avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate acasa.v

Activitate acasa.v

buna ziua un sfat va rog frumos
Parinti mei detin o parcela de teren in camp de 0,58 ha cu acte inregula langa acea parcela mai exista una de 0,29 ha a carui proprietar a decedat si nu avea urmasi in consecinta in anul 1991 cand sau facut retrocedarile nu a fost atribuita nimanui.deci a ramas libera.Parinti mei au folosito pana anul acesta ce au decedat
iar eu am devenit proprietar pe cei 0,59 ha de teren
intrebare Daca folosesc in continuare cei 0,29 ha peste 5 ani pot invoca uzucapiciunea de 30 ani dat fiind faptul ca parinti lau folosit 25 de ani si eu inca 5 si eu sant mostenitor la tot ce au avut ei .
Si o alata intrbare ar fi?
Cine ar fi trebuit sa devina noul proprietar intru-cat nici primaria nici consiliul local al comunei sustin ca nu au cunostinta de faptul ca exista acea parcela de 0,29ha ca atare nu pot sa-mio inchirieze concesioneze .Ce ar trbui sa fac mai departe multumesc
Discuție acasa.v
Buna ziua lucrezi la o firma de 4 ani din cauza conditiilor si a mediului toxic m-am imbolnavit si am suferit o interventie chirurgicala, medicul care ma operat si medicul de la firma m-au declarat inapt de-a mai lucra la vechiul loc de munca ce obligatii are firma in acest caz ,care sant legile si unde le pot gasi ce reglementeaza acest lucru va multumesc
Discuție acasav
fiti amabili exista vreo lege in baza careia sa pot solicita angajatorului un document de unde sa reiasa toate veniturile incasate ca angajat ,diurne, salariu perioada pentru care au fost acordate si modul in care sa efectuat platab
va multumesc mult
Discuție acasa.v
buna ziua am o intrebare am un CIM pe perioada nedeterminata cu incadrare sofer masina mare tonaj la alte clauze sant specificate urmatoarele;
perioada de proba de 90 zile calendaristice
perioada de preaviz in caz de concediere 20 zile lucratoare
perioada de preaviz in caz de demisie 20 zile lucratoare
dupa 40 zile calendaristice am primit o notificare in data de 10 ca incepand cu data de 9 mia fost desfacut CIM la initiativa angajatorului in temeiul art 31 alin1 alin 3
intreb -
firma era obligata sa-mi acorde preavizul de 20 zile conform CIM
era obligata sa-mi motiveze decizia de desfacere a CIM in temeiul art 31 alin 1 alin 3 ce inseamna aceasta va multumesc
Discuție acasav
Buna ziua va rog frumos sa-ma ajutati cu un raspuns la urmatoare intrebare ;
-lucrez la o firma de 2 ani nu am semnat niciodata vreun stat de plata,delegatie nu am primit niciodata vreun fluturas de salariu.Firma avea obligatia sa intocmeasca aceste documente si sa mi le dea la semnat sau nu este obligatorie semnatura mea ca angajat pe ele. Ce atricol face referire la modalitatile de plata ale salariatului .Va multumesc
buna ziua am o intrebare in luna ianuarie 2012 am avut un accident minor de circulatie din care a rezultat avarierea masini la timpul respectiv din discutii verbale cu conducerea firmei si patron sa ajuns la concluzia ca motivul accidentului a fost de ordin tehnic si ca atare firma a suportat paguba in aprilie am plecat de la firma cu acordul partilor si la lichidare mi-au oprit salariul pe motiv ca atunci am avut si eu o parte de vina, fara sa-mi dea vreo decizie de imputare sau alta hartie .CIM e incetat eu mai am vreo obligatie acum sa ma prezint in fata comisiei de disciplina a firmei
Discuție divort
buna ziua am si eu o intrebare daca se poate, sotia a introdus actiunea de divort am gasit citatia in posta desi pe citatie scrie recomandat eu n-am semnat nimic incare mise spune ca cu cel putin 5 zile inainte de termen am obligatia sa fac intimpinare ce inseamna intimpinare? intre timp am reusit sa rezolvam problemele si sotia nu mai doreste divortul .Care sant modalitatile de oprire a acestei actiuni si cand se pot face ? Va multumesc
Răspuns la discuția concediere
va multumesc dar ma interesa firma are obligatia sa-mi dea diurna la plecare in delegatie sau poate sa mio dea cand doreste
Discuție concediere
buna ziua am si eu o nelamurire . Lucrez la o firma si sant trimis frecvent in delegatie in strainatate pe o perioada de min. 5 zile si in functie de complecxitatea lucrari poate dura si 10 zile am asigurat transportul si cazarea(dormitul) pentru hrana beneficiez de diurna, dar aceasta mise inmaneaza doar la intoarcere pe motiv ca nu se stie exat cate zile stau in delegatie pot fi concediat daca refuz sa mai plec in delegatie pentru ca nu dispun de bani necesari pentru hrana pana la intoarcerea in tara cand primesc diurna va multumesc
Discuție asigurare
Buna ziua poate cineva sa-mi spuna daca exista vreo lege care bsa te oblige sa ai asigurare casco pe masina si marfa in cazul in care transporti marfa pe teritoriul romaniei va multumesc