Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refuzul președintelui asociației de a ne aproba ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refuzul președintelui asociației de a ne aproba desprinderea din asociația de proprietari

Locatarii unei scări de bloc vrem să ne montăm apometre cu citire la distanță, dar președintele asociației de proprietari și administratorul nu sunt de acord să ne desprindem din asociație. Toți locatarii suntem de acord, nu avem restanțe, dar nu vor să ne aprobe, deși primarul ne-a spus că e imposibil să ne împiedice. Ce putem face?
zmarius, utilizator
Faptul ca va veti schimba apometrele cu unele cu transmisie wireless, nu va va scuti de plata consumului de apa tot conform apometrului de bransament, care, acum, este sub contract cu vechea asociatie. Trebuie sa discutati problema si cu furnizorul de apa, dupa ce va constituiti noua asociatie.
Da, va trebuie bransament separat !
Oricum acest lucru o sa va comunice furnizorul care trebuie sa va de-a si un aviz necesar constituirii noii asociatii. Mai cititi si Legea nr. 196 / 2018, privind asociatiile de proprietari.
Succes!
Buna ziua.

In legea 196/2018 sunt trecute clar conditiile de separare.
Trebuie sa aveti in primul rand bransamente separate, apoi separarea se face, atentie, la propunerea majoritatii de pe scara care urmeaza sa se desprinda si cu acordul majoritatii din asociatia mama.
Aveti acordul majoritatii din asociatia mama?
Lumea crede ca presedintele trebuie sa isi dea acordul.
Gresit.
Obtineti acordul majoritatii din asociatia din care urmeaza sa va desprindeti, faceti dovada de la furnizorii de utilitati ca aveti bransamente separate si ca nu sunt elemente de proprietate comuna (fundatie, etc) care nu pot fi separate si apoi, legal, va puteti desprinde.
Avem apometru de branșament de scară, așa că nu va fi sub contract cu vechea asociație.
Avem branșament separat (doar scara noastră) și contorizare individuală.