avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate Mirona Filipoiu

Activitate Mirona Filipoiu

Răspuns la discuția Declaratia 220
15 zile de la data incheierii contractului intre parti
Răspuns la discuția administrator
poate fi numit administrator in cazul in care nu are mentiuni pe cazier. daca are trebuie sa astepte pana la expirarea termenului si dupa aceea poate fi numit administrator.
Răspuns la discuția deschidere punct de lucru.
in primul rand pentru deschiderea punctului de lucru nu trebuie act aditional pentru ca deschiderea punctului de lucru nu modifica actul constitutiv. e suficienta hotararea AGA si acte de spatiu, contractele cu utilitatiile si doar in czul in care aveti vecini care sunt lipiti cu casa de locul unde vreti sa declarati pct de lucru trebuie si acordul lor. contractul de comodat nu e preferabil in cazul raportului intre doua societati comerciale pentru ca nu prea e credibil. toate actele trebuiesc depuse la registrul comertului din localitatea unde aveti sediul social al societatii.B-)
Răspuns la discuția Plati numerar
:)vreau si eu sa stiu unde se specifica interdictia de a plati numerar cu chitante pe mai multe zile o factura peste 5000 ron
Răspuns la discuția apostile
hmmmm, ar fi bine daca ar fi cum spui tu andreea, dar din pacate nu e. faptul ca la rc se solicita apostile care pana de curand erau necesare exclusiv pentru procuri tine tot de talentul nostru de a complica lucrurile simple. in special talentul rc Bucuresti pentru ca dosarele care mi-au fost respinse la Buc. pentru ca nu avea apostile le-am inregistrat pe ilfov unde referentii nici nu auzisera de asa ceva:))... no coment
ma mir ca mobifonul s-a "miscat" pentru o suma atat de mica. da e posibil intr-un astfel de caz sa fiti judecat si in lipsa
Răspuns la discuția contract de cesiune parti sociale
in principiu, daca nu are o natura mai complexa decat cea clasica este recomandata inregistrarea contractului de cesiune alaturi de celelate documente necesare
Răspuns la discuția asociat plecat din tara
nu cred ca ar trebui confundati termenii de reprezentanti ai societatii cu mandatari. mandatul(prin procura autentica ) acopera o arie foarte vasta de obicei, si nu e obligatoriu sa-l declari la registrul comertului pentru a fi valabil. eu reprezint in momentul de fata 6 societati prin astfel de procuri cam de un an si jumatate si am acces peste tot, inclusiv in banca, drept de semnatura si de a negocia contracte, etc. in fond cam asta presupune ca cineva sa te reprezinte pentru bunul mers al societatii:)
Răspuns la discuția norme ptr catering
cateringul presupune prin definitie livrare la domiciliu, nu implica neaparat o autorizare speciala, deci in mod normal trebuie sa va supuneti normelor clasice de autorizare a unitatilor de preparare a alimentelor ca si la fast food sau restaurant
Răspuns la discuția asociat plecat din tara
depinde pentru ce aveti nevoie sa delegati pe cineva. de exemplu pentru reprezentare in fata terilor, pentru contracte comerciale, in banca, pentru efectuare de plati, se poate delega cineva cu o simpla procura notariala.