Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua, Am primit de la un hacker un mail ca si cum ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua, Am primit de la un hacker un mail ca si cum ar fi ...

Buna ziua,
Am primit de la un hacker un mail ca si cum ar fi din partea bancii Raifeisen si am fost fraudat cibernetic, am luat in considerare emailul deoarece chiar in acea perioada aveam aplicatia Smart Token blocata. Am sunat la banca dar in 3 minute toti banii din cont mi-au fost transferati. Stiu ca este vina mea, dar banca nu are nici o responsabilitate? Am primit un mail cum ca nu ar avea. Multumesc!
de acord

Dapix a scris:

Banca Transilvania are limită să scoți la 24 de ore la bancocat doar 5000 de lei.
Nu știu ce limită zilnică are Raifaizăn, dar nu cred că la aceasta bancă poți scoate de la bancomat 20.000 lei în 24 de ore.

Eu sunt client vechi BANCA TRANSILVANIA și vă pot confirma ca client.

Deși nu cunosc politica băncii RAIFAIZĂN, totuși nu cred ca la bancomarele lor poți ridica în 24 de ore 20.000 lei.

Am cont la alta banca, la care folosesc un PIN doar de mine stiut. Lipsa de securizare de la Raiffeisen a fost unul din motivele pentru care mi-am inchis contul la ei si nu intentionez sa deschid altul vreodata.
In afara de BNR, cred ca si oamenii ar trebui constientizati si educati sa refuze sa accepte o astfel de lipsa de securitate. Lipsa de clienti i-ar durea la buzunar.

andrei2005 a scris:

Da, stiu de care banca portocalie e vorba... Le-am sesizat de "N" ori sa faca "opt in" nu "opt out", adica sa nu memoreze datele in telefon - de fapt devise-ul, adica telefonul - decat daca cer eu prin bifarea casutei, nu implicit.
Nu le pasa, de ani de zile este asa.
Cred ca numai BNR ar putea sa impuna acest lucru, fiind vorba de securizarea informatiilor...

theo jean a scris:

Atunci cum au fost scosi banii din bancomat? Nimeni din cadrul bancii nu vrea sa stea de vb cu mine...

Sfatul meu ar fi sa faceți o notificare prin avocat la banca.
În notificare se va face vorbire și despre proces.

Aveti și varianta ca avocatul sa va facă numai redactarea actiunii fără sa va reprezinte la proces.
Ar fi un cost mai redus.

Pierdeți vremea inutil cu banca dacă refuza sa va despăgubească.
Trebuie știut exact dacă exista o limită de bani.
Sunt bănci care permit sa se scoată și 20 000 lei.
Este un lucru esențial de știut.
Ei va pot și minți.

București 2023

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Limita zilnică maximă a BT este de 9000 lei. By default însă este de 5000 de lei, dacă vrei mai mult, o modifici din aplicația BT Pay, pe ce perioadă vrei. Dar există carduri premium, Gold, la unele bănci, cu limite mult mai mari; nu-i cumperi amantei geantă Louis Vuitton cu cardul de la BT. :)

Dapix a scris:

Banca Transilvania are limită să scoți la 24 de ore la bancocat doar 5000 de lei.
Nu știu ce limită zilnică are Raifaizăn, dar nu cred că la aceasta bancă poți scoate de la bancomat 20.000 lei în 24 de ore.

Eu sunt client vechi BANCA TRANSILVANIA și vă pot confirma ca client.

Deși nu cunosc politica băncii RAIFAIZĂN, totuși nu cred ca la bancomarele lor poți ridica în 24 de ore 20.000 lei.

La BANCA TRANSILVANIA, dacă folosești un card Visa Classic sau MasterCard Mondo, limita maximă de retragere este de 5.000 RON / zi, cu posibilitatea de majorare la 9.000 RON / zi.

Eu am card BT Visa, și am limita de 5000 lei pe 24 de ore.

[ link extern ] /
Dapix, utilizator