Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Adevar si minciuna
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Adevar si minciuna

“Uneori adevarul iese la suprafata fara sa fie cautat” (Menandros)

Foarte multi oameni scriu si/sau vorbesc despre adevar… Unii spun: “adevarul elibereaza”; altii, din contra: “adevarul nu elibereaza”… Dar toti mintim – mai mult sau mai putin…

Minciunile sunt de mai multe “tipuri” - vorbeste lumea: ocazionale, din necesitate, compensatorii, prin omisiune, mitomanie… Pana la urma toate “tipurile” sunt scuzabile… Oare?
De fapt, minciunile sunt de doua feluri: cele care au fost descoperite si cele care nu… :)

Unii afirma ca mint pentru a proteja… sensibilitatea celuilalt / celorlalti… Nu se mint, oare, in acest fel si pe ei?
Altii mint pentru a obtine ceva… Altii ascund adevarul doar pentru a nu spune… ceea ce (cred ei) nu le place altora sa auda sau ceea ce nu vor sa stie si altii… Iar altii mint pentru ca numai astfel pot fi “interesanti” in ochii celorlalti…

Oricare “tip” de minciuna, insa, cred ca “aduce dupa ea” un sir luuung de alte minciuni…

Cum sa raspunzi “M-am cam plictisit” (daca asa a fost) - unei persoane care te intreaba “Te-ai simtit bine in compania mea?” Adevarul este ca cine pune o intrebare trebuie sa isi asume rapsunsul… Dar si cel care raspunde…
Daca te-ai plictisit si spui ca te-ai simtit bine risti sa fii, din nou, invitat – si in acest caz e posibil sa inceapa un sir de minciuni…

O lume fara minciuna nu poate exista - e o certitudine. Ma intreb, insa, cum ar fi daca nu as spune nici cea ma mica minciuna… Banuiesc ca as fi… “excomunicata”.

V-ati imaginat vreodata in postura de a spune adevarul si numai adevarul, in orice situatie?
Te gandesti la ceva concret anume? :)
Se pare ca adevarul, al de toate zilele, creste ca nufarul, cu radacinile in noroi.
Eu parca asa vad in jurul meu si la nivel inalt chiar......
elga50, moderator
In nici un caz nu ma gandesc la politicieni si politica… Despre politicieni pot spune – si nu cred ca gresesc prea mult – ca se hranesc cu minciuni si zvonuri…

Subiectul se refera mai mult la comunicare… Cam prea des – cred – spunem celorlati ceea ce stim (sau credem) ca ei doresc sa auda…

Am mai scris: ideea acestui subiect mi-a venit cand un copil a rostit exact ce a gandit. Eram la o serbare, la gradinita… La final, educatoarea a imbratisat copiii etc. Un zapacit n-a vrut sa se lase imbratisat si mama lui face o greseala ce se dovedeste “fatala”… Il intreaba de ce nu vrea sa o imbratiseze pe educatoare… “Miroase a transpiratie” – raspunde raspicat ghemotocul… Chestia e ca toti parintii stiau aceasta… (eu o vazusem prima data pe aceasta educatoare si am simtit)… Nu as fi avut tupeu sa-i spun, asa cum nici parintii care comentau pe aceasta tema nu ar fi spus ceva… Motivele si le poate imagina oricine…

A nu spune ceea ce gandesti chiar cred ca poate conduce la relatii sociale false care nu fac decat sa duca la timp pierdut, la acumulare de frustari si altele asemenea…

Pe acest forum mi-am exprimat parerea sincer – cenzurata fiind numai de regulament (sa nu “atac persoana” )… Cam asa procedez si in viata de zi cu zi si – nu rar – oamenii nu ma cred ca le spun adevarul… Si chiar se mira atunci cand constata ca nu am exagerat cand am recunoscut sau afirmat sau negat ceva… Sigur ca nu pot grai adevarul in orice situatie – si am explicat in alta interventie de ce – dar o fac ori de cate ori e o chestiune care ma priveste personal…
Nu vreau sa ranesc sentimentele altora si ma port “cu manusi” dar in ceea ce ma priveste pe mine prefer sa nu folosesc manusile si prefer ca nici ceilalti sa nu le foloseasca… Eventual le-as folosi pe cele de box :D
=D>(sa nu “atac persoana” )…

........................................................:confused:

:))
Corina, da-ti pe fatza gandul criminal… :)
Daca vrei sa te cred sincer spune-mi… numai ce era sa zici… :D

P.S. In rest, cred ca se intelege - sper! - ce am vrut sa zic... Ma limitez, in forum, a oferi un raspuns - mai bun, mai rau - fara sa "judec" o fapta sau alta... Pentru ca e contrar regulamentului de postare sa ii scriu celui care a furat: "asa iti trebuie, sa iei cat face"... :"> Si nici nu si-ar atinge scopul acest forum daca am face asta...
status trope_doi

Au devenit oamenii umani? Nu?! Bine. Mai astept...

Numai daca-mi spui pana cand esti dispusa sa astepti...:D..(asta ca sa nu te mint)
ContSters167247, utilizator