avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate madarolivia

Activitate madarolivia

pt orice eventualitate si avand in vdere ca exista posibilitatea sa nu obtineti exercitarea autoritatii parintesti exclusive, puteti face o precizare de actiune pana la primul termen de judecata si sa adaugati doua capate de cerere prin care sa solicitati stabilirea domiciliului minorului la domiciliul SAU resedinta dvs si al doilea capat de cerere, solicitati ca instanta sa pronunte o hotarare care sa tina loc de acord parental pentru a putea calatori cu minorul in strainatate si pentru a-i putea face pasaport turistic.
luati legatura cu cei de la politie si explicati-le de ce nu puteti ajunge. chiar daca ei nu vor sa inteleaga, dvs nu sunteti obligat sa va prezentati si cercetarile pot continua in lipsa dvs. dar, avand in vedere modalitatile de efectuare a cercetarii penale de catre politisti, ar fi totusi bine in viitorul apropiat sa te prezinti la ei si sa-ti faci probe in aparare.
Răspuns la discuția contributie exclusiva
contract de vanzare cumparare la notar. acte nu am , deoarece am trimis banii prin diferiti soferi. am martori care stiu ca am lucrat in strainatate si un copil in plasament caruia sotul i-a recunoscut ca am cumparat totul singura din bani proprii.
Buna ziua. am si eu o propblema cu un partaj. Ne-am casatorit la data de 07.09.2003 si am divortat in 2012. In timpul casatoriei am dobandit 2 imobile, care le-am cumparat din bani proprii. Data la care le-am cumparat a fost dupa 2 saptamani dupa incheierea casatoriei. Inainte de casatorie am fost in strainatate ani de zile si am trimis mamei bani ca sa cumpere aceste imobile. Unul l-a cumparat pe numele ei si pentru celalalt a dat ca si avans jumatate din suma. Dupa ce m-am casatorit, la doua saptamani, am trecut imobilele pe numele meu, dar ca si bunuri comune.pot dovedi contributia exclusiva? va multumesc
Buna ziua. am si eu o propblema cu un partaj. Ne-am casatorit la data de 07.09.2003 si am divortat in 2012. In timpul casatoriei am dobandit 2 imobile, care le-am cumparat din bani proprii. Data la care le-am cumparat a fost dupa 2 saptamani dupa incheierea casatoriei. Inainte de casatorie am fost in strainatate ani de zile si am trimis mamei bani ca sa cumpere aceste imobile. Unul l-a cumparat pe numele ei si pentru celalalt a dat ca si avans jumatate din suma. Dupa ce m-am casatorit, la doua saptamani, am trecut imobilele pe numele meu, dar ca si bunuri comune.pot dovedi contributia exclusiva? va multumesc
Buna. Am o problema delicata cu o mostenire. Sotia are dreptul la mostenirea primita de sot de la parintii lui? Sa va explic cum e situatia... sunt doi frati care vor sa-si dezbata succesiunea dupa tatal lor, care la momentul decesului era casatorit cu mama acestor frati. Defunctul avea bunuri imobile care la randul sau au fost mostenite de la parinti, bunici..Deci in timpul casatoriei defunctul nu a cumparat nimic impreuna cu mama, ci avea doar bunuri mostenite si el la randul lui, adica bunuri proprii. Sotia are dreptul la mostenirea primita de sot de la parintii lui? multumesc!!
as avea si eu o intrebare. am si eu un asemenea proces pe rol. pe perioada procesului cum ati circulat cu masina. se pot scoate doar 3 randuri de numere provizorii, dar in unele judete am inteles ca in baza unui certificat de grefa si a unei cereri s-au prelungit numerele provizorii pana la finalizarea procesului. in timis mie mi-au refuzat prelungirea. stiti ceva in acest sens? multumesc
si daca acum stadiul procesului este la cererea adresata finantelor si astept raspuns?am depus cererea de restituire la finante in decembrie 2011
buna. as avea si eu o intrebare. ce parere aveti despre procesele aflate pe rol privind restituirea taxei de poluare avand in vedere noua taxa din 2012? credeti ca se vor mai restitui bani incasati pana acum?
Răspuns la discuția legea 221/2009
incepand cu 25 noiembrie 2010 sunt aplicabile noile norme care acorda si despagubiri morale.Va fi art.5 lit a, care acorda despagubiri pentru prejudiciul moral suferit inclusiv descendentilor de gradul-II.