avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate mtl

Activitate mtl

ma intereseaza si pe mine anumite aspecte:
hotararea se depune la judecatorie?
ce acte trebuie sa o insoteasca?
va multumesc!
Răspuns la discuția comunicarea deciziei de recurs
puteti sa-mi indicati temeiul legal, pentru ceea ce ati afirmat mai sus (nu se comunica recursul)?
astept de ceva vreme comunicarea deciziei de la Curte ... si nimic!
va multumesc!
Răspuns la discuția SRL-D
Domnu Sad, puteti sa-mi indicati va rog un temei legal pentru plata acestor taxe?
In cuprinsul ordonantei nu am gasit nici o referire la aceste taxe, ci doar la facilitatile acordate prin program, ori societatea nu a fost inregistrata in program, nu am indeplinit cerintele legale stipulate la art. 4 si urm. din ordonnta 6/2011 si obligatiile specifice, pentru inregistrarea ca microintreprindere apartinand intreprinzatorului debutant.

Doamna Carmen, multumesc!
Discuție SRL-D
In cazul unui SRL-D, daca doresc dizolvarea si lichidarea, trebuie sa platesc si taxele de inmatriculare, de care am fost scutit la infiintare? Mentionez ca nu am intreprins nici un demers sau operatiune de cand am ridicat actele de la registrul comertului.
Multumesc de orice raspuns!
In vederea inregistrarii unui PFA, II sau IF, costurile de inregistrare sunt undeva la vreo 200-250 lei.
Taxa de inmatriculare in registrul comertului este aceeasi, indiferent de numarul obiectelor de activitate. Taxa difera in functie de numarul locatiilor (sediu, punct de lucru, benficiar) care se autorizeaza.
Răspuns la discuția asociere srl
Fie prin majorarea capitalului social proportional cu aportul Dvs. in societate, fie prin modificarea cotelor de participare la beneficii si/sau pierderi, proportional cu cota de participare la aport.

Imprumutl este solicitat in numele societatii sau in nume personal?
Răspuns la discuția Freelancer in Anglia
Poate ar fi mai bine sa va interesati acolo, daca aveti posibilitatea!
Răspuns la discuția sentinta definitiva din anul 1987
Se poate incerca orice, dar in calitate de ce?
Nu exista nici o clauza cu privire la obligatiile si drepturile partilor?
In mod normal ar trebui sa va predea spatiul in starea de functionare in care l-au preluat.
Răspuns la discuția sigla si denumire
De la inregistrarea la registrul comertului a emblemei (art. 8 Lg. 31/1990 daca societatea nu este inca inmatriculata la registrul comertului sau art. 21 Lg. 26/1990 daca societatea este inregistrata si inregistrarea emblemei se va face printr-o cerere de mentiuni).
Aici gasiti informatii mai multe, inclusiv consturile: Legea 84/1998 privind mărcile şi indicaţiile geografice, modificată şi completată prin Legea 66/2010.