avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate venturianov

Activitate venturianov

buna ziua
in perspectiva participarii la un concurs, vă rog sa ma lamuriti in ceea ce priveste criteriul impus prin condiţiile de concurs si anume studiile medi.
cei de la resurse umane spun ca : studii medii inseamna scoala profesionala, liceu sau liceu cu diploma de bac
va rog un punct de vedere legal.
multumesc!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
ministerul nu elibereaza catre angajati decizii in original
la alte primarii nu se cer documente certificate cu originalul
buna ziua
am un bebe, care incepand cu 5 ianuarie 2010, mami lui trebuie sa depuna la primarie dosarul pentru indemnizatie.
dosarul este complet dar a fost respins pe motivul ca decizia de suspendare cim a sotiei este eliberata in copie de catre Ministerul de Finante, prin directia respectiva.
ok am zis, ce este de facut?
am fost la directia respectiva sa imi elibereze o copie confom cu originalul si stampilata in original.
precizez ca decizia este stampilata si are nr de inregistrare dar este in copie.
directia nu vrea sa elibereze conform cererii mele pe motiv ca oronanta de guv ce reglementeaza indemizatia nu prevede eliberarea in original
Noi ce facem in situatia asta?
precizam ca deja suntem la fundul sacului si ca statul incurajeaza si ocroteste familia...
buna ziua
sunt fericitul tatic al unui baietel
sotia isi termina cele 126 de zile de concediu...
am inceput sa facem dosarul pt indemnizatie copil
intrebare: daca indemnizatia depaseste cele 600 de lei. bebelul mai primeste alocatia de 200 de lei precum si 100 de lei stimulent pentru copil?
sau ma aflu intr-o eroare ...
va multumesc
Răspuns la discuția furt din autovehicol
revin cu .... am semnat o singura fila CASCO unde scrie FULL, fara a scrie de neglijenta. doar franciza ca este 0.
multumesc
buna dimineata!
ieri am avut o dauna!
autoturismul personal a fost "violat" de unde s-a furat un CD şi un detector radar.
am trecut pe la politie unde si-au facut datoria
am ajuns la ASIBAN unde am polita CASCO
surpriza: refuza sa plateasca CD pe motiv ca are fata detasabila si trebuia sa o iau in buzunar cand am lasat masina in parcare, iar detectorul nu a fost trecup pe un formular special, pt ca a fost achizitionat dupa incheierea politei.
va rog sa ma ajutati daca au baza legala!
multumesc!
Discuție sesizare
unde ma pot adresa pentru un refuz de analize gratuite pentru o gravida < refuzul a fost dat de medicul de familie pe motivul ca nu se mai deconteaza aceste analize pana la sfarsitul anului

buna ziua, suntem o firma mica, tinem cartile de munca la itm;
o salariata are o decizie asupra capacitatii de munca eliberata de comisia de expertiza; am fost la itm sa imi notifice "propunere spre pensionare gradul 2 de invalidiate, dar inspectoarea a refuzat pe motiv ca mai trebuie o decizie, ok am zis am inapoiat documentele selariatei pt a le depune la casa judeteana dar normal au fost refuzate pt ca nu are notificarea pe cartea de muna
ce sa fac? mentionez ca inspectoarea a mai creat diverse probleme, pe care le-am rezolvat cu o mica spaga?
buna ziua.
urmeaza sa nasc in jurul datei de 1 noiembrie.
acum lucrez, am mai mult de 1 an vechime, lucrez la bugetari,
datorita situatiei economice actuale ma gandesc sa intru in concediu de maternitate sau in concediu medical.
vreau un sfat: care concediu este mai avantajos din punct de vedere mterial pt mine.
va multumesc
Discuție rugaminte
sunt nou in firma,
trebuie sa angajez un lucrator comercial la un magazin alimentar de incinta.
ce analize trebuie sa efectueze cel pe care trebuie sa il angajez si unde le efectueaza?
multumesc !