avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate madara

Activitate madara

Sunt II si am achizitionat pentru desfasurarea activitatii 2 instalatii de irigatii (coloane din plastic cu aspersoare,coturi,dopuri etc), o instalatie de picurare (banda de plastic cu robineti), o motosapa si o masina de erbicidat.
Pentru a calcula amortizarea ce durate de functionare pot sa utilizez?Unde trebuie incadrate?Amortizarea o calculez prin metoda liniara?

Multumesc
Activitatea principala este productia, nu comertul care are caracter ocazional Consider ca nu este necesar sa am casa de marcat
Buna ziua!
Desfasor activitate de productie agricola(intreprindere individuala), productia o vand in piata pe baza unui certificat de producator. Am inteles ca nu imi este obligatorie o casa de marcat dar nu stiu cum inregistrez in registrul de incasari si plati veniturile In baza carui document? Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat Multumesc
Răspuns la discuția contract de comodat
contractul de comodat o sa-l depun la Agentia Nationala de Mediu pentru avizul de mediu
contractul de comodat se inregistreaza? daca da, unde?
Buna ziua!

Sunt angajata a unei firme private si as dori sa stiu daca exista un contract de munca colectiv national la care se supune si firma. Ma intereseaza aspectul legat de dreptul de a beneficia sau nu de o indemnizatie pentru casatoria salariatului.Daca pot beneficia de o asemenea indemnizatie ,cum procedez?Departamentul HR nu "colaboreaza" in acest sens
Multumesc
Discuție arendare teren
Buna ziua!

Am urmatoarea situatie: doresc sa iau in arenda o suprafata de teren de la o persoana fizica iar aceasta sustine ca a incheiat un contract de credit cu o banca care i.a solicitat titlul de proprietate pentru terenul respectiv semnand probabil si un contract de fidejusiune. Intrebarile mele sunt: Pot sa inchei in conditii legale acest contract ?Unde ma pot interesa daca acest lucru este posibil?Daca ar fi pusa ipoteca pe teren unde as putea sa "vad" asta?
Multumesc
Buna ziua!
Sunt organizata ca intreprindere individuala cu activitate principala cultivarea cerealelor CAEN0111 Ce obligatii financiare am si ce declaratii trebuie sa depun?Platesc contributie la sanatate? Mentionez ca sunt si angajata la o societate pe actiuni pe perioada nedeterminata
Multumesc
Discuție legea 288
Buna ziua!

Am avut proces cu Volksbank pentru eliminarea comisionului de risc, procesul s-a finalizat prin octombrie 2011, l-am castigat, instanta obligand banca sa ne restituie comisionul incasat abuziv si sa.l elimine insa ne.am trezit in decembrie ca banca a redenemit comisionul de risc incasat initial denumindu.l comision de administrare si ca.l va percepe in continuare pe motiv ca nu am depus o notificare prin martie 2011 prin care sa nu fim de acord cu acest comision Ce mai inseamna si asta? Este legal sa.l perceapa sub aceasta denimire de comision de administrare?
Multumesc pt raspuns!
Discuție masura 112
Am depus proiect pe masura 112 in sesiunea iulie 2011.Mi.a fost facuta verificarea pe teren acum astept raportul de selectie. Am vazut ca incepand cu sesiunea din noiembrie s-a majorat suma la 40 000 euro si s.au modificat coeficientii de calcul UDE. As vrea sa aflu daca se poate daca in cazul meu, cresterea pentru anii urmatori ,in special anul 3, se va calcula dupa coeficientii noi (aprobati in septembrie 2011) sau dupa cei existenti in iulie 2011 cand eu am depus dosarul. Va rog sa specificati si documentul in care se specifica acest lucru. Multumesc mult