avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate carmenalinamihai

Activitate carmenalinamihai

Buna ziua,
am o rugaminte la cei care cunosc codurile din deciziile de pensionare.
Tatal meu fost magistrat , avea cod de pensionare V10 /M .

Dupa decesul tatalui mama are pensie de urmas avand cod N 31/M.

De la casa nationala de pensii i s-a transmis in urma solicitarii ei de a i se actualiza pensia de serviciu in urma adeverintei transmisa de angajatorul tatalui meu catre cnpp, ca nu se poate face acest lucru momentan deorece sunt probleme de ordin informatic si decizia nu poate fi emisa. Cei de la CNPP presupun ca exista o greseala in ceea ce priveste codul de pe decizia ei de pensionare , respectiv cod N 31/M NU ar fi cel corect!
Cand a intrebat ce reprezinta acest cod fie nu am primit un raspus concret., fie nu a inteles ea .....
multumesc frumos pentru raspuns.Daca ma mai puteti ajuta cu un raspuns.... Mama mea a solicitat o adeverinta pentru actualizare pensie de urmas dat fiind faptul ca in conformitate cu L 303/2004 , pensia procurorilor si judecatorilor se actualizeaza anual insa a adresat-o in decembrie 2015 gresit catre Parchetul de pe langa judecatoria constanta , mentionand in mod eronat faptul ca tata a fost procuror acolo.In data de 12 august 2016 totusi a primit raspuns de la Parchetul de pe langa Judecatoria Constanta in care se mentioneaza ca a transmis memoriul catre Parchetul de pe langa Tribunalul constanta spre competenta solutionare. Avand in vedere ca mama a mentionat gresit locul de munca al tatalui meu , ar trebui sa revin cu o rectificare in care sa prezizez corect locul de munca al acestuia, desi PJC a redirectionat solicitarea catre Parchetul de pe langa tribunalul constanta! ?Credeti ca ar fi utila o rectificare deoarece se solicita in memoriu tranSmiterea unei adeverinta tip cf Legii 303/2004 ,catre CNPP, pentru a se actualiza pensia de serviciu in raport cu indemnizatia bruta a unui procuror de pe langa judecatoria constanta in activitate in conditii identice de functie vechime si grad.... . Adeverinta pana la acest moment nu a fost transmisa catre CNPP. termenul legal de transmitere a unei astfel de adeverinte tip catre CNPP cf legii 303/2004 este de 15 zile sau poate dura mai mult ?
Buna ziua, tatal meu a fost Procuror la Procuratura Judetena Constanta , in prezent a Decedat . In calitate de urmas doresc o adeverinta de la locul de munca al acestuia . Intrebarea mea este fosta Procuratura Judetena Constanta in prezent SE numeste Parchetul de Pe Langa tribunalul Constanta sau Parchetul de Pe Langa Judecatoria Constanta ! Rog Daca Ma Poate ajuta o persoana cu studii juridice pentru a sti Corect care este noua denumire. Multumesc !
Buna seara, am vandut un ap prin prima casa , in cvc a fost stipulat pact comisoriu de grad IV in cazul in care nu imi intra partea de bani ce provine din creditul cumparatorului in 10 zile, partie se pun in situatia anterioara semnarii cvc!
La antecontract de la banca ni s-a spus ca intabularea dureaza 3 zile si dupa aceea vor intra banii in contul nostru , acum ca intabularea poate dura 7 zile , iar transferul de bani max 2 zile!!!
Intrebarea mea este urmatoarea, daca banii nu imi intra in cei 10 zile , contractul de vanzare cumparare se desfiinteaza de drept! In acest caz, cum imi pot recupera eu impozitul pe vanzare pe care l-am platit! Am platit 7000 lei, ne fiind o suma mica , ma intereseza acum as putea sa o recuperez! Carei institutii ar trebui sa ma adresez? Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Anulare cvc
Buna seara, am vandut un ap prin prima casa , in cvc a fost stipulat pact comisoriu de grad IV in cazul in care nu imi intra partea de bani ce provin din creditul cumparatorului in 10 zile, partie se pun in situatia anterioara!
La antecontract de la banca ni s-a spus ca intabularea dureaza 3 zile si dupa aceea vor intra banii in contul nostru , acum ca intabularea poate dura 7 zile , iar transferul de bani max 2 zile!!!
Intrebarea mea este urmatoarea, daca banii nu imi intra in cei 10 zile , contractul de vanzare cumparare se desfiinteaza de drept! In acest caz, cum imi pot recupera eu impozitul pe vanzare pe care l-am platit! Am platit 7000 lei, ne fiind o suma mica , ma intereseza acum as putea sa o recuperez!!!
Buna Ziua,
Am incheiat un antecontract contract de vanzare cumparare prin prima Casa ! Mentionez ca eu sunt vanzatorul! Am primit un avans de la promitentii cumparatori, obligandu-ma sa il restitui in cazul in care banca nu le acorda creditulul! Totodata Mai am o clauza in contract in care se mentioneza :
In situatia in care promitentii vanzatori vor reveni asupra prezentului antecontract datoreza promitentilor cumparatori restitui rea de doua ori a avansului incasat, iar in situatia in care cumparatorii promitenti revin asupra prezentului pierd avansul achitat!
CVC se va perfecta cel Tarziu la data de 27.10.2014!

In acest moment am confirmare a de la BAnca si de pe site-ul fondul ui de garantare ca solicitarea , respectiv dosarul ,cumparatorul ui a fost aprobat, urmand ca FNGCIM sa trimita contractul de garanatare la banca pentru a fi semnat de catre promitenti cumparatori! Acest contract este de fapt o problema pentru ca in conformitate cu dispositiile FNGCIM tb semnat in maxim 5 zile de la data la care soseste in banca si re trimis la ei! Cumparatorii imi spun ca ei nu vor fi in Tara si nu pot semna acest contract in termen si ca ar dori restitui rea avansului!
Am informat promitenti cumparatori ca eu in acest moment consider ca au re venit asupra antecontractului si ca avansul nu il voi inapoi a decat daca au o adresa de la banca care sa ateste faptul ca nu au obtinut creditul!!!!
!!! Am astept realocarea acestor fonduri aprox 2 luni , timp in care am avut alte oferte Mai avantajoase, dar eu nu am revenit asupra antecontractului tocmai pentru faptul ca as datora dublul sumei catre cumparatori!!!
Banca m-a asigurat ca nu ii pot da o astfel de adresa , creditul fiind aprobat!

Intrebarea mea este urmatoarea, Cand ar tb sa il notific eu pe proprietar sa se preZinte la Notar pentru semnare cvc inainte de data de 27 oct, sau dupa aceasta data? Daca nu se preZinta notarul tb sa imi dea o certificate in acest sens? Cum pot radia Antecontractul din cf dupa acesta data? Notificarea trebuie facuta prin executor si cam ce ar trebui sa trec eu in ea in afara de faptul ca ii invit la semnarea CVC ? Este necesar sa mentionez ca in cazul in care nu au obtinut creditul de la banca sa imi prezinte adresa bancii care atestare acest lucru pentru a le înapoia avansul sau nu?
Va multumesc anticipat!
Buna Ziua,
Am incheiat un antecontract contract de vanzare cumparare prin prima Casa ! Mentionez ca eu sunt vanzatorul! Am primit un avans de la promitentii cumparatori, obligandu-ma sa il restitui in cazul in care banca nu le acorda creditulul! Totodata Mai am o clauza in contract in care se mentioneza :
In situatia in care promitentii vanzatori vor reveni asupra prezentului antecontract datoreza promitentilor cumparatori restitui rea de doua ori a avansului incasat, iar in situatia in care cumparatorii promitenti revin asupra prezentului pierd avansul achitat!
CVC se va perfecta cel Tarziu la data de 27.10.2014!

In acest moment am confirmare a de la BAnca si de pe site-ul fondul ui de garantare ca solicitarea , respectiv dosarul ,cumparatorul ui a fost aprobat, urmand ca FNGCIM sa trimita contractul de garanatare la banca pentru a fi semnat de catre promitenti cumparatori! Acest contract este de fapt o problema pentru ca in conformitate cu dispositiile FNGCIM tb semnat in maxim 5 zile de la data la care soseste in banca si re trimis la ei! Cumparatorii imi spun ca ei nu vor fi in Tara si nu pot semna acest contract in termen si ca ar dori restitui rea avansului!
Am informat promitenti cumparatori ca eu in acest moment consider ca au re venit asupra antecontractului si ca avansul nu il voi inapoi a decat daca au o adresa de la banca care sa ateste faptul ca nu au obtinut creditul!!!!
!!! Am astept realocarea acestor fonduri aprox 2 luni , timp in care am avut alte oferte Mai avantajoase, dar eu nu am revenit asupra antecontractului tocmai pentru faptul ca as datora dublul sumei catre cumparatori!!!
Banca m-a asigurat ca nu ii pot da o astfel de adresa , creditul fiind aprobat!

Intrebarea mea este urmatoarea, Cand ar tb sa il notific eu pe proprietar sa se preZinte la Notar pentru semnare cvc inainte de data de 27 oct, sau dupa aceasta data? Daca nu se preZinta notarul tb sa imi dea o certificate in acest sens? Cum pot radia Antecontractul din cf dupa acesta data? Notificarea trebuie facuta prin executor si cam ce ar trebui sa trec eu in ea in afara de faptul ca ii invit la semnarea CVC ? Este necesar sa mentionez ca in cazul in care nu au obtinut creditul de la banca sa imi prezinte adresa bancii care atestare acest lucru pentru a le înapoia avansul sau nu?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția nerespectare antecontract
Buna Ziua,
Am incheiat un antecontract contract de vanzare cumparare prin prima Casa ! Mentionez ca eu sunt vanzatorul! Am primit un avans de la promitentii cumparatori, obligandu-ma sa il restitui in cazul in care banca nu le acorda creditulul! Totodata Mai am o clauza in contract in care se mentioneza :
[/b]In situatia in care promitentii vanzatori vor reveni asupra prezentului antecontract datoreza promitentilor cumparatori restitui rea de doua ori a avansului incasat, iar in situatia in care cumparatorii promitenti revin asupra prezentului pierd avansul achitat!
CVC se va perfecta cel Tarziu la data de 27.10.2014!

I
n acest moment am confirmare a de la BAnca si de pe site-ul fondul ui de garantare ca solicitarea , respectiv dosarul ,cumparatorul ui a fost aprobat, urmand ca FNGCIM sa trimita contractul de garanatare la banca pentru a fi semnat de catre promitenti cumparatori! Acest contract este de fapt o problema pentru ca in conformitate cu dispositiile FNGCIM tb semnat in maxim 5 zile de la data la care soseste in banca si re trimis la ei! Cumparatorii imi spun ca ei nu vor fi in Tara si nu pot semna acest contract in termen si ca ar dori restitui rea avansului!
Am informat promitenti cumparatori ca eu in acest moment consider ca au re venit asupra antecontractului si ca avansul nu il voi inapoi a decat daca au o adresa de la banca care sa ateste faptul ca nu au obtinut creditul!!!!
!!! Am astept realocarea acestor fonduri aprox 2 luni , timp in care am avut alte oferte Mai avantajoase, dar eu nu am revenit asupra antecontractului tocmai pentru faptul ca as datora dublul sumei catre cumparatori!!!
Banca m-a asigurat ca nu ii pot da o astfel de adresa , creditul fiind aprobat!

Intrebarea mea este urmatoarea, Cand ar tb sa il notific eu pe proprietar sa se preZinte la Notar pentru semnare cvc inainte de data de 27 oct, sau dupa aceasta data? Daca nu se preZinta notarul tb sa imi dea o certificate in acest sens? Cum pot radia Antecontractul din cf dupa acesta data? Notificarea trebuie facuta prin executor si cam ce ar trebui sa trec eu in ea in afara de faptul ca ii invit la semnarea CVC ? Este necesar sa mentionez ca in cazul in care nu au obtinut creditul de la banca sa imi prezinte adresa bancii care atestare acest lucru pentru a le înapoia avansul sau nu?
Va multumesc anticipat!
actele vanzarii le are! sunt mai multi cumparatori care au acceptat sa plateasca inainte cu o zi de perfectarea actelor , neavand probleme dupa, la momentul actual acestia au ap inscris in cf cu titlu de proprietate! am vorbit cu dezvolatatorul si i-am spus ca nu accept plata inainte de semnare cvc ! deocamdata nu am alt raspuns de la reprezentatii dezvolatorului.

buna ziua,
as vrea sa ma ajute cei cu studii juridice cu o informatie! doresc sa achizitionez un apartament cu bani cash, fara credit bancar de la un dezvoltator! acesta imi spune ca banii trebuie virati in contul lui inainte de a semna contractul de vanzare cumparare cu o zi, dupa care in ziua urmatoare vom perfecta contractul. mi se va da o factura fiscala cu suma si contul unde trebuie platitri acesti bani! mi se pare cel putin ciudat sa achit pretul unui apartament inainte de a fi semnat acest contrcat de vanzare cumparare! de ce doreste dezvolatatorul acest lucru nu inteleg, cand ar putea sa mentioneze in respectivul contract privilegiul vanzatorului !!