avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate Eduard Ciprian Slai

Activitate Eduard Ciprian Slai

E o declaratie pe propria raspundere. ceva de genul asta: subsemnatul .. declar ca am adus auto cu seria de sasiu .. pe platforma .. prin vama .. O scrii tu, nu cred ca se cere notariala pe undeva pe la vreun serviciu de inmatriculari.
Presupun ca nu ai CMR, ca si ala merge in dosar in locul numerelor/declaratiei.
Nu e obligatie sa o transcrii la serviciul inmatriculari in 90 de zile. Dupa 90 de zile se suspenda inmatricularea, daca cineva e prins circuland, amenda e 1000-2000 lei, se retin certificatul si numerele.
Tu poti sa o vinzi mai departe sau sa o inscrii pe tine la serviciul inmatriculari atat in termenul de 90 de zile, cat si ulterior, doar sa nu circuli cu ea dupa 90 de zile.
ia in considerare ca dovada a fost prelungita automat, toata starea de alerta plus 10 zile. ultima zi de stare de alerta a fost 08.03
Temeiul asta merge si la sanctiuni contraventionale? Aveam impresia ca se aplica doar in penal.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar un pic mai simplu.
Masina aia in mod normal a ajuns singura la fiscal la tine.
Faci un alt contract, ii dai fiscal, si atat.
Nu trebuie RCA, sau sa ajungi la serviciul inmatriculari.
Bună ziua.
Are cineva idee, ce se mai intampla cu notificările? Când am depus, mi s-a spus ca nu's publicate normele de aplicare... S-a mai schimbat ceva?
am o nedumerire.
in raport de gestiune zilnica, incasarile, z-ul scos de casa de marcat, poate fi trecut in raport in ziua urmatoare?
exemplu: aseara la inchidere s-a scos z-ul. il trec azi in raport, la pagina zilei de azi, nu la cea a zilei de ieri. e o.k.?
Multumesc. Furnizorul imi emite factura, dar nu da chitanta. In loc de chitanta imi da bon fiscal. Nu stiu care e motivatia lui sa faca acest lucru, dar cat timp eu sunt in regula in situatia factura + bon fiscal, totul e bine.
Un furnizor, la facturile sub 100 euro, nu elibereaza chitanta, da bon fiscal ca dovada a platii.
Chestia asta e corecta? Pot fi probleme cu anaf-ul? Ca am auzit cateva legende urbane care zic ca da.
Acea marfa eu o iau pentru vanzare cu amanuntul.
Răspuns la discuția Autorizare DSV magazin
e vorba de un magazin de cartier, care are si o vitrina frigorifica in care sunt niste salamuri, un sortiment de muschi, niste cremvusti. in plus cascaval, lapte ambalat la cutie, iaurt si sana.
ca la orice magazin micut.
e intreprindere individuala, cod caen 4711 - comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimenrtare, bauturi si tutun.
deci nu vinde carne neprelucrata, ca la macelarie, doar preparate.
chestia e ca magazinul l-am deschis, si habar nu am avut ca imi trebuie si autorizatia asta.
deci trebuie, sau nu?

mama lor de hartoage...