avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate marianasim

Activitate marianasim

Buna ziua! Pentru achizitionarea unui camion nou cu masa proprie de 8232 kg, categoria N3, norma de poluare R6, (euro 6), se plateste taxa de timbre de mediu? Anaf spune ca da, politia spune ca nu, pe cine sa cred? S-a modificat ceva la OUG 9/2013 ? Va multumesc.
Buna ziua,

Pentru o microintreprindere, cu un singur angajat, cu obiect de activitate - birou de arhitectura - lucreaza in mare parte cu societati comerciale si in jur de 10 -15 persoane fizice pe an, este nevoie de casa de marcat? Va multumesc.
Buna ziua. Va rog sa ma sfatuiti in privinta deductibilitatii cheltuielilor cu asigurarile angajatilor. Societatea noastra SRL doreste sa plateasca pentru angajati asigurari in cazul in care acestia patesc accidente in timpul programului de lucru. Sunt aceste asigurari deductibile? Va multumesc.
Buna ziua,
Am luat legatura cu un avocat, dar spune ca, pierde jumatate din tot ce are deoarece este trecut si pe numele sotiei. Este vreun articol de lege de care sa ma pot lega in sensul asta? Daca ar da mama o declaratie si ne-am folosi inclusive de martorii care stiu si de bunuri si care au vazut si infidelitatea ar ajuta?
Buna ziua,

As dori sa stiu cum se poate sau daca se poate sa anulam un contract de vanzare - cumparare teren intre mama si fiu. Mama a vrut sa faca donatie dar a fost sfatuita sa faca contract de vanzare cumparare desi nu a primit nici un leu si nici un folos material. Fiul a detinut o garsoniera. Intre timp s-a casatorit. Pe terenul pe care l-a primit de la mama (care in acte figureaza ca l-a cumparat impreuna cu sotia lui) , cu banii de pe garsoniera vanduta si cu munca lui a facut o casa. Acum este pus in situatia de a divorta. Cum poate ramane el in casa deoarece totul I se datoreaza lui, iar motivele divortului sunt infidelitatea sotiei lui? Va multumesc si astept raspuns cat mai curand!
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti daca o societate comerciala are o constructie neterminata inregistrata in contul 231 - de la ce data societatea datoreaza impozit pe cladiri la primaria din localitate?
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti cu privire la amortizarea unui camion de transport marfuri proprietatea unei societati care are acest obiect de activitate. - practic este utilajul nostru de productie. Putem sa-l amortizam accelerat?

Multumesc
Buna ziua,
Dupa modificarile Ordonantei 196/2005 actualizata (art. 9 lit. r) am inteles ca este venit la Fondul de mediu taxa de mediu pentru autovehicule - pe care noi am achitat-o la finante. Aceasta taxa trebuie declarata si la Fondul de mediu pana in 25 a lunii urmatoare? In declaratia de care am descarcat-o de pe site-ul Fondului de Mediu, aceasta taxa se declara doar la iunie si decembrie. Intrebari: 1. Declar taxa la Fondul de mediu? 2. De unde descarc formularul correct? Va multumesc
O SC platitoare de TVA la sfarsitul lunii devine neplatitoare de TVA, are marfa in stoc si TVA neexigibil aferent marfii. Va rog sa-mi spuneti ce se intampla cu acest TVA (contul 4428 trebuie sa se soldeze in corespondenta cu 371 ) , cu TVA-ul pe care l-am dedus la cumpararea marfii trebuie sa fac ceva? care sunt inregistrarile contabile? Multumesc.
Buna ziua,

As dori sa cer o lamurire sau solutie in ce priveste declaratiile lunare, trimestriale si anuale care ni se cer de la Institutul National de Statistica si mai nou sondaje de la BNR - raportari RAPDIR, acestea din urma au inceput de curand dar le-au facut trimestriale. Sunt mult prea multe statistici care se fac fara nici un rost sau folos, cred ca depun 5 -6 raportari pe luna - EXISTA VREO MODALITATE sau vreo cerere sau vreo solutie de a scapa macar de o parte din ele??? Ceea ce se intampla devine de-a dreptul hartuire!!!!!!!! Astept macar o sugestie, va multumesc.