Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua, Am primit de la un hacker un mail ca si cum ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua, Am primit de la un hacker un mail ca si cum ar fi ...

Buna ziua,
Am primit de la un hacker un mail ca si cum ar fi din partea bancii Raifeisen si am fost fraudat cibernetic, am luat in considerare emailul deoarece chiar in acea perioada aveam aplicatia Smart Token blocata. Am sunat la banca dar in 3 minute toti banii din cont mi-au fost transferati. Stiu ca este vina mea, dar banca nu are nici o responsabilitate? Am primit un mail cum ca nu ar avea. Multumesc!
BNR nu poate să impună nimic numai la o bancă, ci general decizie pentru toate băncile.

Dar până impune BNR, dacă va impune vreodată, pierzi procesele civile cu orice bancă comercială, din lipsă de probe si bază legală.

Vă garantez că BNR nu va impune o asemenea directivă în viitorul mediu, sau poate niciodată.

Inițiatorul topicului trebuie să înțeleagă, ca n-are nici o șanșă pe cale civilă, chiar de-ar angaja și 10 avocați, ci doar pe cale penală, prinzând și condamnând excrocul furtului.
Dapix, utilizator
asa e , bcr are limita zilnica 3000 lei de ex. si se cere confirmare sub o forma sau alta la un transfer de bani catre alt cont . si transilvania si bcr fac asta ! trebuie vazut ce confirmare au cerut in acest caz ! daca e un cod pe sms ala ramane !

Etsy123 a scris:

Cum pot fi scosi 20000 de lei de la bancomat dintr-un foc cand toate bancile au o suma limita zilnica ? Si inainte de orice tranzactie din contul d-voastra nu era normal sa vi se ceara confirmarea cu un nr de securitate , mai ales pentru o asemenea suma ? Nu este exclus sa fie implicat un angajat al bancii si sigur se poate vedea pe camera bancomatului cine a scos banii , poate reusiti sa obtineti inregistrarea . Cred ca aveti sanse sa va recuperati banii in instanta , cu un avocat bun .

Banca Transilvania are limită să scoți la 24 de ore la bancocat doar 5000 de lei.
Nu știu ce limită zilnică are Raifaizăn, dar nu cred că la aceasta bancă poți scoate de la bancomat 20.000 lei în 24 de ore.

Eu sunt client vechi BANCA TRANSILVANIA și vă pot confirma ca client.

Deși nu cunosc politica băncii RAIFAIZĂN, totuși nu cred ca la bancomarele lor poți ridica în 24 de ore 20.000 lei.
Dapix, utilizator
Limita la Raiffeisen tot de 5000 de lei este. Poti scoate o suma mai mare doar daca ai cumva un card special (ex. Mastercard Gold sau esti client Premium Banking) sau ai sunat la banca sa iti deblocheze temporar limita pentru ziua respectiva.

Dapix a scris:

Banca Transilvania are limită să scoți la 24 de ore la bancocat doar 5000 de lei.
Nu știu ce limită zilnică are Raifaizăn, dar nu cred că la aceasta bancă poți scoate de la bancomat 20.000 lei în 24 de ore.

Eu sunt client vechi BANCA TRANSILVANIA și vă pot confirma ca client.

Deși nu cunosc politica băncii RAIFAIZĂN, totuși nu cred ca la bancomarele lor poți ridica în 24 de ore 20.000 lei.

Atunci cum au fost scosi banii din bancomat? Nimeni din cadrul bancii nu vrea sa stea de vb cu mine...