Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este stagiul complet de cotizare pentru grupa I ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este stagiul complet de cotizare pentru grupa I de munca?

Buna ziua,
Sunt nascut in ianuarie 1949 si am realizat stagiile de cotizare:
* 29 ani + 21 zile - grupa 1 (pana in 30 martie 2001)
* 1 an + 6 luni + 28 zile - grupa 2 (pana in 20 oct 1970)
* 7 ani + 9 luni + 4 zile - conditii normale
In 09.09.2006 am iesit la penie cu grupa 2. Ulterior, grupa 1 mi-a fost recunosuta prin decizie judecatoreasca. Recalcularea am depus-o la casa de pensii in feb. 2010. Va rog sa-mi spuneti care este stagiul complet de cotizare in aceste conditii. Stagiul complet de cotizare este calculat in functie de data deschiderii dreptului de pensie (anul 2006 sau 2010) sau in functie de varsta standard de pensionare (in cazul meu 64 ani si 8 luni - anul 2013 cnf. aneza 3 din legea 19/2000)?
Va multumesc!
Doamna Pintea, Incercand sa aflu raspuns problemei mele am citit articolul 167b) din lg19/2000: "persoanele care au desfăşurat activităţi încadrate prin prezenta lege în condiţii speciale de muncă beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare în condiţiile prevăzute în anexele nr. 4 şi 5".
De asemenea, cnf ORDIN Nr. 340 din 4 mai 2001, art 44^1, "Persoanele care au desfăsurat activităti încadrate în grupa I de muncă conform legislatiei anterioare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu reducerea vârstelor standard de pensionare conform tabelului nr. 4 de la art. 167^1 din lege. În acest caz reducerea se face din vârsta standard a anului, respectiv a lunii în care se deschide dreptul de pensie pentru limită de vârstă, în conditiile realizării stagiului complet de cotizare corespunzător anului, respectiv lunii de deschidere a dreptului.
Avand in vedere ca deschiderea dreptului la pensie a fost in 2006, nu aceasta se ia ca baza in calcularea stagiului complet de cotizare?
Precizez ca cunosc persoane care in aceleasi conditii au primit decizie cu stagiul complet de cotizare datand de la prima decizie respectiv de la deschiderea dreptului la pensie.
Din alta ordine de idei, pana la urma de unde aflu stagiul complet de cotizare pentru situatia mea? Anexa 3 sau Anexa 4?
Va multumesc mult!
biwak03, utilizator
Lg.19/2000 Art 167alin (4)
Vârstele standard de pensionare din care se face reducerea prevăzută în tabelul nr. 4 sunt cele corespunzătoare anului, respectiv lunii în care se deschide dreptul de pensie, prevăzute în anexanr. 3, în condiţiile realizării stagiului complet de cotizare corespunzător anului, respectiv lunii în care
se deschide dreptul de pensie.
@biwak03
Inainte sa primiti din partea specialistilor un raspuns care doriti sa va avantajeze, mai bine adresati-va fie casei de pensii in vederea revizuirii dosarului dvs de pensie, fie instantei de judecata
Domnule Bruta, deci dupa parerea dumneavoastra care este stagiul complet de cotizare pentru situatia mea, avand in vedere toate cele prezentate mai sus.
Precizez ca nu doresc sa obtin drepturi retroactiv, asa cum sugera domnul Carp. Casa de pensii mi-a calculat stagiul complet de cotizare la 34 ani si 4 luni desi le-am atras atentia ca este identic cu cel anterior cand beneficiam doar de gr 2 . De aceea apelez la dumneavoastra. Incerc sa decid cum sa actionez cat mai eficient pentru a fi sigur ca punctul de pensie se calculeaza cu stagiul de cotizare corect, conform legilor in vigoare. Nici nu mai pun in discutie numarul de puncte realizate, element care de asemenea ar putea fi gresit calculat, insa eu il accept ca fiind corect.
Va multumesc!
biwak03, utilizator
Daca asa este si anume ca vi s-a aplicat O.U.G.209/2008 este totusi bine ca daca va aplica stagiul complet la 30 de ani si 11 luni din septembrie 2006 atunci v-ar fi aplicat O.U.G.100/2008 care reprezenta doar aproximativ 1/3 din O.U.G.209/2008 si nu este sigur ca s-ar mai fi dat diferenta la 01/01/2011.Eu zic ca este totusi bine asa cum este acum.O seara buna.
Nu inteleg de ce-ati scris atatea articole din Legea nr. 19/2000 si din Ordinul nr. 340/2001. :wassat: Mai util (pentru mine) ar fi fost dispozitivul hotararii judecatoresti, data pronuntarii acesteia si data cand a ramas irevocabila.

biwak03 a scris:
Avand in vedere ca deschiderea dreptului la pensie a fost in 2006, nu aceasta se ia ca baza in calcularea stagiului complet de cotizare?

La data deschiderii drepturilor de pensie aveati hotararea judecatoreasca, care a fost pronuntata ulterior? Evident, nu! Ati solicitat, prin capat de cerere distinct, obligarea casei de pensii la anularea deciziei emise in 2006 iar instanta s-a pronuntat in acest sens? Nu stiu intrucat nu ati scris. Ati solicitat instantei obligarea casei de pensii la emiterea unei noi decizii de pensie si la stabilirea drepturilor de pensie retroactiv, din septembrie 2006, iar instanta s-a pronuntat in acest sens? Nu stiu intrucat nu ati scris.

Ceea ce stiu, insa, este ca daca nu ati solicitat instantei cele aratate mai sus sau, chiar daca le-ati solicitat, instanta le-a respins, nu aveti temei legal sa solicitati recalcularea drepturilor de pensie conform art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 incepand cu septembrie 2006.