Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... functia de consilier juridic nu poate fi cumulata cu ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

functia de consilier juridic nu poate fi cumulata cu alte functii?

Buna seara,
Spuneti-mi va rog, daca am o functie (de casier) la o societate si (avand "Dreptul" terminat), vreau sa cumulez cu functia de consilier juridic. Se poate sau nu ?
Exact ! Am spus doar sa fii atent, deoarece cred ca un aditional la CIM -ul pe care il ai poate fi o solutie pentru problema ta (discuta si cu cei de la resurse umane) daca ti se mai adauga o functie suplimentara cu atributii in fisa postului suplimentare. Atentie aceste atributii trebuie sa excluda parafa ta de cj pe actele care le intocmesti la casierie . Deci poti sa parafezi acte si sa reprezinti firma in instanta doar referitor la actele si procesele care nu au legatura cu activitatea ta de la casierie . Ca un avantaj pentru tine poate fi acela ca prin contractul de munca part time o sa primesti un salariu minuscul in schimb, prin cumul de functii, poti sa primesti 50% din salariul pe care il ai acum . Ceea ce iti spun eu nu este reglementat expres de lege insa nici nu este interzis . Prin urmare este permis (ubi lex non distinquit nec nos distinquere debemos ).
Legea 514/2003 art.10
"Art. 10. - Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă cu:
a) calitatea de avocat;
b) activităţile care lezează demnitatea şi independenţa profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice altă profesie autorizată sau salarizată în ţară sau în străinătate;
d) funcţia şi activitatea de administrator sau lichidator în cadrul procedurilor de reorganizare şi lichidare judiciară;
e) activitatea publicistică salarizată;
f) alte incompatibilităţi prevăzute de lege sau rezultate din conflict de interese, în condiţiile legii.
Deci nu poti sa cumulezi functia de consilier juridic cu cea de casier.Ori una ori alta.
Ok, dar ca si consultant juridic? Cu cim de 2 ore, part time, ca si junior pe langa consilierul juridic existent.
Pai asta nu inseamna cumul?
Ca si consultant juridic nu intru in incopatibilitate de functii, comparativ cu functia de consilier juridic.