
Poliția va obține o copie după chitanța de eliberare a banilor, să facă expertiză.
Dapix, utilizator
Atitudinea dvs. față de propriii bani mi se pare condamnabilă. Cum adică nu v-ați interesat timp de 10 ani de banii dvs.? Sigur, asta nu justifică furtul acestora; majoritatea fraudelor din sistemul bancar se fac de către, sau cu complicitatea, angajaților băncilor. Astăzi există internet banking, la multe bănci chiar gratuit, acolo puteți vedea ce se întâmplă. Alegerea băncii nu a fost nici ea inspirată ca bancă de economii, BCR este o bancă scumpă, care oferă o varietate de servicii de care dvs. nu aveți nevoie, și în schimb oferă dobânzi mici la depozite.
Trebuie să faceți plângere la poliție, poliția națională, dar cred că banca se va disculpa în fața ei, ca și în fața dvs., și nu sunt convins că poliția va merge mai departe. Deci în final va trebui să vă adresați justiției, acolo se va solicita expertiză grafologică și se va putea dovedi frauda. Fiind vorba de un serviciu, vă puteți adresa în paralel și ANPC, iar acțiunea în justiție, dacă-mi amintesc eu bine, este scutită de taxe.

bulzanv a scris:

am depus depozit la termen in bcr in dec 2012, cu capitalizare,acum am vrut sa scaot banii si dna de la ghiseu zice ca depozitele si cont curent sau desfintat in iulie 2013 ,mentionez ca nici nu am mai fost la banca
ce pot sa fac sami recuperez banii, multumesc

Mă tem că acțiunea civilă nu mai este o opțiune din cauza termenului de prescripție. Vorbim totuși de 10 ani. Să facă plângere penală și pe aceeq destul de repede, din cauza prescripției răspunderii penale.

hotumattua a scris:

Atitudinea dvs. față de propriii bani mi se pare condamnabilă. Cum adică nu v-ați interesat timp de 10 ani de banii dvs.? Sigur, asta nu justifică furtul acestora; majoritatea fraudelor din sistemul bancar se fac de către, sau cu complicitatea, angajaților băncilor. Astăzi există internet banking, la multe bănci chiar gratuit, acolo puteți vedea ce se întâmplă. Alegerea băncii nu a fost nici ea inspirată ca bancă de economii, BCR este o bancă scumpă, care oferă o varietate de servicii de care dvs. nu aveți nevoie, și în schimb oferă dobânzi mici la depozite.
Trebuie să faceți plângere la poliție, poliția națională, dar cred că banca se va disculpa în fața ei, ca și în fața dvs., și nu sunt convins că poliția va merge mai departe. Deci în final va trebui să vă adresați justiției, acolo se va solicita expertiză grafologică și se va putea dovedi frauda. Fiind vorba de un serviciu, vă puteți adresa în paralel și ANPC, iar acțiunea în justiție, dacă-mi amintesc eu bine, este scutită de taxe.

bulzanv a scris:

am depus depozit la termen in bcr in dec 2012, cu capitalizare,acum am vrut sa scaot banii si dna de la ghiseu zice ca depozitele si cont curent sau desfintat in iulie 2013 ,mentionez ca nici nu am mai fost la banca
ce pot sa fac sami recuperez banii, multumesc

Faceti plangere penala la Parchetul local. Unitatea de parchet va inregistra sesizarea dvs in evidentele ei si o va trimite la unitatea de politie competenta care va va chema pentru audiere in vederea completarii plangerii si va face in continuare cercetarile necesare pentru administrarea probelor inclusiv prin solicitarea efectuarii unei expertize cu privire la semnatura pe care o contestati. Adresandu-va direct parchetului castigati un tempo, pentru ca in toate situatiile in care o plangere este inregistrata la politie, ea este inaintata la parchet pentru a o lua in evidenta dupa care se intoarce la politie , ceea ce presupune un anumit timp.