avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate crystyna04

Activitate crystyna04

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Seful imi refuza concediul de odihna de 10 zile,imi da doar 5 zile,iar celelalte 5 zile sa le iau altadata,motivand ca fiind coordonatorul departamentului(ma ocup de acte,facturi fiscale) nu pot sa mi las colega,care este medic si care n are treaba cu birocratia,10 zile singura.Ce pot face?
Discuție demisie in alb
Are voie angajatorul sa puna demisia in alb la sfarsitul contractului?...avand in vedere ca eu niciodata n am mai avut astfel de contract.
buna seara

Cand am terminat facultatea,dupa stagiatura am primit drept de libera practica(sunt promotie anterioara anului 2005).Am dat rezidentiatul,l am terminat,dar fara sa dau examenul de specialitate,pe care l dau in octombrie.Am voie sa profesez ca medic de medicina generala?Mentionez ca la inceputul rezidentiatului ni s a spus sa ne facem certificate de membru al colegiului medicilor pe rezident de medicina de familie
Am o prietena care a incheiat un CIM pe 3 luni.Dupa 3 luni au pus o sa semneze o prelungire a contractului pe care ea il doreste si l cere angajatorului.
"Subsemnata XY,titulara a CIM nr.../2016 pe perioada determinata pana in noiembrie 2016,va aduc la cunostinta ca doresc prelungirea contractului meu pe perioada nedeterminata."
E vreo smecherie avocateasca aici sau asa se face,ca o anexa la primul contract pe care l schimba?
De ce nu se anuleaza primul contract pt ca era pe perioada determinata si sa se faca unul pe perioada nedeterminata?
Multumesc.
Am terminat facultatea de medicina si pe diploma scrie medic medicina generala.In 2001,dupa stagiatura de 1 an,mi s a dat autorizatie de libera practica ca medic generalist.Mi s a dat cod de parafa.Am luat rezidentiatul in 2009 si mi am luat certificat de membru al Colegiului medicilor,care inseamna ca am si drept de libera practica.Am terminat rezidentiatul si urmeaza sa mi dau examenul de specialitate.Acum lucrez ca medic de medicina generala,dar pe certificatul de membru scrie medic rezident.
Ce fac?Trebuie sa mi schimb certificatul inapoi in medic de medicina generala sau il las asa?
Un coleg de-al meu ,care e asistent med pe radiologie, acum doua zile a suferit o criza grand mal la servici.Ieri si azi,managerul se tot agita sa i cautam medicul de familie, sa ne dea dosarul sa vada daca a mai avut crize,a luat sau nu tratament.Ca a mirosit el si ca omul mirosea a alcool,ceea ce eu n am simtit...Ideea e ca sefii vor sa gaseasca o portita si sa l dea afara.L a trimis neurologa in concediu medical 1 saptamana ca sa si faca EEG si RMN pt ca in seara crizei,i au facut un CT care e normal si l au la
Am cateva intrebari:
1.Poate fi considerat accident de munca
2.Poate sa l dea afara?
Si in acest caz angajatorul poate fi dat in judecata?
3.Ii poate schimba locul de munca in aceeasi policlinica?
Ideea e ce se poate face ca sa i fie bine omului si nu institutiei.
Discuție MEDICINA MUNCII
Cine completeaza fisele de identificare a factorilor de risc profesional-lucratorul SSM/angajatorul/medicul de medicina muncii/coordonatorul departamentului medicina muncii?Va intreb pentru ca din legislatie eu nu inteleg.Multumesc.
Daca in contract nu e scris acest lucru si eu lucrez 40 h/sapt,are voie angajatorul sa ma oblige sa vin sambata sa lucrez,chiar daca nu vine nimeni la cabinet?Precizez ca juristul firmei mi a spus din ziua interviului ca vom lucra si sambata si cand l am intrebat de ce,pt ca niciodata pana acum n am lucrat sambata,mi a raspuns:politica firmei ,iar seful mi a raspuns: toata lumea lucreaza sambata.Multumesc.
E posibil sa lucram si pe 30 noi si 1 dec 2016(anul trecut asa a fost).Avand in vedere ca este o clinica privata,au dreptul sa ne oblige sa lucram in zilele noastre libere?Multumesc.
Buna seara

Tata a murit de curand si va trebui facuta succesiunea,Cat costa?De asemenea,cat costa la notar incheierea unui act de vanzare-cumparare? Multumesc