avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate valentin_vs

Activitate valentin_vs

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea.
In anul 2007 am facut un credit de 10000 ron la o banca . Problema mea este ca-mi retine lunar un comision de administrare de 60 ron. De curand am auzit pe la tv ca ar fi ilegal ce fac ei si de la 1iulie o sa fie obligati sa schimbe acest lucru . Daca stiti ceva mai mult va rog sa-mi spuneti si mie.
Multumesc mult!
Buna seara!
De curand am cumparat o masina si vreau sa o inscriu.As vrea sa stiu ce acte imi trebuiesc si daca pe talonul vechi vanzatorul trebuia sa treaca ca a instrainat masina.
Multumesc!
Buna seara!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Acum 7 ani m-am insurat si la insistenta sotiei am luat si numele ei de familie.Acum dupa acesti 7 ani eu nu m-am impacat cu ce am facut.La slujba colegii fac glume pe seama mea. Unde merg cu buletinul sunt luat la misto plus ca eu simt ca am facut ceva gresit. In concluzie vreau sa revin la numele meu initial. Va rog sa-mi spuneti ce pot face.Mentionez ca sotia vrea sa ramana cu ambele nume.
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spuna cineva care stie ,daca am un concediu medical obtinut pe spaga si eu plec intr-o excursie in strainatate,ce mi se poate inimpla ? Pot avea probleme la serviciu?Daca sunt prins ma pot da afara de la slujba?Mentionez ca lucrez la o companie foarte mare din tara.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns!
Răspuns la discuția recuperare de bani
Intrebarea mea , este legal ce face angajatorul ?
Buna ziua!
Sunt un angajat care in 2008 am castigat in instanta o suma de bani.
Acum dupa 3 ani angajatorul vrea o parte din bani inapoi. Ne spune sa ne intilnim intr-o carciuma unde in prezenta juristului intreprinderii cheama cate 11 angajati pe zi.Acesta tine un discurs de intimidare in care spune ca trebuie sa returnam banii.
Dupa 2 ore de vorbit cheama pe fiecare angajat in parte pentru a obtine din partea acestuia un acord pentru ca banii sa fie cedati unui recuperator. Daca vreti pot da si numele intreprinderii si pe cel al recuperatorului doar ca am vazut ca nu este permis.
Mentionez ca la unii angajati au venit hirtii acasa pentru chemare in instanta la inceputul anului viitor. angajatorul vrea sa nu ajungem acolo si ne cheama pe fiecare in parte pentru a ne intimida. Cand am dat in judecata acum 3 ani eram toti uniti si cu conducerea in frunte. Acum sefii s-au dat la o parte deoarece au foloase materiale din partea angajatorului ( masina , telefon ,prime )Iar noi am ramas singuri.Va rog sa-mi dati un raspuns! Multumesc!
Buna seara!
Va rog sa-mi raspundeti la o intrebare!
Dupa ce perioada de timp se impoziteaza o casa noua? Exista cumva o lege care spune ca o casa noua se impoziteaza dupa 5 ani?
Va multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa-mi raspunde-ti la o problema.Ce procent din apa potabila poate fi trecut la canalizare?Mentionez ca locuiesc la casa, am gradina,masina si pasari de curte.In acest moment firma Jovila Construct din Ploiesti cu punct de lucru in Boldesti-Scaeni,Prahova ma factureaza cu 80% din apa potabila la canalizare, in conditiile de mai sus.In acelasi timp, nu exista contract de furnizare de la 1.01.2010.Ei ne trec pe aceeasi factura cu apa potabila, in caz de neplata sa aiba motiv sa taie apa potabila. Multumesc!
Multumesc celor care mi-au raspuns la intrebarea mea de acum ceva timp.Acum am alta rugaminte.Va rog sa-mi spune-ti despre treaba aceea cu deducerea de impozit daca avem copii la gradinita sau angajam o bona pt ei.Asta in conditiile in care ambii parinti avem slujbe.Va multumesc din nou!
Răspuns la discuția amenzi de circulatie
Va rog sa-mi spuneti ce este un proces-verbal de afisare la domiciliu.Mai vreau sa adaug ca atunci cand mi-a intocmit pv agentul a trecut adresa din buletin si nu adresa de pe spate unde am viza de flotant. Posta a trimis pv la adresa din buletin dar mama mea care locuieste acolo nu a primit-o, spunandu-i postasului ca nu mai locuiesc acolo.Acesta a trimis-o retur.Pana zilele trecute cand am fost instiintat de primarie.Aproape dupa 2 ani in care practic mie nu mi s-a adus la cunostinta nimic!