Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este stagiul complet de cotizare pentru grupa I ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este stagiul complet de cotizare pentru grupa I de munca?

Buna ziua,
Sunt nascut in ianuarie 1949 si am realizat stagiile de cotizare:
* 29 ani + 21 zile - grupa 1 (pana in 30 martie 2001)
* 1 an + 6 luni + 28 zile - grupa 2 (pana in 20 oct 1970)
* 7 ani + 9 luni + 4 zile - conditii normale
In 09.09.2006 am iesit la penie cu grupa 2. Ulterior, grupa 1 mi-a fost recunosuta prin decizie judecatoreasca. Recalcularea am depus-o la casa de pensii in feb. 2010. Va rog sa-mi spuneti care este stagiul complet de cotizare in aceste conditii. Stagiul complet de cotizare este calculat in functie de data deschiderii dreptului de pensie (anul 2006 sau 2010) sau in functie de varsta standard de pensionare (in cazul meu 64 ani si 8 luni - anul 2013 cnf. aneza 3 din legea 19/2000)?
Va multumesc!
Hotararea judecatoresca am obtinut-o in februarie 2010 care stipuleaza ca sunt incadrat in grup 1 de munca din 1972 pana in 2001. Pe baza hotararii am inaintat la casa de pensii un dosar pentru recalculare. Precizez ca nu sunt specialist in domeniu, dar daca elementul care m-a facut sa ma leg de anul 2006 a fost faptul ca atunci a fost data deschiderii dreptului la pensie, sintagma folosita in art 44 din Ordin 340/2001.
Deci, doamna Pintea, dupa parere dumneavoastra stagiul complet de cotizare pt situatia mea ar trebui sa fie cel putin cel corespunzator lui feb 2010 (32 ani si 6 luni), la nici un caz anul 2013( 34 ani si 4 luni)asa cum este dat in ultima decizie?
Va multumesc mult!
Imi pare sincer rau ca nu am cum sa va fac sa intelegeti ca nu asa se interpreteaza dispozitiile art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 in conditiile in care la data deschiderii drepturilor de pensie nu exista nicio hotarare judecatoreasca prin care activitatea lucrata in grupa I de munca sa fi fost recunoscuta. Daca drepturile dvs. de pensie ar fi fost deschise in septembrie 2002, de exemplu, in opinia dvs. recalcularea ar fi trebuit sa se faca in functie de un stagiu complet de cotizare de 30 de ani si o luna. Or nu-i deloc asa.

De asemenea, imi pare la fel de rau, dar nu obisnuiesc sa spun "da, aveti dreptate", indiferent de context, si nici nu am s-o fac vreodata. Daca doriti un raspuns, postati dispozitivul hotararii judecatoresti (fara date personale si fara denumirea casei de pensii), data la care a fost pronuntata si data la care a ramas irevocabila hotararea judecatoreasca. Precizati si daca ati solicitat stabilirea / recalcularea drepturilor de pensie retroactiv, cu incepere din septembrie 2006.

@Bruta
Eu nu cred ca art. 167 ind. 1, alin. (4) este motivul pentru care punctajul mediu anual a fost recalculat in functie de un stagiu complet de cotizare de 34 de ani si 4 luni, dar n-am suficiente elemente pentru a-mi da seama care a fost ratiunea casei de pensii cand a procedat asa.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Ma-ti convins asupra stagiului complet.Acesta in mod normal si logic este de 32de ani si 6 luni.Faptul ca s-a aplicat un stagiu de 34 de ani si 4 luni cred ca este o scapare din partea casei locale de pensii.Rationamentul meu a fost gresit(eronat)mergand pe art.7 alin.(5) si (6) din ordonanta 4/2005 modificata prin legea 262/2008,ceea ce in cazul de fata nu este valabil.Imi asum intreaga raspundere pentru eroare.O zi buna tuturor.
Domnule @biwak03
- La prima postare v-am spus ca stagiul trebuia sa fie de 32 ani si 6 luni (in conditia in care ati solicitat recalcularea pensiei cu luna feb.2010)

- La a doua postare v-am spus temeiul legal
*** puteti vizualiza Anexa 3/Lg 19/2000 - pentru barbati, din care reiese ca in perioada: dec. 2009 - mart.. 2010, stagioul complet de cotizare este cel mentionat initial: 32 ani si 6 luni ***
- Indrumarea mea catre Casa de pensii de care apartineti cu domiciliul, a fost in ideea de a solicita cat mai repede recalcularea pensiei. Dvs ar fi trebuit sa atentionati casa de pensii in termen de 45 de zile de la primirea Deciziei de pensie. Acum, drepturile va vor fi acordate de la data solicitarii
Bruta, utilizator
Inteleg ca in Anexa 3/Lg 19/2000 reiese ca in perioada: dec. 2009 - mart.. 2010, stagiul complet de cotizare este 32 ani si 6 luni. Casa de pensii insa a citit anexa 3 din perspectiva anului nasterii pozitionandu-a deci pe linia anului 2013 - 34 anu si 4 luni. Va rog sa-mi spuneti care e baza legala pentru care pentru grupa 1 anexa 3 se citeste in functie de data deschiderii dreptului la pensie.
Doamna Pintea vorbea de art. 167 ind. 1, domnule @Bruta spuneati de art 167 ind. 1, alin. (4) . Eu nu gasesc decat art. 167 a) sau b). Nu acesta este textul legii 19/2000 ?
[ link extern ]
Multumesc pentru intelegere