avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate dozo

Activitate dozo

Buna ziua.Am si eu o fetita de 2 ani careia i- am dat numele de Ema.Ulterior mi- am dat seama ca era mai bine sa-i fi scris Emma( cu doi de m),pt frumusetea numelui si etimologia lui.Am inceput demersurile pe cale administrativa,am primit si publicarea de la monitorul oficial,iar doamna de la primarie nu stie la ce articol sa incadreze.Ce ma sfatuiti sa mai fac?este posibil sa nu-mi accepte cererea in final?
Buna ziua.Am si eu o mica nelamurire:vreau sa-mi depun actele pt.subventia la caldura si nu stiu daca beneficiez sau daca are vreo legatura cu faptul ca fratele meu,care nu locuieste cu mine,m-a pus imputernicit la un depozit bancar de-al lui.
Trebuie cumva sa renunt la calitatea de impternicit sau n-are nici o legatura cu actele pt.depunere la subventia de caldura?
Momentan sunt in somaj pana pe 30dec.2010(30sept.2009-
30.12.2010=somaj).Anterior somajului am lucrat la alte societati si am avut continuitate.
In data de 15.10.2010 ar trebui sa intrun in cocediu de maternitate.Unde trebuie sa predau aceste concedii si nu stiu daca mi le ia cineva in calcul si daca da, la ce baza de venituri se vor calcula?
De asemnea, cand voi intra in crestere copil (dupa cele 126zile)cum trebuie sa procedez, ma refer la adev. de venit ce se depune la dosar.
Trebuie sa iau de la somaj pe ultimile 12 luni anterior sau de la societatea de unde am lucrat pana sa intru in somaj ?
La ce venituri se calculeaza, in cazul meu , acordarea indemnizatie de crestere copil.
In speranta unui raspuns, va multumesc anticipat!
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmat.situatie :
-am o societate comerciala iar in 30.10.2009 am achiz.in leasing o masina cu o capacit.de 3500kg si 5 locuri .
-este singura masina cu care fac aproviz.magazinului
Intrabarea este : am voie sa-mi deduc Tva-ul la ratele de leasing?cum trebuie sa inreg.combustibilul si tva-ul de la bonurile de combust., tinand cont ca pe langa faptul ca ma transport de acasa la magazin si retur imi fac si aprovizionarea magazinului !

Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția compl.decl.101/2009
Multumesc frumos pt.raspuns
Am urmat.situatie:
-pt.anul 2009 am pierdere
-am platit imp.min.pt trim II=367 lei, trimII=550,trimIV=550lei(decl.in 100)
Cum completez sect.II ?ma refer la rd.5=1467 lei si la rd.9=550 lei? nu cumva ma dublez daca mai pun la rd.9, 550lei?ei fiind deja decl.prin 100 la trim IV
MULTUMESC
Am suspendat firma incepand cu 05.2009 si nu stiu cum sa procedez :depun bilant pt.2009 sau doar o declaratie de inactivitate ?! si pana la ce data?
Mentionez ca am depus decl.101(pt.2009) pe 15.02.2010.
Buna seara,
Am o societate (SRL)pe care doresc sa o inchid.Datoriile atat la Fisc cat si la furnizori sunt achitate la zi.In cadrul societati suntem 2 actionari.
Pot sa-mi fac formalitatile de inchidere cu ajutorul unui expert contabil, fara a mai apela la lichidator?Aveti idee si de taxele Reg.Comertului?
Am urmat.situatie:
-societate com.cu 2actionari;
-societ.n-a mai desfasurat activ.din 2005;
-nu au fost depuse bilanturile pe 2005,2006,2007la reg.com(neglijenta contabil.);
Reg.comertului a decl.societatea in lichidare, fiindu-mi numit si un lichidator .Ce trebuie sa mai fac deoarece nu am posibilitatea platii unui lichidator.Se radiaza din oficiu daca eu nu intreprind ceva?Mentionez ca nu doresc sa-mi ramana activa.Ce se va intampla la adm.fin?Se va stinge si fisa contribuabilului acolo?
Va multumesc anticipat
Buna ziua,
Am inchiriat un spatiu de 36mp, in vederea desf.de acivit.comerciale.
Am si o chirie fixata prin contract iar in procesul verbal de predare -primire al spatiului se specifica, in ceea ce privesc utilitatile, ca spatiul respectiv este prevazut cu incalzire, curent, gaze, etc.De remarcat, ca aceste utilitati vin la gramada mare mare cu ce consuma si proprietarul
Intrebarea fiind cat pot eu sa deduc din suma pe care o platesc proprietarului pe aceste utilitati?