avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate stroetania

Activitate stroetania

Răspuns la discuția Declaratia 101
Buna seara,

Am o firma suspendata temporar si trebuie sa intocmesc declaratia 101.Stiu ca in mare se completeaza peste tot cu 0 insa cineva mi a sugerat ca trebuie sa completez la rd.40 si 41 cu pierderea fiscala aferenta anilor precedenti deoarece intr-adevar a fost pe pierdere.
Cum trebuie sa procedez?

Multumesc
Buna seara si La multi ani!

Am un caz in care un Srl are 2 asociati.societatea are suspendata activitatea (expira termenul august 2013) insa au datorii de la amenzii neplatite.Unul din asociati nu doreste sa plateasca aceste datorii insa celalalat ar vrea .Intrebarea e daca cel doritor sa plateasca ar putea sa -i dea celulilalt jumatate din datorii si alte cheltuieli eventuale de inchidere a societatii ptr ca asta intentioneaza in final sa faca ambii,si apoi sa se retraga din societate.Daca cel rau platitor va dori sa plateasca penalitati ..........cum poate iesi din aceasta situatie bunul platitor?

Multumesc,
Discuție probleme conta
please,un mic ajutor daca se poate:
3. Intreprinderea Alfa detine un teren evaluat la valoarea justa de 50.000
lei, rezerva din reevaluare disponibila fiind de 10.000 lei. Pe teren va fi construita o cladire. Costurile constructiei se ridica la 200.000 lei.
Se cere:
a)sa se precizeze care sunt regulile din OMFP 3055/2009 aplicabile rezolvarii acestui caz;
b)sa se prezinte inregistrarile contabile.
Răspuns la discuția Spray autoaparare piper
buna ziua
as dori sa stiu si eu de unde pot procura aceste spray uri din constanta?
buna ziua,
apelez la cunostintele dv.pentru urmatoarea problema:
daca sunt agent brokeraj prin contract de mandat pentru incheierea asigurarilor de locuinta ce voi mai plati la stat la finalul activitatii?se plateste doar impozit pe venit sau si celelalte contributii similare salariilor?
multumesc anticipat
am urmatorul caz:sunt angajat la o firma dar in acelas timp sunt si actionar la o alta firma.
firma la care sunt angajat imi incheie contractul cu articol de somaj.
intrebarea este daca pot beneficia de somaj daca sunt actionar la o alta firma ,deci daca figurez ca am alte venituri.
va multumesc anticipat!
buna ziua,
am o rugaminte la dv. si aceea de a ma lamuri ce presupune suspendarea temporara a contractului de munca?
dupa mine ar insemna ca pentru cateva luni ,pentru ca firma trece prin probleme economice salariatul nu va mai lucra si nu va mai primi remuneratie ,putand fi reinoit contractul ulterior.
as dori o parere avizata cu mai multe detalii.mentionez ca doar o parte din angajati de acesta suspendare.
va multumesc!
este foarte greu sa capeti cunostinte in contabilitate !eu una ma chinui de ceva ani!
am solicitat multor contabili practica insa nu accepta nimeni munca benevola
astept parerile si sugestiile dvoastra la adresa de email:tdrmir@yahoo.com
buna,
apelez la bunavointa dvoastra pentru a ma ajuta si pe mine cu o informatie:
cat se retine din salariu angajatului ptr o remuneratie de 300 ron brut,si cat plateste angajatorul pentru el fara a avea pe cineva in intretinere sau alte complicatii?
va multumesc
apelez la bunavointa dvoastra cu o intrebare:
firma la care lucrez acum ( de 4 luni ) o sa ma bage in somaj dar am inteles ca asta presupune sa cer si o adeverinta cu stagiul de cotizare de la fosta firma la care am lucrat.
intrebarea mea e legata de faptul daca fosta firma la care am lucrat are obligatia legala,la cererea mea sa mi completeze acea adeverinta sau poate sa ma refuze fara sa am cu ce riposta .
va multumesc!