avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate DanCristian199

Activitate DanCristian199

Răspuns la discuția Apeluri+mesaje repetate=hartuire?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Cosmincom a scris:

Buna ziua. Am cunoscut pe facebook o persoana dintr-o alta localitate, cu care am inceput sa povestim online si la tel. Dupa 3 saptamani a zis ca nu doreste o relatie dar nu a specificat ca nu vrea nici sa vb. Am incercat sa o sun de pe 3 nr dar nu a raspuns, i-am trimis cateva mailuri dar, la fel, nu a raspuns. Dupa 5 zile am vizitat-o la servici si mi-a zis ca nu mai vrea sa vorbim si sa nu o mai caut. Am zis ca ok. Doar ca a doua zi, am fost sunat de la politie spunandumi-se ca a facut o plangere penala impotriva mea pentru hartuire si ca peste 2 saptamani urmeaza sa dau si eu declaratie. Am inteles ca mesajele si telefoanele din cele 5 zile sunt considerate hartuire chuar daca ea nu a raspuns la nici unul, respectiv nu mi-a zis ca nu vrea sa o sun. Mi s-a zis de la politie ca in astea 2 sapt sa nu iau legaturacu ea. Ce pot face in aceasta situatie? Risc o cindamnare penala? Multumesc.



Hartuirea se face cu intentie.
Daca nu ati intentionat asta,nu stiu cum poate dovedi. Ea putea sa va blocheze sau macar sa va atentioneze sa incetati. Nu prea este hartuire. Pentru asta trebuia sa o si jigniti sau sa vorbiti cu tenta sexuala,sa ii contactati prietenii, sa fiti amenintator
Problema ar fi ca ati cautat o la locul de munca si daca s a repetat,nu e normal
De asemenea,ar fi bine sa si retraga plangerea ca cine stie ce i ati scris in email
Sau ce i ati zis fata in fata si cine ce a mai auzit pe acolo
Puteti sa i rugati pe cei de la politie sa discutati telefonic si sa declari in scris ca nu o mai cauti deloc,ca ea sa aiba siguranta ca nu mai insisti si sa retraga plangerea
Răspuns la discuția Selectarea clientului


Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

Dacă selecția se face pe criterii discriminatorii, nu este legal. Știu că există un mare supermarket care eliberează clienților legitimații pentru accesul în magazin.


Discriminarea nu este legala. O firma urmareste profitul ,statul la fel,sa impoziteze venitul unei firme care nu si poate refuza clientii . Trebuie sa aiba un motiv bine intemeiat ,altfel puteti apela la protectia consumatorului,la Anaf
Răspuns la discuția Politica retur ochelari vedere


AlexandraS1 a scris:

Buna ziua,
In urma unui consult oftalmologic am primit o retea de ochelari gresita. Exista vreo lege prin care sa ii pot restitui sau prin care sa trag clinica la raspundere? Singurul lucru pe care il vreau e contravaloarea ochelarilor, pentru a putea face perechea noua.

Ati primit reteta de ochelari de la medic. E greseala acestuia. Puteti sa l contactati in legatura cu asta,insa va fi greu... dvs trebuia sa va dati seama la consult ca nu vedeti prea bine cu lentilele acelea de proba. Nu prea aveti ce sa faceti.


veteranilor a scris:

b ziua....am o fata de 20 ani si pt comportamentul ei fata de mine ma gandesc s retrag numele meu ca tata din buletin ei ,,nu mai vreau s fiu tatal ei in acte,s poate asa ceva?
ea vrea s faca ce vrea fara s tine cont de mine ca tatal ei si de familia ei..si find are 20 de ani si nu pot s o oblig s renunta ...

Nu exista asa ceva. Nici nu o puteti dezmosteni asa cum vreti. Puteti in schimb sa adoptati alt copil si sa i ingreunati succesiunea la avere ,in sens ca va imparti averea cu fratele adoptiv


Larisaioana1028 a scris:

Se poate sa mi se facă dosar penal pe motiv ca am dat într un copil (sunt minoră) fără a fii adevărat și fără a avea dovezi cum ca ar fii adevărat?

Atunci este cuvantul tau impotriva cuvantului victimei
Dar daca minti in declaratii ,e mai grav si la fel si daca nu ti recunosti fapta


vulpasin100 a scris:

Care este legea care te obliga ,ca atunci cand castigi la pariuri sportive jucand pe bilete, sa-ti inscri numele pe spatele biletului castigator si sa semnezi pt. primirea banilor.

Daca nu ti se dau banii,se cheama inselaciune
As dori sa infiintez o firma
Ce pot face daca n am sediu social?
Pot avea sediul social online,cu adresa site ului ?
Daca nu mi permit sa platesc chirie,ce pot face?
Am auzit de gazduire firme,dar nu ma pricep


adriandimitriu a scris:

exista asigurari de raspundere civila. consultati un broker

Dar pentru raspundere penala? Amenzi ,cauțiune
Cum pot sa infiintez un ONG?
Trebuie sa investesc bani?
Politia mai face ceva in caz in care o persoana te jigneste ?
Se mai aplica sanctiuni?
In trecut,calomnia si jignirea erau considerate fapte penale