avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate sorin dan

Activitate sorin dan

Răspuns la discuția contributie sanatate
Ma refeream la o persoana care are contract de munca,- deci i se opreste si vireaza la locul de munca fondul de sanatate.
Iar in alta parte( alt job) este colaborator fara a fi persoana fizica autorizata. ( este platit pe un contract pe cod civil)
Buna ziua,
doresc sa va intreb daca un salariat angajat cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata , realizeaza venituri in alta institutie in calitate de colaborator ,trebuie sa - si plateasca fondul de sanatate de 5,5 % pentru anul 2011 in calitate de persoana fizica?


a doua intrebare este daca de la 1 iulie 2012 angajatorul este obligat sa-i retina si sa vireze fondul de sanatate pentru colaboratori mai sus precizati.
Buna ziua,
lucrez intr-o institutie publica si am si eu nevoie de ajutorul d-voastra.
Avem un angajat care nu si-a mai platit creditul la banca si a sosit pe adresa institutiei o Comunicare Poprire emisa de CORPUL EXECUTORILOR BANCARI prin care ne solicita noua ca institutie sa infiintam poprirea asupra ” tuturor disponibilitatilor ” pe care debitorul urmeaza sa le primeasca de la noi( salariu) acum intrebarile mele sunt:
1.acest CORP AL EXECUTORILOR BANCARI are calitatea de a dispune asupra institutiei noatre privind poprirea pe salariu( adica nu se mai merge in instanta? sa primim o hotarire judecatoreasca???)
2. ce procent maxim se aplica pentru poprire din salariul angajatului???

multumesc frumos
Buna ziua,
lucrez intr-o institutie publica si am si eu nevoie de ajutorul d-voastra.
Avem un angajat care nu si-a mai platit creditul la banca si a sosit pe adresa institutiei o Comunicare Poprire emisa de CORPUL EXECUTORILOR BANCARI prin care ne solicita noua ca institutie sa infiintam poprirea asupra ” tuturor disponibilitatilor ” pe care debitorul urmeaza sa le primeasca de la noi( salariu) acum intrebarile mele sunt:
1.acest CORP AL EXECUTORILOR BANCARI are calitatea de a dispune asupra institutiei noatre privind poprirea pe salariu( adica nu se mai merge in instanta? sa primim o hotarire judecatoreasca???)
2. ce procent maxim se aplica pentru poprire din salariul angajatului???

multumesc frumos
Răspuns la discuția Spor Control Financiar Preventiv
Da, 25% aplicat salariului de baza(aveti grija acum cu noua salarizare) cum il aplicati iar legea este 84/2003
Răspuns la discuția contract/conventii civile
sa inteleg ca va referiti la ceea ce retine angajatorul asiguratului adica acel procent de 5, 5% , dar in calitate de angajator el nu are obligatia de a vira 5,2% in nici unul dintre cele doua moduri prezentate mai sus??? si mai am o rugaminte care este temeiul legal care imi spune ca daca am un contract individual de munca in derulare, nu se mai retine contributia de sanatate
cu multe multumiri
Răspuns la discuția contract/conventii civile
Buna seara,
......si angajatorul nu vireaza contributia de 5, 2% ????
Răspuns la discuția cati bani trebuie sa primesc?
salariul brut este de 11000 ron???
Buna ziua,
as dori sa intreb si eu daca pentru un contract prestari servicii incheiat pe cod civil se vireaza fond de sanatate? Mentionez ca persoana care are incheiat contractul de prestari are si contract de munca unde se vireaza toate contributiile.Este considerat venitul din contractul de prestari servicii, venit asimilat salariului? Imi puteti spune si baza legala???
cu multe multumiri
Buna ziua,
va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine. Am incheiat un contract pe cod civil pentru o persoana care este incadrata cu contract de munca la alta institutie publica,eu neavând posibilitatea sa o platesc din fondul de salarii o platesc de la cheltuieli cu bunuri si servicii și ii retin doar impozitul.Trebuie sa ii mai retin persoanei si altceva( ce anume) si daca trebuie si angajatorul sa vireze contributii.
cu multumiri,:O