Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate dodoambra

Activitate dodoambra

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai daca nu ati platit, si curierul spune ca nu va cunoaste, insemna ca "nici nu ati primit cauciucurile"!!!
In orice situatie, problema este a firmei de curierat, care daca nu a incasat banii este bun de plata. Ei nu pot dovedi ca au livrat marfa !!!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

dan.p_2018 a scris:

Salutare,

Am cumparat un apartament intr-un bloc nou la ultimul etaj, deasupra fiind o terasa necirculabila. .....

Bine ati spus. Ati cumparat de la proprietar ( dezvoltator ) "un apartament" nu si terasa si....
Deci proprietarul a vandut ce a vrut din bloc , si restul este al lui.
Răspuns la discuția Accident rutier cu un cal
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este caz penal ! Sa se bage calul la PUSCARIE ca e un pericol public ( ca doar asa ati scris ) :)
Răspuns la discuția Intrare in locuinta si violenta

utilizator9891 a scris:

Am batut aproape o ora pana mi sa deschis...

Cum sa stea un infractor in casa parinteasca si eu afara?

pot da si eu cheia casei unor tigani sa mearga acolo peste ei

La ce atitudine aveti, ei ar trebui sa ceara ordin de protectie fata de dumneavoastra
Ai inteles rau:
"Vecina de deasupra mea și-a schimbat locul bucatariei din locul inițial unde se afla de cînd sa construit blocul in alta camera.Am văzut că și-a pus anunț de vânzare a ap.si atunci am văzut că și-a schimbat locul bucatariei"
iar de auzit:
"Din cate am auzit eu de la vecini ar avea aragaz..."
DinuX a scris:

Eu am inteles altceva din ce a postat initiatorul. Ca stia din auzite, dar acum are si dovada, pozele de pe net...

2 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Emilika40 a scris:
Puteți, că nu vă ține nimeni, dar de ce ați face asta?

Ca sa-i faca rau vecinului
OK, Multumesc.

Alexandru Palaghia a scris:

Da

Adica este suficienta indeplinirea doar uneia din aceste conditii si masina este considerata noua?
Si totusi paragaful:
In situatia in care un mijloc de transport nu indeplineste una din cele doua conditii, este considerat vechi.
contrazice prima parte. Adica daca masina e mai veche de 6 luni , indiferent ca are sub 6000km sau are mai mult de 6000km dar este mai noua de 6 luni, nu mai este considerata noua.
Pai neclaritatea persista pentru mine:

"Semnificatia unor termeni si expresii" alineatul 3, litera b) din Codul fiscal. Astfel, pentru a fi considerat nou, un mijloc de transport auto trebuie sa indeplineasca una din urmatoarele doua conditii alternative:

1. sa nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrarii in functiune;
2. sa nu fi efectuat deplasari care depasesc 6.000 km.

In situatia in care un mijloc de transport nu indeplineste una din cele doua conditii, este considerat vechi.

Sa inteleg deci ca oricare din aceste conditii daca este indeplinita, masina este considerata noua?
Ca exemplu: 4 luni de la prima inmatriculare si 10.000km sau 7 luni de la prima inmatriculare si 4000 km ? In oricare din aceste situatii masina e considerata noua si trebuie platit TVA la fisc?