avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate irina_iris_19

Activitate irina_iris_19

la o intreprindere individuala constructii am facturi cu materiale de constructie(la ele fac nir si bon de consum) dar am si facturi cu ''tipizate'' le fac si la acestea nir si bon consum sau numai bon consum?
bonul de consum se face in dublu exemplar?
multumesc
acum 2 ani am facut un accident cu o masina de la serviciu care era inmatriculata in spania (masina nu era pe numele firmei la care lucram).masina nu avea asigurare.
masina pe care am lovito avea casco....acum bcr asigurari vrea sasi recupereze dauna de la mine(au intentat proces civil impotriva mea).
ma gandesc ca eu nu am de unde sa platesc...nu am loc de munca....nu am casa...nu am masa!de unde isi vor lua banii?si ce se va intampla pe viitor cu datoria daca eu tot nu o pot plati?va multumesc
locuiesc in bacau de un an ,nu am contract de inchiriere semnatat la finante dar am loc de munca in bacau.ce pot face pentru a avea viza de flotant(momentan am domiciliul in vaslui) .trebuie sa ma ia cineva in spatiu? multumesc
daca sotul meu are salariu brut pe cartea de munca 1350 ron,fara persoane in intretinere ,de ce deducere personala beneficiaza?
iar daca ma pune pe mine ca si persoana in intretinere atunci ce deducere va avea?mentionez ca eu nu lucrez multumesc
Discuție Bon consum
la o intreprindere individuala constructii==izolare fatade bloc....materialele de constructii pe care le cumpar intr-o zi le si folosesc astfel ca eu nu am stoc deloc,intrebarea mea este:-mai trebuie eu sa fac nir cu receptia marfii si apoi bon de consum pe materialele folosite sau e suficient sa completez rjip cu suma totala a facturii si atat.
in cazul in care trebuie sa fac bon de consum imi puteti da un formular,sau gasesc la tipizate.va multumesc

impozitul pe venit este cheltuiala nedeductibila?la fel si contributia la casa de asigurari de sanatate?pentru o intreprindere individuala

impozitul pe venit este cheltuiala nedeductibila?la fel si contributia la casa de asigurari de sanatate?pentru o intreprindere individuala
am completat in registru jurnal de incasari si plati gresit la plati am pus cheltuiala plata impozitului pe venit si nu trebuia...am depus si declaratia 200 cu ce am realizat pe 2011 la intreprindere individuala....acum pot depune rectificativa dar cu rjip ce fac....anulez toata pagina si scriu din nou?e corect?pot sterge?
multumesc
am completat registru de incasari si plati gresit(nu registru de casa) asa cum am spus am pus la plati si plata impozitului pe venit si plata cass acum eu pot sa depun 200 rectificativa la finante dar cu rjip cum fac?acolo...tai...modific...anulez...ce fac?
o persoana pe care o credeam contabil mia spus ca pot pune ca si cheltuiala impozitul pe venit de 16%(i.i.sistem real).eu am completat asa si am si declarat la finante suma finala asa cum am calculat cu tot cu impozit ca si cheltuiala?tin sa precizez ca am incasari de aproximativ 14000 ron si plati de 12000.am platit toate taxele la zi.oare daca vor veni in control ce vor spune?ce sa fac eu acum?sa modific sau sa las asa?ca ma sfatuiti..