avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate jigan56

Activitate jigan56

Buna ziua,
Data nasterii este in 08.12.1956, am 31 de ani si 7 luni, vechime neintrerupta in munca. Pot iesi in pensie anticipata partiala si cu ce penalizare ? Sunt femeie, lucrez in sectorul bugetar (administratia locala), iar venitul la servici este deja o pierdere, avand in vedere ca fac naveta si benzina costa mai mult decat salariul.
Am o masina inmatriculata pe numele meu, cumparata noua, in tara , in anul 2005 si pentru care , la vremea aceea nu s-a platit taxa de prima inmatriculare. Cu ea circula fiul meu. Daca fac un contract de vanzare-cumparare intre mine si el si o inmatriculeaza pe numele lui anul acesta, inteleg ca nu va plati taxa de prima vanzare (sau cum s-o numi !?).
Intrebarea mea este ce se va intampla daca anul viitor vrea sa o vanda altcuiva? Se va mai plati taxa aceea, fiind astfel la a doua vanzare?
Am o sentinta civila, data de Tribunal- sectia contencios administrativ, care este definitiva cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare. Comunicarea am primit-o in data de 17.05.2012. Cand pot solicita legalizarea sentintei ?
Buna ziua,
Am primit hotararea comisiei judetene de aplicare a legii 290/2003 in anul 2007, dar despagubirea nu am mai primit-o nici pana astazi. Am deschis proces in vederea obtinerii acesteia, care s-a judecat in orasul meu si am primit comunicarea de castig in acest proces. Urmeaza , probabil , recursul ANRP-ului la Curtea de Apel. Am citit in forum diferite spete. Am posibilitatea sa primesc mai repede aceste drepturi, decat sa astept termenele de judecata?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns privind promovarea functionarilor publici avand functie de executie, posibila in anul 2012, aferenta urmatoarelor conditii:
Consilier, clasa I, grad profesional superior, treapta 3 de salarizare, gradatia 5, clasa de salarizare 59. Ultima promovare in grad am avut-o in luna mai 2010.
Conform legislatie in vigoare astazi, mi s-a spus, de la biroul resurse umane, ca nu mai am nici o posibilitate de majorare a salariului prin promovare. Conform legii dupa care mi s-a facut incadrarea pe care o am acum, as mai fi avut dreptul la inca 2 trepte de salarizare. Prin Legea 284 s-au eliminat treptele, iar prin 283/2011 nu te lasa sa aplici Legea 284. Eu raman "suspendata" intre legi si nu mai am nici o sansa de promovare?
Răspuns la discuția mostenire in alta localitate
Multumesc pentru detalii. E mai complicat putin. Mama a murit in 2008, nu s-a facut atunci succesiunea pentru cota ei de 1/2 din apartament, deoarece eu sunt singurul lor copil si nu am avut posibilitatea sa o facem. Tata, bolnav, s-a mutat aici la mine, dar fara sa schimbe domiciliul, doar cu viza de resedinta si a decedat in 20 noembrie 2011. Acolo nu a mai locuit nimeni de atunci. Am un contract de vanzare - cumparare, in original , din anul 1991. Pe baza acestui act se va scoate de catre notar un extras de carte funciara de tranzactie. Cel putin asa este la noi in oras. Actul de proprietate valabil este doar acel extras de carte funciara. Fac , atunci, aici , la notar , declaratia de acceptare a mostenirii si cu aceasta voi merge la notarul de acolo. Trebuie asteptat un termen dupa ce am dat declaratia, sau se poate merge imediat ? Dupa decesul mamei nu am dat nici un fel de declaratie si au trecut deja mai bine de 3 ani. Este vreo problema? Cu martorii mi-e clar. Sunt destui. Speram sa nu avem alte probleme.
Multumesc
Răspuns la discuția mostenire in alta localitate
Multumesc. Dar sa o luam pe rand. Eu am certificatele de deces, casatorie si nastere. Actul de propritate al imobilului trebuie scos de la OCPI , de catre cine? Banuiesc ca de notar. In localitatea respectiva exista un singur notar. Exista vreun regim de urgenta la emiterea acestui act? Cat timp este valabil? Certificatul fiscal de la Primarie, il scot in ziua respectiva. Nu inteleg cu martorul. Trebuie sa fie cineva anume din localitatea respectiva, sau vreo ruda? Am de dat alta declaratie in prealabil, ca voi accepta mostenirea? Unde si catre cine fac declaratia? Pot face declaratia in orasul meu, la un notar de aici? Orasul unde am mostenit imobilul este departe de orasul meu si nu pot lipsi mai mult de o zi.
Multumesc pentru indumari.
Am mostenit un apartament in alta localitate decat cea de domociliu. Apartamentul nelocuit al tatalui, care a decedat, iar in ultimii 2 ani a locuit la mine. Sunt unic mostenitor legal. As dori sa fac succesiunea si nu stiu de unde sa incep. Ce acte am nevoie si unde pot sa o fac?
am citit Normele metodologice de aplicare a Legii 285/2010, dar nu am gasit nici o referire la art. 10 , alin(1) din Legea 285/2010. Redau articolele in cauza:
Art. 10
(1) Incepand cu luna ianuarie 2011, drepturile prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a), b) si d) si alin. (4), art. 13 si art. 14 din Legea nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, cu modificarile si completarile ulterioare, se majoreaza cu 15% fata de cuantumul aflat in plata in luna octombrie 2010.
art. 14 din Legea 118/2010
Art. 14
De la data intrarii in vigoare a prezentei legi se reduc cu 15% urmatoarele drepturi:

d) indemnizatiile prevazute de Legea recunostintei fata de eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din decembrie 1989, precum si fata de persoanele care si-au jertfit viata sau au avut de suferit in urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificarile si completarile ulterioare.
Nu inteleg ce legatura are cu indemnizatia din octombrie 2010, cand in conformitate cu Legea 341/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, valoarea indemnizatiei se calculeaza in functie de salariul mediu brut pe economie al anului in care se acorda ?
Stie cineva cum se va calcula anul acesta? Va mai exista diminuarea cu 15% aplicata din iulie 2010, sau nu? Stiu ca se diminuaza cu contributia de 5,5%, dar aplicata la ce valoare ?
Multumesc. Solutia pare buna. Am nevoie de o luna intreaga fara plata sa acopere prima de vacanta. Destul de greu. Voi incerca asa.